Tajemny dziennik Marii Antoniny

Tłumaczenie: Katarzyna Malita
Wydawnictwo: Książnica
To the Scaffold: The Life of Marie Antoinette
jagarkar

Wyobraźcie sobie, że w noc przed śmiercią na gilotynie Maria Antonina ukrywa w więziennej celi dziennik... Maria Antonina, królowa Francji, żona Ludwika XVI, ścięta jak jej małżonek w dobie rewolucji francuskiej. Postać nietuzinkową, kobieta wielbiona i nienawidzona, podziwiana i wyszydzana. Wiąże się z nią wiele skandali obyczajowych, a sporo krzywdzących opinii na jej temat przeszło do...

Maria Antonina, królowa Francji, żona Ludwika XVI, ścięta jak jej małżonek w dobie rewolucji francuskiej. Postać nietuzinkową, kobieta wielbiona i nienawidzona, podziwiana i wyszydzana. Wiąże się z nią wiele skandali obyczajowych, a sporo krzywdzących opinii na jej temat przeszło do historii. Carolly Erickson w niezwykle błyskotliwy sposób przemawia głosem królowej, opisując jej nadzieje i cierpienie. Oczarowani śledzimy szczegóły niezwykłego, bogatego życia - od czasów gdy nastoletnia Maria Antonina zaczęła prowadzić dziennik aż po ostatnie dni, gdy czekała na krwawe spotkanie z gilotyną.

"Pochłonęłam Tajemny dziennik Marii Antoniny w dwa dni, a kiedy skończyłam, raz jeszcze przeczytałam ostatnie strony, łakoma jak dziecko, które zbiera z talerzyka ostatnie okruchy tortu czekoladowego".
Judith Warner, The New York Times Book Review

"W tej doskonałej powieści historycznej Maria Antonina odzyskuje dobre imię... fascynujący lecz skorumpowany dwór francuski, rosnące niepokoje społeczne, okrutne ubóstwo, intrygi - wszystko znajduje tu swoje miejsce".
Deirdre Donahue, USA Today

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2013

źródło okładki: http://publicat.pl/ksiaznica/

Adriana | 2019-08-22

Mi się podobała ta książka. Lekko i przyjemnie się czyta. Polecam

czytam-polecam | 2019-03-11
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Tajemny dziennik Marii Antoniny to napisana w formie pamiętnika historia życia francuskiej królowej. Mimo, że powieść w wielu momentach stanowi literacką fikcję to w większości jest ona poparta wieloletnimi badaniami autorki nad historią życia tej barwnej postaci.
Maria Antonina rozpoczyna prowadzenie dziennika w młodości zaczynając od czasów dzieciństwa, szczegółowo opowiadając o swojej rodzinie. Dziennik, który był dla niej karą zadaną przez spowiednika towarzyszy młodziutkiej księżniczce, a później królowej na dworze Francji.
To w nim królowa opisuje swoje wszystkie troski dotyczące życia małżeńskiego a później i macierzyństwa. Dziennikowi powierza swoje rozterki dotyczące losów kraju w którym przyszło jej panować. Również tam ujawnia swoje najintymniejsze sekrety dotyczące trwającego wiele lat romansu. W czasach, gdy na dworze otaczają ją szpiedzy, a każdy ruch i gest jest osądzany i szeroko komentowany to ten sekretny zeszyt jest dla królowej spowiednikiem, najlepszym...

Paulina | 2018-11-15
Przeczytana: 03 listopada 2018

Marii Antoninie daleko było do zostania postacią ukochaną przez lud. Trudno nawet stwierdzić, że nastawienie paryżan do królowej było przynajmniej neutralne. Ludzie obojętni nie przeprowadzają bowiem kilku (nieudanych) zamachów, nie ścinają głów na gilotynie. Nie obrzucają obelgami.
Maria Antonina była postacią powszechnie znienawidzoną.
Z pewnością wpływ na taki stan rzeczy miał fakt, że była Austriaczką. Czy jednak naprawdę była także niemalże powtorem? Osobą próżną, zapatrzoną w kosztowności i przepych, obojętną na cierpienie innych? Czy tragiczną śmierć królowej można tym właśnie usprawiedliwić?
Przeszło dwieście lat po tym wydarzeniu dalej można napotkać równie krzywdzące poglądy. Prawdziwa osobowość i motywacje Marii Antoniny zginęły bowiem w chaosie Wielkiej Rewolucji i w trudnych czasach, w jakich przyszło jej rządzić razem z dość niekompetentnym mężem, Ludwikiem XVI.
Na szczęście można zaobserwować próby humanizacji tej postaci, obiektywnego ukazania jej...

kinga1711 | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Maria Antonina - królowa znienawidzona przez lud. Maria Antonina kojarzona jest z przepychem, bogactwem i życiem ponad stan. Gdy lud głodował, ona wybierała klejnoty i oddawała się dworskim uciechą. Nic więc dziwnego, że lud nie pałał do niej miłością. Jednak Maria Antonina miała również swoje problemy i troski. Mąż który nie chce się do niej zbliżyć, arystokracja wytykająca jej, że nie dała Francji potomka, brak uczucia ze strony męża i sztywne zasady. Wiele osób chciałoby wiedzieć, jak to jest być Marią Antoniną. A gdyby tak napisała dziennik?

Autorka wprowadza nas w świat Wersalu, przepychu i życie francuskiej arystokracji. Towarzyszymy Marii Antoninie w najważniejszych momentach jej życia i możemy je przeżyć razem z nią. Można się doszukać kilku nieścisłości historycznych, jak choćby opis Ludwika XVI. Jednak zakładając, że książką jest powieścią historyczną zawierającą wiele fikcji literackiej, to jest dość dobra. Wszyscy fani powieści historycznej oraz Marii Antoniny powinni...

Kuba | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Straszne! To jest chyba powieść dla nastolatek, przynajmniej takim językiem jest napisana. Nie dałem rady przeczytać więcej jak 40 stron w trakcie czytania których się wymęczyłem, zirytowałem i zniechęciłem, zwłaszcza tym wątkiem romansu Antoniny ze stajennym, boże kto takie rzeczy wymyśla?! Autorka powinna się przerzucić na jakieś Harleqinny, bo ma dar do pisania w takim stylu. Do książek historycznych na pewno nie.

Marta-le | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Choć ta powieść jest fikcją literacką, świetnie się ją czyta. Autorka dobrze dobrała postacie i stworzony obraz wydaje się niesamowicie realistyczny. Jak sama pisze : "... w tym wypadku wszystko co wymyśliłam, wynika z głębokiej wiedzy o życiu Marii Antoniny i otaczających ją ludzi..".
Gorąco polecam!

Iwona | 2016-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 lipca 2016

Taka sobie książka. Myślałam że jest na faktach i się rozczarowałam bo to fikcja. Jeśli chcecie odpocząć od innych książek to jest to odpowiedni tytuł - po jej przeczytaniu inne książki wydają się rewelacyjne.

| 2015-03-27

Książka jest napisana w formie pamiętnika Marii Antoniny. Język powieści jest bardzo prosty, ale przyjemny, dzięki czemu książkę bardzo szybko się czyta. Skończyłam ją w kilka godzin, w ogóle się od niej nie odrywając. Uważam, że "Tajemny dziennik..." to pozycja warta uwagi, ponieważ w zgrabny łączy w sobie cechy fikcji literackiej z faktami historycznymi. Być może nie rzuca nowego światła na postać Marii Antoniny, ale potrafi zainteresować czytelnika. Zapiski Marii Antoniny powinny być nieco pogłębione - trochę denerwowało mnie, że co dwie strony pojawiał się wpis: "Znowu jestem w ciąży." Możnaby to o wiele lepiej rozwinąć i opisać. Plusem powieści jest to, że autorka położyła nacisk na brak właściwego przygotowania Austriaczki do roli władczyni. Podobało mi się również w jaki sposób został przedstawiony król Ludwik - był dobrym człowiekiem, ale bardzo nieporadnym, którego łatwo było złamać i który nie potrafił zapewnić Antoninie płomiennego uczucia. Odnalazła je u Fersena - przy...

sola255 | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Autorka wplotła powieść w konwencję fikcyjnego pamiętnika historycznej postaci.
Maria Antonina , bo o niej mowa, to zdecydowanie tragiczna historyczna postać.
Tak jak np rodzina Romanowów znalazła się w niewłaściwym momencie historii , w niewłaściwym miejscu.
Kobiety zresztą, w dawnych czy bardziej bliższych czasach , im bardziej były utytułowane z racji pochodzenia, tym mniej miały do powiedzenia w kwestii swojego zycia i przyszłości.
Gdy mówimy o domach panujących sprawa przyszłości , czy mariażu często zostawała rozstrzygana ,juz przy narodzinach , względnie niewiele pózniej w ramach kontraktów scalających domy panujące , gwarantujące sojusze wygodne dla państw .Natomiast przyszłość i szczęście ewentualnej oblubienicy nie interesowały nikogo z rodzicami włącznie.
Tak i tez było w przypadku bohaterki powieści .Polecam lekturę , jako wartą zapoznania się z faktami historycznymi , ale i też z tragedią dziewczynki przeistaczającej sie w młodą kobietę,a później w dojrzałą władczynię,...

Nefra-Nafteta | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, Kundelek, 2015
Przeczytana: styczeń 2015

Książka dobra, choć bardzo drażniło mnie dziecięce wstawianie informacji o dzienniku. Miałam wrażenie, że autorka takiego nigdy nie prowadziła i myślała, że tak będzie dobrze :) Dla mnie nie było. Za wszelką cenę autorka postarała się, by czytelnik polubił troszeczkę głupiutką, ale pełną serca i miłości Antoninę - jak na mój gust - udało jej się to.
Dobrze, że powstają tego typu książki, ponieważ pozwalają zastanowić się (sprawdzić w źródłach) nad prawdziwością plotek (zazwyczaj wywodzących się od niedouczonych nauczycieli w liceach), które wszyscy rozpowiadają na prawo i lewo (jak choćby rzekome zdanie rzucone do poddanych przez Anotninę, gdy lud krzyczał, że jest głodny, że nie ma chleba, ona miała odpowiedzieć "to jedzcie ciastka").
Ta książka, jak sama autorka pisze jest beletryzacją historii, ale niewątpliwie zainspirowała mnie do sięgnięcia po książkę historyczną (tej samej autorki).