Rywalka królowej

Książnica
2012-01-01
2012-01-01
Urszula Gardner

Przeczytałam, polubiłam. Bohaterka jest zona Roberta Dudleya, dobrze znanego ulubieńca królowej Elżbiety. Kolejne spojrzenie n niego i królowa z innej perspektywy.

Lubię ksiazki historyczne dobrze napisane i ta do takich należy. Fajnie opowiedziana historia przez autorke. Nie wiem czy to sa autentyczne fakty gdyz nie jestem mocna z historii ale i tak mi się podobało.

Trochę więcej niż romans historyczny. W pewnym sensie kontynuacja powieści Philippy Gregory "Kochanek dziewicy". Obie autorki nie miały chyba zbyt wielu faktów źródłowych i wypełniają białe plamy czystą fikcją. Można przeczytać, bez zachwytu.

Lubię historię. A w przypadku tej niepozornej książeczki (mam na myśli gabaryty) byłam święcie przekonana, że to romansidło i jako takie sprezentowałam swojej rodzicielce. Zdziwiło mnie, kiedy po przeczytaniu stwierdziła, że nudy... Pomyślałam sobie - przecież lubi romanse... Nie dopytywałam jednak dalej. W tym roku przeczytałam ją sama. I teraz dopiero rozumiem... Powieść prezentuje typ literatury, który niekoniecznie interesuje moich bliskich. No, gdybym tylko wiedziała... Nie leżałaby tyle czau na półce. Autorka przeobraziła się w bohaterkę spisywanej historii czyniąc to na tyle sugestywnie, że... przeniosłam się w czasy królowej angielskiej Elżbiety I. Razem z bohaterką przeżywałam jej pełne emocji i wydarzeń życie. Zagłębiałam się w klimat tamtych czasów zastanawiając się nad tym jak wiele zależało od skinięcia małym palcem przez jednego człowieka. Jak w jednej chwili plotka mogła zmienić życie całej rodziny. Powieść to historia... czyjeś życie ale i ryt tamtych czasów. Przeplatana faktami. Nie nudna! I choć wszystko jest widziane oczami kobiety, to nie pomylę się zachęcając także mężczyzn do przeczytania.

Czyta się się ją szybko i z wielką przyjemnością. :D
Gorąco Polecam.!

Czyta się się ją szybko i z wielką przyjemnością. :D
Gorąco Polecam.!

Z prozą Carolly Erickson miałam okazję się już spotkać przy lekturze "Córki carycy", jest to druga powieść z punktu widzenia Letycji Knollys, którą miałam okazje przeczytać, nie mówiąc już o innych książkach o panowaniu Tudorów, w tym Elżbiety Wielkiej. Więc ta pozycja zapowiadała się raczej jak powtórka materiału przed sprawdzianem, jednak okazało się, że jest to jeden z ciekawszych obrazów epoki elżbietańskiej, jaki spotkałam.

Carolly Erickson ma wielki talent do przekazywania czytelnikowi swoich słów, tak by stały się myślami kogo innego. Na kartach powieści powstaje z grobu nie tylko tytułowa rywalka, ale i całe jej otoczenie. Choć w porównaniu do "Mój wróg królowa", ta książka nie odznacza się zbyt wielką szczegółowością, to jest przyjemniejsza dzięki licznym dialogom. Mogę śmiało powiedzieć również, że nie czytałam jeszcze tak ciekawego opisu królowej Elżbiety.

Pisarka do swojej powieści dodaje także sporą dawkę humoru, co szczególnie urozmaica lekturę. Zwłaszcza dialog Letycji i Roberta o lekarzu i cudownym ozdrowieniu królowej.

Długowieczna(94 lata) Letycja Knollys nie odegrała w historii szczególnie ważnej roli, ale odcisnęła swoje piętno na najbardziej wpływowych ludziach na dworze królewskim Anglii XVI w., w dodatku z większością była spowinowacona. Świat z jej punktu widzenia jest naprawdę godny uwagi.

Polecam osobom, które tak jak ja mają chrapkę na podróż w przeszłość z dobrym przewodnikiem, jakim zdecydowanie okazuje się Carolly Erickson.

taka sobie

taka sobie

Kolejna dobra, historyczna powieść powieść Carolly Erickson obejmująca czasy II połowy XVI wieku, kiedy Anglią rządziła Elżbieta I (Królowa Dziewica). O wydarzeniach mających miejsce w tym okresie i o swoim życiu opowiada wnuczka Marii Boleyn Letycja Knollys, która przeżyła trzech swoich mężów dożywając sędziwego wieku 94 lat.Obraz Elżbiety nakreślony przez Letycję przedstawia królową jako niepodzielną władczynię, rządzącą samodzielnie przez wiele lat, która poświęciła życie osobiste i swoją największą miłość Roberta Dudleya w imię służby ojczyźnie.Mówiono o niej ,że najgorzej traktowała tych, którzy służyli jej najwierniej.Jej związek z Robertem Dudleym został dosyć szczegółowo opisany w książce Philippy Gregory "Kochanek dziewicy". W życiu prywatnym Elżbieta była osobą chimeryczną, kapryśną, mściwą skorą do nerwowych wybuchów Może i nie ma się czemu dziwić skoro takie brzemię dźwigała. Młoda kobieta władająca Anglią w czasach wojen religijnych (katolicy i protestanci),wojen z państwami ościennymi (Hiszpania),przepowiedniami o nadejściu końca świata, plagami nieurodzaju, narażona na zamachy na swoje życie, mająca świadomość że nie zostawi po sobie następcy musiała uodpornić się by dobrze rządzić krajem.
Zycie Letycji też nie było usłane różami. Jako dziecko była świadkiem spalenia na stosie ukochanego nauczyciela (rządy królowej Marii- okrutne egzekucje protestantów). Rodzina aby, ocalić życie opuszcza Anglię udając się do Frankfurtu, gdzie na porządku dziennym są akty palenia na stosie, garotowania i topienia po obcięciu stóp anabaptystów. Kolejny powrót do Anglii po śmierci królowej Marii i ciężkie życie na królewskim dworze.Największym jej występkiem przeciwko królowej było odebranie jej i poślubienie królewskiego kochanka Roberta, za co musiała płacić do końca życia nie mając szans na uzyskanie przebaczenia królowej.

Dobrze napisany dramat, przenoszący do czasów panowania Tudorów, pokazujący jak w tamtych czasach wyglądała miłość i namiętność. Czyta się bardzo lekko i z zaciekawieniem.

Po przeczytaniu tej książki mam mieszane uczucia. Z jednej strony napisana dobrym językiem, w ciągu jednego dnia przeczytałam ponad sto stron - co nie zdarza mi się, kiedy książka jest słaba.
Jednak kiedy do zakończenia pozostało niewiele ponad 50 stron, akcja książki spowolniła się, fabuła rozwlekła a zakończenie zupełnie rozczarowało. Przeczytałam niemal 300 stron tej książki zaledwie w dwa dni, natomiast ostatnie 50 stron męczyłam cztery dni...
Wygląda to tak, jakby autorka napisała książkę z rozmachem, natomiast zupełnie nie miała pomysłu na jej zakończenie. Wielka szkoda, bo mogłaby to zrobić inaczej.
Rok temu przeczytałam "Córkę Carycy" tej autorki i będąc w połowie książki stwierdziłam "na pewno ocenię ją znacznie lepiej" - niestety banalna końcówka sprawiła, że raczej nie sięgnę już po inne pozycje tej autorki, mimo wcześniejszego nimi zainteresowania. 5,5/10

• Powieść historyczna
  • Z historią w tle
  • 2015

Dodaj cytat z książki Rywalka królowej