Sędzia Di i parawan z laki

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Wracając z konferencji w prefekturze, sędzia Di zatrzymuje się na tygodniowy wypoczynek w okręgu Wei-ping, gdzie poznaje miejscowego sędziego pokoju. Oczekujący ciepłego przyjęcia ze strony swego kolegi, Di ze zdziwieniem znajduje go w stanie rozpaczy? co staje się zrozumiałe, gdy wychodzi na jaw, że żona sędziego pokoju została zgwałcona i zasztyletowana. Sędzia Teng powoli pogrąża się w szaleństwie?Mistrzowsko skonstruowana powieść ?Sędzia Di i parawan z laki?, równie enigmatyczna i intrygująca jak sam Orient, stanowi dowód wszechstronności Roberta van Gulika: rzetelnego naukowca, poligloty, zręcznego dyplomaty, hodowcy i miłośnika gibbonów.

megami | 2013-12-15

Nie wiem czy kiedykolwiek słyszeliście o sędzim Di. Jeśli nie, to już spieszę z wyjaśnieniami. Otóż był to znakomity detektyw, pełniący funkcję sędziego pokoju w chińskich okręgach. Czy istniał naprawdę? Zapewne. Wielokrotnie o nim słyszałam, choć nie miałam okazji spotkać go osobiście. Nasze istnienia dzielą długie wieki. Nazywał się Di Renjie i żył w VII wieku. Współcześnie jego losy spisał m.in Robert van Gulik - holenderski dyplomata i sinolog. O sędzim Di powstało 16 detektywistycznych powieści.
Sędzia Di bywa omylny, polega wyłącznie na dowodach i logice. Choć nie jest już młodzikiem, to jest sprawny fizycznie. Często działa incognito. Śmiało można przyrównać go do Sherlocka Holmesa czy Herculesa Poirot. Di nie działa w pojedynkę. Ma swoich zaufanych ludzi, są to: sierżant Hoong, Ma Joong i Chao Tai - dawniej leśni rozbójnicy, którzy zostali przybocznymi sędziego oraz Tao Gan - niegdyś wędrowny oszust.
Powieści van Gulika to swoisty wehikuł czasu, którego można użyć w...

Ewa BB | 2016-04-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Ksiazka rozpoczyna sie zatrwazajacym opisem chorego czlowieka. W tym momencie wkracza do akcji sedzia DI. Przybyl on incognito do prowincji Wei-ping na tygodniowy wypoczynek. Zastaje swojego kolege w rozpaczy, okazuje sie ze jego zona zostala zamordowana. Jako ze jest na urlopie pragnie zapoznac sie zabytkami tego regionu. Bedac w herbaciarni bezwstydnie sluchal rozmowy w ktorej byla mowa o samobojstwie pana KO. Ksiazka latwa w odbiorze, ukazuje nam stosunki panujace w Chinach, obyczaje, hierarchie panujaca w sadownictwie.

Abee | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 20 września 2013

Druga z kolei książka o sędzim Di, którą przeczytałam. Lepsza niż pierwsza. Sędzia incognito w mieście pełnym niejasnych zdarzeń. Wciąga prawdziwie. Polecam.
Dla porządku: "Sędzia Di i parawan z laki" - 2 książka wg chronologii wydarzeń, 9 napisana w cyklu (1964). Dobra.

Joanna Bożek | 2010-11-09
Przeczytana: 23 lutego 2012

Fenomenalna książka!

ET91ET | 2011-08-26

Bardzo Ciekawe, porywające zagadki! Wciągające!

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: wrzesień 2012

Seria książek o sędzim Di towarzyszyłam mi przez cały wrzesień. Kiedy skończyłam je czytac, brakowało mi klimatu kryminału z odległych czasów.

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

jatymyoni | 2014-06-08
Przeczytana: czerwiec 2014

Dobry kryminał w starym stylu.

g0ldenflower | 2016-09-29