Sędzia Di i chiński gwóźdź

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Chinese nail murders
83-06-02990-9
kryminał, zagadki, sędzia di

Sędzia Di i jego czterej pomocnicy wyjaśniają zagadkowe morderstwa dokonane na szanowanym kupcu, dobrotliwym mistrzu bokserskim oraz żonie antykwariusza, której zwłoki pozbawione zostały głowy. Zazwyczaj nieomylny sędzia Di tym razem ukazany zostaje w innym świetle. Pisze o tym autor: W niniejszej powieści usiłowałem pokazać odwrotną stronę medalu, kładąc nacisk na poważne ryzyko, które ponosi sędzia, gdy popełni błąd. (...) sędziowie pokoju nie mogli żądać dla siebie nietykalności ani żadnych specjalnych przywilejów. Podlegali oni starej chińskiej zasadzie prawnej fan-tso ( odwrócona kara ), stanowiącej, że osoba, która kogoś oskarżyła fałszywie, poniesie taką samą karę, jaką poniósłby fałszywie oskarżony, gdyby oskarżenie było prawdziwe . W książce autor sięga po jeden z najsłynniejszych motywów chińskiej literatury kryminalnej: morderstwo dokonane chińskim gwoździem. Najstarszy opisany przypadek takiej zbrodni można odnaleźć w chińskim pitavalu pochodzącym z trzynastego wieku. Rozwikłanie zagadki przypisane jest tam sędziemu Yen Tsunowi. Autor, wybitny znawca i miłośnik klasycznej chińskiej sztuki, literatury i muzyki, jest twórcą książek o przygodach sędziego Di. Ten urzędnik sądowy, żyjący w czasach dynastii Tang, zasłynął z błyskotliwości, odwagi i przebiegłości w rozwiązywaniu najprzeróżniejszych zagadek kryminalnych.

Michal Zacharzewski | 2014-07-30
Przeczytana: 25 lipca 2014

Sędzia pokoju Di to bohater serii powieści holenderskiego dyplomaty Roberta van Gulika. Autor napisał kilkanaście tomów jego przygód. To klasyczne kryminały z trupami, kradzieżami, spiskami i oszustwami, tyle że osadzone w dawnych, chińskich czasach.

W tym tomie mamy do czynienia nie z jednym, ale trzema powiązanymi śledztwami, a Di daje się poznać jako człowiek ułomny, popełniający błędy, kipiący złością. Tytułowy chiński gwóźdź zapada w pamięć. I szkoda tylko, że autor nie wraca w satysfakcjonujący sposób do wątku brata, który pojawia się na początku.

Abee | 2013-10-09
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 05 października 2013

Kryminał o ostatnich zagadkach sędziego przed awansem. Moim zdaniem autor pokazuje tu najbardziej uczłowieczony obraz sędziego w sprawie, gdzie targają nim emocje. Ale historia momentami zbyt się wikła i jest niezrozumiała (na przykład nagły obłęd i obsesja na punkcie rubinów jednego z mieszkańców miasta). Nie trzyma poziomu książki "Sędzia Di w labiryncie", która jak dotąd najbardziej mnie wciągnęła.
Dla porządku: "Sędzia Di i chiński gwóźdź" - 17 książka wg chronologii wydarzeń, 5 napisana w cyklu.

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

Pyrka2503 | 2014-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

Przyznaję bez bicia, że czytając tę część przygód Sędziego Di uroniłam łezkę.

Sylwia Szczasiuk | 2014-01-27
Przeczytana: 01 lipca 2012

Jedna z bardziej wzruszających części.

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

Dominik Aziewicz | 2010-08-07

Najlepsza z serii