Tajemny dziennik Marii Antoniny

Wydawnictwo: Książnica
To the Scaffold: The Life of Marie Antoinette
historyczna
jagarkar

Wyobraźcie sobie, że w noc przed śmiercią na gilotynie Maria Antonina ukrywa w więziennej celi dziennik... Maria Antonina, królowa Francji, żona Ludwika XVI, ścięta jak jej małżonek w dobie rewolucji francuskiej. Postać nietuzinkową, kobieta wielbiona i nienawidzona, podziwiana i wyszydzana. Wiąże się z nią wiele skandali obyczajowych, a sporo krzywdzących opinii na jej temat przeszło do...

Maria Antonina, królowa Francji, żona Ludwika XVI, ścięta jak jej małżonek w dobie rewolucji francuskiej. Postać nietuzinkową, kobieta wielbiona i nienawidzona, podziwiana i wyszydzana. Wiąże się z nią wiele skandali obyczajowych, a sporo krzywdzących opinii na jej temat przeszło do historii. Carolly Erickson w niezwykle błyskotliwy sposób przemawia głosem królowej, opisując jej nadzieje i cierpienie. Oczarowani śledzimy szczegóły niezwykłego, bogatego życia - od czasów gdy nastoletnia Maria Antonina zaczęła prowadzić dziennik aż po ostatnie dni, gdy czekała na krwawe spotkanie z gilotyną.

"Pochłonęłam Tajemny dziennik Marii Antoniny w dwa dni, a kiedy skończyłam, raz jeszcze przeczytałam ostatnie strony, łakoma jak dziecko, które zbiera z talerzyka ostatnie okruchy tortu czekoladowego".
Judith Warner, The New York Times Book Review

"W tej doskonałej powieści historycznej Maria Antonina odzyskuje dobre imię... fascynujący lecz skorumpowany dwór francuski, rosnące niepokoje społeczne, okrutne ubóstwo, intrygi - wszystko znajduje tu swoje miejsce".
Deirdre Donahue, USA Today

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2013

źródło okładki: http://publicat.pl/ksiaznica/

Booka | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Dziennik autorstwa Pani Erickson nie jest w pełni wiarygodny, gdyż wydarzenia w nim opisane są po części prawdą, a po części fikcją. Tylko niektóre fakty z życia królowej są autentyczne i znajdują odzwierciedlenie w historii. Mimo to dobrze było zagłębić się w tą "fantazję" autorki.
Mamy tu opis dziejów Marii Antoniny od czasów jej dzieciństwa, kiedy to zaczęła pisać swój dziennik. I - jak wiadomo - nic takiego nie miało miejsca, aczkolwiek książka staje się z każdym rozdziałem coraz bardziej interesująca, a czytelnik na chwilę zapomina co jest prawdą a co nie.
Mamy opis jej prywatnego życia, miłość (też fikcyjną) do niejakiego Eryka. Mamy też wielkie namiętności między nią a Axelem (autentyczną postacią) oraz opisy ostatnich chwil spędzonych w więzieniu.

Pierwsze zapiski nie są interesujące, ale już każdy następny rozdział wciąga coraz bardziej, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko. Do momentu, gdy czytelnik "dobrnie" do 10-12 rozdziału - czyli mniej więcej...

Joanna | 2012-12-15
Przeczytana: 2012 rok

Pamiętnik będący fikcja literacką o rzetelnie podbudowanej rekonstrukcji historycznej wynikającej z głębokiej wiedzy pisarki o życiu Marii Antoniny i otaczających ją ludzi.
Przejmujące osobiste zapiski królowej Marii Antoniny, która jako arcyksiężniczka Antonia na dworze cesarzowej Marii Teresy w wieku trzynastu lat poślubiona zostaje ostatniemu królowi Francji.
Od dzieciństwa wychowywana i przygotowywana do roli królowej w wieku trzynastu lat wysłana zostaje do Francji jako żona przyszłego następcy tronu Ludwika XVI, człowieka nieudolnego do sprawowania władzy, bojaźliwego, zainteresowanego jedynie polowaniami, jedzeniem, florą i fauną leśną, którego celem życiowym jest stworzenie zielnika botanicznego. Przyjęta z niechęcią na dworze francuskim jako obca, Marie Antoinette podejmuje próby pomocy, doradzania w rządach krajem, spotyka się jedynie z ostrą krytyką. Korupcja, dworskie intrygi, niepokoje społeczne, coraz bardziej ogarniające Francję ubóstwo i głód doprowadzają do...

allison | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Ciekawa powieść historyczna, pokazująca barwne życie królowej Marii Antoniny, jej rodziny oraz francuskiego dworu.

Czyta się bardzo szybko i przyjemnie przede wszystkim dzięki lekkiemu stylowi i wciągającej treści. Opowieść prowadzona jest w pierwszej osobie, co zdaje się zbliżać bohaterkę do czytelnika.

Losy żony Ludwika XVI śledzimy od jej trzynastego roku życia aż do chwili śmierci.
Maria Antonina opowiada nie tylko o swojej codzienności, ale także o wielkich namiętnościach, walce o pozycję na dworze, zwłaszcza przed urodzeniem potomka, o trudach macierzyństwa i zmaganiu się z plotkami oraz niechęcią otoczenia, które wciąż uważa ją za "podłą Austriaczkę".
Szczególnie dramatyczne są wpisy dotyczące zamieszek, wybuchu i przebiegu rewolucji. Narratorka nie szczędzi krwawych i brutalnych opisów. Przeplatają się one z przeżyciami wewnętrznymi kobiety, która boi się przede wszystkim o swoje dzieci i - mimo ciągłych upokorzeń - stara się zachować godność oraz wiarę w uwolnienie....

sola255 | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Autorka wplotła powieść w konwencję fikcyjnego pamiętnika historycznej postaci.
Maria Antonina , bo o niej mowa, to zdecydowanie tragiczna historyczna postać.
Tak jak np rodzina Romanowów znalazła się w niewłaściwym momencie historii , w niewłaściwym miejscu.
Kobiety zresztą, w dawnych czy bardziej bliższych czasach , im bardziej były utytułowane z racji pochodzenia, tym mniej miały do powiedzenia w kwestii swojego zycia i przyszłości.
Gdy mówimy o domach panujących sprawa przyszłości , czy mariażu często zostawała rozstrzygana ,juz przy narodzinach , względnie niewiele pózniej w ramach kontraktów scalających domy panujące , gwarantujące sojusze wygodne dla państw .Natomiast przyszłość i szczęście ewentualnej oblubienicy nie interesowały nikogo z rodzicami włącznie.
Tak i tez było w przypadku bohaterki powieści .Polecam lekturę , jako wartą zapoznania się z faktami historycznymi , ale i też z tragedią dziewczynki przeistaczającej sie w młodą kobietę,a później w dojrzałą władczynię,...

kasandra_85 | 2013-10-20
Przeczytana: 2013 rok

Basia | 2012-11-03

" Tajemny dziennik Marii Antoniny " to zgrabne połączenie historii z fikcją literacką. Powieść napisana jest w formie pamiętnika , a główną narratorką jest sama Maria Antonina. Śledzimy jej losy począwszy od momentu gdy będąc młodą dziewczyną przybywa na dwór francuski , poprzez jej przeżycia gdy staje się królową , aż do czasu jej tragicznego końca .
Powieść napisana jest świetnym stylem i wciąga czytelnika od pierwszych stron.
Polecam !!!

Elilaya | 2012-02-09

Książka dobra, lekko i przyjemnie się czytało. Miło było poczytać o Marii Antoninie jak o zwykłej, silnej i odważnej kobiecie piszącą swój dziennik, w którym opisuje nie tylko ważne wydarzenia, ale także zwykłą codzienność.
Ogólnie jestem zadowolona z zakupu, ale nie dam wyższej oceny gdyż mimo wszystko zabrakło mi kilku dość ważnych faktów z jej życia (no chyba, że taki był cel pisarki, żeby ominąć to co już wiadomo lub tylko napomnieć).

grażyna | 2014-01-16
Przeczytana: 2014 rok

Nie tak dawno temu przeczytałam książki o Marii Antoninie "Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu" oraz "Maria Antonina.W Wersalu i Petit Trianon" autorstwa Juliet Grey. Jak się łatwo domyśleć obie książki wzorowane są na życiu Antoniny więc niewiele się różnią od siebie. Z historią się nie dyskutuje. Książki różnią się innym stylem pisania. Wiadomo też powszechnie, że ilu by było pisarzy, którzy napisaliby na temat Marii Antoniny tyle różnych książek ale historia taka sama. Pomimo tego książka ciekawa i z przyjemnością powróciłam do Antoinette i Ludwika.

Liza | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Jak by wyglądały prywatne zapiski Marii Antoniny? Carolly Erickson w „Tajemnym dzienniku Marii Antoniny”, który jest całkowicie fikcją literacką (choć nie znaczy to, że nie zawiera też udokumentowanych przez historyków faktów) ożywia duchy królowej i jej bliskich.

Pierwszy zapis był kiedy trzynastoletnia bohaterka po kryjomu odważnie odwiedza chorą na ospę siostrę. Potem pisze o zaręczynach z delfinem Ludwikiem, następcą tronu Francji, o zadurzeniu w młodym stajennym, w końcu wyjeździe ku nieznanemu krajowi.
„To delfina ma dyktować modę, a nie ją naśladować.”

Maria Antonina z pewnością nie miała łatwego życia. Z początku nie była blisko w mężem, potem dosyć długo nie mieli dziedzica (pierwsza rodzi im się córka). Dyplomaci zapewniali ją, że istniały „dobre” kłamstwa konieczne dla sojuszu Francji i Austrii. Złożone intrygi wersalskiego dworu sprawiły, że musiała walczyć z drwinami i szkalowaniem oraz wykazać się sprytem i przebiegłością (m.in. gdy pozbywa się pewnej niechcianej...

mbutterfly | 2014-05-26
Przeczytana: 05 maja 2014

"Tajemny dziennik Marii Antoniny" to fikcja literacka jednak na podstawie bardzo wiarygodnych źródeł historycznych. Autorka wykazała się szeroką wiedzą o życiu Marii Antoniny i otaczających ją ludzi. Już od pierwszych stron tej książki ma się odczucie, że pisana jest ona z pasją.
Marię Antoninę poznajemy w momencie, gdy ma ona 13lat. W ramach pokuty ksiądz zaleca jej spisywanie na bieżąco wszystkich swoich grzechów. Tak oto powstaje słynny tajemny dziennik Marii Antoniny. Jak wiadomo jest to fikcja literacka, takowego dziennika nigdy nie było. Pierwsze wpisy w tym dzienniku dotyczą siostry, która umiera na czarną ospę. Dziewczynka znajduje ją przypadkiem ukrytą w lochach zamku, wynędzniałą, oszpeconą chorobą. Widok ten na długo zapada jej w pamięci. W tym samym czasie jej starsza siostra Karolina zostaje wydana za mąż za nieznanego księcia. Czeka ją rozłąka z rodziną i długa wyprawa w nieznane. Maria Antonina ma świadomość, że i ją niedługo czeka taki los. Wkrótce okazuje się, że...