Córka carycy

Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: Książnica
The Tsarina's Daughter
978-83-245-7789-7
Romanov, dynastia, Rosja, XX w.

Jest rok 1988. Dziewięćdziesięciotrzyletnia Daria Gradow mieszka samotnie w Saskatchewan. Jednak ani jej sąsiedzi, ani nawet dzieci nie wiedza, że Daria nie jest tym, za kogo się podaje a uboga, owdowiała rosyjska emigrantka. Naprawdę rozpoczęła życie jak wielka księżna Tatiana, Tania dla rodziców, cara Mikołaja II i carycy Aleksandry. W epoce przedrewolucyjnej pławiła się w niewyobrażalnym luksusie, mogąc wybierać między majestatycznymi salonami Pałacu zimowego a zaciszem podmoskiewskiej rezydencji, jako jedna z czterech córek carskiej pary. Narodziny najmłodszego dziecka, Aleksego, okazują się tyleż błogosławieństwem, co przekleństwem. Życie cierpiącego na hemofilię chłopczyka rzekomo leży w rękach niepiśmiennego mnicha Rasputina. Ta rewelacja okazuje się zapowiedzią jeszcze tragiczniejszych zdarzeń. Niebawem wybucha wojna. Rewolucja zmiata z tronu Romanowów, zsyłając ich do klaustrofobicznego więzienia na Syberii. Tam Tatiana znajduje pocieszenie w ramionach gorącego patrioty, którego ratuje od śmierci. Razem układają śmiały plan ratowania carskiej rodziny.

źródło opisu: okładka

deana | 2016-05-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2016

Historia końca dynastii Romanowów nieustannie rozpala wyobraźnię twórców. Niezwykły przepych ich życia a potem tragiczny finał stały się już kanwą na której powstała nie jedna opowieść. Chyba pragniemy wierzyć, że nie wszyscy zginęli. Chcemy wierzyć, że ktoś zdołał uciec przed komunistyczną zawieruchą. Najczęściej wybieraną bohaterką jest najmłodsza z córek, Anastazja.

Carolly Erickson postanowiła jednak obdarzyć lepszym losem starszą z księżniczek, Tatianę. To właśnie ona, już jako staruszka mieszkająca w Kanadzie opowiada swoją historię. Nikt z jej najbliższych nie wie że Daria Gradow to tak na prawdę Tatiana Romanow. Jej opowieść zaczyna się wcześnie. Opowiada o szczęśliwym dzieciństwie, pierwszej miłości, narodzinach chorego brata. Pokazuje jak stopniowo odkrywała świat poza murami pałacu, świat ludzi pracujących, robotników, komunistów. Tatiana zdaje się być jedyną osobą w carskiej rodzinie, która wie i rozumie co dzieje się w Rosji. Realnie patrzy na swój kraj i rodzinę....

kasandra_85 | 2013-11-12
Przeczytana: listopad 2013

grażyna | 2013-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Fikcyjna opowieść o jednej z córek cara Mikołaja II - Tatianie Romanowej. Poznajemy dwór carski oraz siostry Tatiany oraz najmłodszego brata Aleksego, chorującego na hemofilię. Jak sami się domyślacie jeśli car Mikołaj i caryca Aleksandra to musi zaistnieć również wielki duchowny uzdrowiciel Rasputin.
Szczerze powiedziawszy to książka aż tak bardzo mnie nie zachwyciła. Czytałam inne książki tej autorki i powiem, że ta najmniej mi się podobała

allison | 2011-09-27
Przeczytana: 26 września 2011

Czyta się szybko, ale książce daleko do klimatycznych powieści o tej tematyce, np. "W cieniu Pałacu Zimowego" Johna Boyne'a.

Wydarzenia są pokazane z perspektywy tytułowej bohaterki, Tatiany, która sięga pamięcią aż w czasy wczesnego dzieciństwa, skupia się jednak przede wszystkim na okresie pierwszej wojny światowej i rewolucji bolszewickiej. Taka narracja sprawia, że opowiedziane historie wydają się prawdziwe, jednak czasami opowieść trąci ckliwością i pretensjonalnością.

Tło historyczne pokazane zostało dość wiarygodnie, ale zdarzają się fragmenty mało przekonujące - jakoś trudno mi uwierzyć, by carska córka mogła całymi tygodniami wymykać się bezkarnie z pałacu i w tajemnicy przed dworem pomagać biedakom:).

Mey-Mey | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

To jedna z tych książek, które czyta się dla samego czytania, a nie dla wyciągnięcia z niej jakichś morałów, nauk czy dla obcowania z literaturą z tej trochę wyższej półki.

Opowieść Tatiany - córki ostatniego cara Rosji - mocno podkoloryzowana, upiększona romansem i historycznymi odniesieniami, ale nie wnosząca nic poza chwilą relacjonującej lektury.

Liza | 2014-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2014

Tatiana Romanowa była jedną z carskich córek, z domu z tradycjami. Jednak jej życie bynajmniej nie było różowe. W tamtych czasach w Rosji trwały zamieszki, a celem była jej rodzina. Pewnego dnia poznaje brzemienną Darię, siostrę garderobiany, która uciekła z płonącej fabryki. Dziewczyna z początku nie ufała Tanii, ale ta dzięki niej zobaczyła rzeczy, jakich nigdy nie widziała: obrazy nędzy w dzielnicy fabrycznej. Dodatkowo zmartwień dokłada bohaterce zarówno niezrównoważona matka caryca, „szalona jak kapelusznik”, przeciwko której intryguje babka. Ojciec, car udaje, że nie widzi nic, prowadząc nocne życie hulaki. Ostre ataki choroby (hemofilii) jej brata, sprowadzają do ich domu Rasputina, syberyjskiego uzdrowiciela. Jednak ten pozornie „dobry lekarz” odsłania przed Tanią swoje prawdziwe oblicze- podłość i nieokiełznane żądze. Jednakże jej matka, głucha naprawdę, tak bardzo się od niego uzależniła, że chroni go za wszelką cenę.

Tania dorasta widząc to wszystko, wmawiając sobie, że...

keys | 2013-02-27
Przeczytana: luty 2013

Bardzo przyjemnie się czyta. Niezwyczajne dzieje rodu Romanowów na tle rewolucyjnej Rosji. Mimo tego, iż to wymyślona wersja tamtejszych wydarzeń, to jednak w sporych ilościach prawda miesza się z fikcją.
Myślę, że autorka wyłoniła niezły obraz świata Tatiany Romanowej i jej bliskich, którzy zginęli w tak okrutny sposób.
Polecam.

Właśnie skończyłam książkę "Córka carycy". Jej autorka Carolly Erickson pewnie zagości u mnie jako jedna z tych ulubionych.Świadczy o tym i to ,że tematami jej książek jest historia,ta oparta na faktach....jak i trochę inna wersja historii. Prawdziwa Tatiana Romanowa została zastrzelona z rodziną w 1918 roku ,lecz wymyślona wersja jej biografii jakże mogłaby być tą prawdziwą. Czasy w jakich przyszło żyć Tatianie nie były łatwe nawet dla księżniczki, córki carskiej pary.Rok 1914 -wybucha wojna ,następnie rewolucja obala Romanowów....po drodze jakże tragiczne losy przeplatane ........miłością ,poświęceniem. I nie przeszkadzało mi w czytaniu to ,że jest to fikcja literacka.....ale wierzę ,że prawdziwie został pokazany świat Tatiany...lubię też gdy opowieść jest w pierwszej osobie........Bardzo zachęcam do przeczytania....a ja juz wpisuję autorkę do ulubionych...

fianiebieska | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Pięknie opowiedziana, znana wszystkim historia upadku dynastii Romanowów, tym razem widziana oczami drugiej córki carskiej pary - Tatiany.

Polecam nie tylko miłośnikom tej tematyki, również fanom dobrej, emocjonalnej literatury kobiecej.

Katherina87 | 2012-11-20

Autorka bestsellerowego Tajemnego dziennika Marii Antoniny przedstawia dramatyczną powieść miłosną o ostatniej rodzinie carskiej.

Jest rok 1988. Dziewięćdziesięciotrzyletnia Daria Gradowa mieszka samotnie w Saskatchewan. Jednak ani jej sąsiedzi, ani nawet dzieci nie wiedzą, że Daria nie jest osobą, za którą się podaje – ubogą, owdowiałą rosyjską emigrantką. Naprawdę rozpoczęła życie jako wielka księżna Tatiana, Tania dla rodziców, cara Mikołaja II i carycy Aleksandry.

Tak zaczyna się najnowsza, porywająca powieść Carolly Erickson. W epoce przedrewolucyjnej córki carskiej pary pławią się w niewyobrażalnym luksusie, mogąc wybierać między majestatycznymi salonami Pałacu Zimowego a zaciszem podmoskiewskiej rezydencji. Narodziny najmłodszego dziecka, Aleksego, okazują się tyleż błogosławieństwem, co przekleństwem. Chłopczyk cierpi na hemofilię i przedłużenie mu życia rzekomo leży w rękach niepiśmiennego mnicha Rasputina. Ta rewelacja okazuje się zapowiedzią jeszcze tragiczniejszych...