Makabryczna gra

Tłumaczenie: Tomasz Bereziński
Seria: Danse Macabre
Wydawnictwo: G+J
Das Amokspiel

Kilometrowe korki, blokady na ulicach Berlina, oddziały antyterrorystów i psychopata, który zabarykadował się z zakładnikami w budynku rozgłośni radiowej. Mieszkańcy Berlina mogą śledzić ten koszmar przez radio i każdy z nich może zostać włączony w koszmarną zabawę i stać się odpowiedzialny za śmierć nieznanego człowieka. Trwa bowiem makabryczna gra: porywacz dzwoni do przypadkowej osoby i jeśli po odebraniu telefonu wypowie właściwe hasło, to zakładnik zostanie uwolniony, a jeśli nie, to straci życie. Terrorysta grozi, że będzie grał tak długo, dopóki nie zobaczy w studiu swojej narzeczonej, która od pół roku nie żyje… przynajmniej oficjalnie… Tego dnia znana psycholog kryminalna Ira Samin miała odebrać sobie życie, bo nie mogła znieść poczucia winy z powodu samobójstwa swojej córki. Rozpoczyna jednak trudne negocjacje z porywaczem, którym przysłuchują się miliony ludzi przy odbiornikach radiowych.

źródło opisu: Wydawnictwo G+J, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nina | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Cóż mogę powiedzieć... cały Fitzek :) Będzie się z Tobą bawił, będzie kluczył, będzie tak gmatwał akcję, że do końca nie będziesz wiedzieć o co chodzi, a na koniec i tak Ci szczęka opadnie i będziesz ją zbierać z podłogi przez długi czas :)Ja to uwielbiam i myślę, że Fitzka nigdy dosyć i już chcę więcej :)
Dziękuję bardzo Magdzie za użyczenie :)

Agro | 2014-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Fitzek już się robi nudny – każda kolejna książka jest lepsza od poprzedniej, a wszystkie genialne.
„Makabryczna gra” to już klasa. Thriller psychologiczny jaki stworzył autor jest mieszanką adrenaliny, ludzkich dramatów, sekretów i strachu, a wszystko to przedstawione z zawrotną prędkością akcji. Każdy rozdział to jak jazda bez trzymanki.
Sam prolog daje przedsmak tego co będzie działo się dalej, a potem z rozdziału na rozdział już nie można się oderwać od lektury. To właśnie lubię, kiedy autor podejmuje grę z czytelnikiem. Kiedy niczego już nie jesteśmy pewni. Lubię jak jest ostro i inteligentnie. Mamy tu wszystko co jest potrzebne powieści spod znaku thrillera. Niemiecki pisarz po raz kolejny udowadnia że wie jak pisać porządnie. Świetny styl, świetny pomysł, świetne wykonanie.

Yave | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Rok 2017
Przeczytana: 17 lutego 2017

No, to mój ostatni Fitzek (z tych polskich). Dobre pożegnanie. Nie jakieś tam zaraz genialne, ale bardzo dobre. Było dokładnie to, do czego mnie pisarz przyzwyczaił, ale jednak czegoś tam zabrakło. Ostatecznie wychodzi na to, że Fitzek jak wino, im starszy, tym lepszy, a jego pierwsze książki mieszają objawy doskonałości z przeciętnością. Jak to w końcu jest z tą „Makabryczną Grą”? Po kolei…

Do berlińskiej stacji radiowej dostaje się terrorysta. Bierze kilku zakładników, zamyka się w studiu i zaczyna grozić tytułową „grą”. Naprzeciw niemu występuje Ira Samin, policyjna negocjatorka, która akurat tego dnia miała w planach samobójstwo.

I tu skończę opis fabuły, bo, jak to u Fitzka bywa, każde kolejne zdanie to spoiler – dlatego też nie polecam czytania opisu z tyłu książki. A Niemiec w typowy dla siebie sposób rzuca zwrotami akcji już od prologu, a potem jest tylko lepiej. Choć też jest to nietypowa dla niego powieść, bo bardziej przypomina filmowe kino akcji niż klasyczny...

teri | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Thriller psychologiczny...ktory nie zrobil na mnie zadnego wrazenia.Pierwsze sto stron,bylam gotowa ksiazke odlozyc i zaliczyc do niedokonczonych.Potem troche rozkrecilo sie,ale tylko troche.Mam w planach inne ksiazki tego autora,czytalam o nim pochlebne recenzje...moze zaczelam od niewlasciwej ksiazki?Noia,tanta noia....
Dzikuje kki13

Angelika | 2016-06-16

Fitzek jak zwykle mnie nie zawiódł! Ciekawa fabuła, niesamowity zwrot akcji, każda postać bardzo interesująco i dogłębnie przedstawiona.

asienka3 | 2017-03-12
Przeczytana: 11 marca 2017

"Makabryczna gra" to moja pierwsza przygoda z Fitzkiem i jakże udana. Naczytałam się wiele, szukałam, szukałam, aż w końcu znalazłam książkę. Zastanawiało mnie co takiego jest w tej książce, że ma tak wysokie noty. Teraz już wiem. Świetnie skrojona intryga, postać Jana, Iry i tajemnicza zagadka Leoni. Poza tym tak niekonwencjonalny sposób na to by wyjaśnić to, co stało się z ukochaną Jana.

Akcja dzieje się w Berlinie. Standardowy poranek, wszyscy spieszą się do pracy, aż tu nagle każda stacja radiowa, każda telewizja mówi tylko o jednym: W rozgłośni radiowej 101 i 5 niezrównoważony mężczyzna przetrzymuje zakładników i organizuje zabawę w "cash call". A co to takiego ? Dzwoni do przypadkowych osób i jeśli nie odbierze się telefonu odpowiednim hasłem - ginie zakładnik.

A po co to wszystko ? A po to by odnaleźć nieżyjącą od pół roku narzeczoną (oficjalnie nieżyjącą). Tylko jak to zrobić ? Do akcji wkraczają siły specjalne SEK oraz znana negocjatorka Ira.

A Fitzek tylko mąci,...

Alina | 2011-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2011

Jestem załamana tą książką. Po raz pierwszy od bardzo dawna nie udało mi się rozwikłać zagadki, która wszystko napędza! Muszę napisać maila do autora, w którym go poinformuję, że następnym razem powinien pisać jaśniej, bo popadłam przez niego w kompleksy, nagradzając "Makabryczną grę" prestiżowym wyróżnieniem Najbardziej Popapranej Książki Roku, którego do tej pory nie przyznałam ani razu.

Mogłabym teraz opowiedzieć historię, jak to kiedyś przeczytałam prolog, po czym książkę porzuciłam, aż nagle uznałam, że chcę ją przeczytać i z miejsca ją kupiłam. Ale po co? To takie błahe w porównaniu z porwaniem kilku osób, zamknięciu się w studio radiowym i poinformowanie całego kraju, że osoby, które odbiorą telefon złym kodem, będą mogły się czuć winne śmierci jednego z zakładników.

W akcję zostanie wmieszana również negocjatorka, która tego dnia chciała popełnić samobójstwo, ale w mieszkaniu brakowało jej coli light lemon; SEK; dowolni słuchacze radia w Berlinie. I, co się później okaże,...

Weronika | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Kolejna udana pozycja Fitzka. Jak w każdej jego książce napięcie rośnie z każdą stroną i nie odłożymy jej zanim nie dotrzemy do "Podziękowań". Niby temat "oklepany". Szaleniec, który ma urojenia bierze zakładników, pojawiają się żądania, zapewne kogoś zabije, nie uda mu się uciec, bo go zabiją prędzej czy później oddziały specjalne. Ale nie u tego pisarza. Po kilku stronach gdy już myślimy: wiem o co w tym chodzi, dlaczego, już mogę stwierdzić jak się skończy, mamy zwrot akcji o 180 stopni. Pojawia się nowe powiązanie, zaskakujące fakty "wychodzą na światło dzienne", które mieszają nam w głowie i zmieniają podejście do sprawy i wprowadzają wątpliwości czy jednak dobrze założyliśmy, czy to zrozpaczony szaleniec czy morderca?. Fitzek jest mistrzem w thrillerach i nie odpuszcza do ostatniego rozdziału. Nawet przed ostatnią częścią, mając przeczytane 99% książkę zmienia "oczywiste" rozwiązanie sprawy i jeszcze raz wszystko plącze. Dodatkowo nie wprowadza zbędnych opisów, każdy wyraz ma...

ola | 2014-02-28

Rewelacja! Pochłonięta w jedną dobę bo trudno się od niej oderwać. Fitzek miał świetny pomysł i mistrzowsko go zrealizował. Lektura narkotycznie wciągająca. Polecam zatem czytać gdy ma się dużo czasu wolnego.

iwona75 | 2011-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2011

Rewelacyjna.
Pogmatwana fabuła,niesamowite zwroty akcji oraz ciekawie nakreślone postaci.Wszystko co lubię najbardziej.
Zdecydowanie zaliczam Sebastiana Fitzka do moich ulubionych autorów.

Znak kryminał 300x500