Ostatni harem

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Letzte Harem
Booka

Dwie kobiety na styku Orientu i Okcydentu. Konstantynopol, przełom XIX i XX wieku. W odizolowanym od świata sułtańskim haremie o swojej przyszłości marzą dwie przyjaciółki, Fatima i Eliza, Czerkieska i Ormianka, muzułmanka i chrześcijanka. Jedna z nich ze wszystkich sił pragnie zostać faworytą sułtana, natomiast druga tęskni za światem po drugiej stronie pałacowych murów, za miłością i wolnością. Imperium Osmańskie rozpada się, harem zostaje zlikwidowany, a obie młode kobiety nagle trafiają do świata, w którym ich marzenia przeradzają się w koszmary i nawet ich ostatnia podpora, wieloletnia przyjaźń, wydaje się zagrożona.
Ostatni harem to powieść przedstawiająca frapujące losy dwóch kobiet na tle tajemnic, rytuałów i intryg haremu oraz burzliwej historii końca Imperium Osmańskiego i tragedii Ormian.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/plugins/content/multithum...»

Khaleesi | 2014-05-08
Przeczytana: 05 maja 2014

Konstantynopol, sułtan, harem i odaliski. Wszystko to razem brzmi jak zapowiedź jednej z "Baśni 1001 nocy". Nic bardziej mylnego.
Historii tej daleko do bajki i brak w niej jakiejkolwiek magii.
Życie w seraju sułtana Abdulhamida to raczej pełen niespełnionych marzeń i osobistych tragedii dramat bez szczęśliwego zakończenia dla jednej z bohaterek.
Akcja rozpoczyna się na kilkanaście lat przed zdetronizowaniem sułtana i likwidacją ostatniego haremu, a wraz z nim rozpadem życia wielu setek kobiet, które poza pałacem nie znają niczego i teraz przyjdzie im zmierzyć się z brutalną rzeczywistością poza swoją "złotą klatką".
Główne bohaterki Eliza i Fatima, które w haremie spędziły większość swojego życia będą musiały walczyć o godny byt w świecie rządzonym przez politykę i bezwzględnych mężczyzn.
Zdecydowanie polecam!

allison | 2012-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Barwna i ciekawa powieść o kobiecej przyjaźni, która - pod wpływem politycznych zmian w Turcji początku XX wieku - musi przejść trudną i bolesną próbę.
To także książka o miłości i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.

Wydarzenia historyczne w znaczący sposób wpływają na wszystkich bohaterów i decydują o ich życiu. Nie są one tu tylko tłem, lecz niejednokrotnie wysuwają się na plan pierwszy.
Etniczne konflikty pojawiają się już na początku powieści, zmieniając diametralnie życie głównych bohaterek - muzułmanki i chrześcijanki, które, będąc dziećmi, przysięgły sobie dozgonną przyjaźń i wierzyły naiwnie, że ich pokojowe nastawienie do świata przełoży się na relacje między skłóconymi rodzinami.

Wielka historia daje też znać o sobie, gdy obalony zostaje sułtan, a władzę w Konstantynopolu przejmują reformatorzy, którzy wkrótce wzniecają wrogie nastroje wobec Ormian, aż wreszcie doprowadzają do krwawych masakr i ludobójstwa.

Powieść Petera Prange ciekawie i wnikliwie pokazuje...

grażyna | 2013-03-06
Przeczytana: 2013 rok

Dwie przyjaciółki chrześcianka Eliza i muzułmanka Fatima podczas pogromu wioski zostają porwane i sprzedane do haremu wielkiego sułtana Abdulhamita. Piekna Fatima z czasem zostaje jego konkubiną, a Eliza z powodu pięknego głosu zostaje osobą, która zabawia sułtana czytaniem i śpiewem. W pewnych okolicznościach Eliza poznaje niemieckiego doktora Mobiusa. Po obaleniu Sułtana i wywiezieniu go do Salonik Fatima wiąże się z jego pułkownikiem Tajfunem - zostaje jego żoną.
Poznajemy też losy tysięcy ormian, którzy zostają mordowani, wywożeni w odległe miejsca, grabieni i wrzucani do głębokiego wąwozu. Pokazane okrucieństwo oprawców, przerażenie i panika wśród ofiar poruszy chyba każdego.
Jak skończy się ta historia musicie przeczytać sami - polecam lektura wciągająca.

Poruszająca i bardzo dobrze napisana powieść historyczna , opisująca zdarzenia dotyczące upadku Imperium Osmańskiego.
Głównymi bohaterkami są dwie przyjaciółki , muzułmanka i chrześcijanka. Śledzimy ich pobyt w haremie sułtańskim ,gdzie spełniają odmienne role , a następnie jesteśmy świadkami ich diametralnie różnych historii poza murami haremu.
Autor świetnie zobrazował życie w haremie oraz bardzo realistycznie ukazał sytuację polityczną i społeczną po detronizacji ostatniego sułtana , co spowodowało kres Imperium Osmańskiego.Do tego w sposób bardzo poruszający przedstawił pogrom Ormian.

Książka jest warta przeczytania !!!

Dariusz Karbowiak | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Chyba pierwsza przeczytana powieść, która porusza problem ludobójstwa Ormian. Do tej pory czytałem o tych wydarzeniach w opracowaniach naukowych.
Książkę czyta się dobrze, napisana barwnym językiem. Umiejętnie wplecione wątki wydarzeń historycznych, które splatają się z losami głównych bohaterów. Fatima i Eliza dwie przyjaciółki z wioski, różne wyznania ale jednakowe sznury modlitewne. Autor wyraźnie wskazuje, że różnice religijne nie odgrywają istotnej roli dla przeciętnego człowieka. Jednakże kiedy w religię wmiesza się polityka to już zupełnie inne historie powstają.
Dla mnie troszkę papierowa biografia Elizy. Chrześcijanka, niezłomnie stojąca po stronie prawdy i uczciwości. Doświadczana przez los nigdy nie zwątpiła w swoją religię i wierna jej zasadom. Muzułmanie natomiast przedstawieni zostają jako osoby o zmiennych postawach, raczej kierujący się prymitywnym pojmowanie wiary. O politykach nie wspomnę, bo ci jak wiadomo zawsze wykorzystają wszystko dla własnych celów. Jedyny...

Malini | 2016-01-16
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Sięgając po tę pozycję, spodziewałam się czegoś w rodzaju historycznego romansu w egzotycznej scenerii. Szczerze powiedziawszy zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona, gdyż powieść poruszyła bardzo poważny temat, jakim jest ludobójstwo dokonane na Ormianach.
W powieści ukazane są losy dwóch kobiet, Czerkieski i Ormianki, dwóch przyjaciółek, które jako małe dziewczynki, trafiły do tytułowego haremu sułtana Abdulhamita. Po obaleniu sułtana i rozwiązaniu haremu ich drogi rozeszły się, a koleje życia potoczyły całkiem odmiennymi torami.
Ogólnie powieść mi się podobała. Jedyne co mi nieco przeszkadzało, to fakt, że jednej z bohaterek zawsze w ostaniej chwili udawało się szczęśliwie uniknąć gwałtu/śmierci itp, co zważywszy na dość dużą częstotliwość "okazji" wydało mi się nieco sztuczne w tej powieści.
Polecam tę powieść mimo mylącego tytułu.

Katherina87 | 2013-07-04

Konstantynopol, przełom XIX i XX wieku. W odizolowanym od świata sułtańskim haremie o swojej przyszłości marzą dwie przyjaciółki, Fatima i Eliza, Czerkieska i O rmianka, muzułmanka i chrześcijanka.

"Ostatni harem" to powieść przedstawiająca frapujące losy dwóch kobiet na tle tajemnic, rytuałów i intryg haremu oraz burzliwej historii końca Imperium Osmańskiego i tragedii Ormian.

Jak to możliwe, że paru zbrodniarzy zyskuje taką władzę nad narodem, że w jego imieniu dokonują czynów, za które wstydzą się jeszcze ich dzieci i wnuki? Jak to możliwe, że w ludziach, którzy od pokoleń żyli w zgodzie i...

monia89a | 2010-12-12

Jest to wspaniała i wciągająca książka.czasem tylko miałam wrażenie,że za dużo jest tych wszystkich wydarzeń,ale książka jest naprawdę świetna,czyta się ją jednym tchem.Polecam

KAROLLA | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

KSIĄŻKA WARTA POLECENIA, NIE MA MOŻLIWOŚCI ODERWANIA SIĘ OD NIEJ.
TRZEBA JĄ PRZECZYTAĆ I JUŻ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lamika | 2016-12-06
Przeczytana: 04 lipca 2011

Patrząc na szmirowatą okładkę spodziewałam się romansidła bez ambicji i nastąpiło miłe zaskoczenie. Owszem, książka obfituje w perypetie uczuciowe, ale zawiera też sporo wiedzy na temat początku wieku XX w otomańskiej Turcji, o eksterminacji Ormian, która to zbrodnia do dziś jest przedmiotem sporu, o motywach przystąpienia do I WŚ po stronie Niemiec i o tym, że mała grupa cynicznych polityków jest w stanie porwać naród i nakłonić go do zbrodni ludobójstwa i, jak pisze autor, powtarza się to od zarania dziejów aż do dziś - wystarczy tylko wykreować "wroga", a samemu zrobić na tym dobry interes.