Liryki najpiękniejsze

Wydawnictwo: Algo

Wiersze Emily Elizabeth Dickinson zawierają motywy łączące drobne spostrzeżenia z życia domowego z egzystencjalnymi refleksjami, metafizyczne rozważania nad ostatecznym przeznaczeniem, powtarzające się wątki zawiedzionych uczuć i cierpienia. Większość wierszy kończy się dowcipną i pełną gorzkiego sarkazmu puentą.

Joasia | 2012-02-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 lutego 2012

„Liryki najpiękniejsze” to zbiór pięknych, refleksyjnych, wzruszających i wręcz metafizycznych wierszy Emily Dickinson w przekładzie S. Barańczaka. Utwory pokazują niezwykłą mądrość i wrażliwość poetki, znajdziemy tu wiele poruszających przemyśleń na temat sensu życia, śmierci i miłości.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Emily Dickinson, ale na pewno nie ostatnie, a jako podsumowanie przytoczę poniżej jeden z najpiękniejszych, według mnie, wierszy, który możemy znaleźć w tomiku:
„Czekać Godzinę – to długo-
Jeśli Miłość ma się tuż przed sobą-
Czekać Wieczność całą – to krótko-
Jeśli Miłość jest na końcu nagrodą-„

Liwia | 2015-10-16

Piękno w czystej postaci. Czytając utwory tak zróżnicowane, zwięzłe, lecz zarazem wymowne, w których żadne ze słów nie jest pozostawione w roli czystego ozdobnika, aż trudno uwierzyć, że napisała je osoba, której przestrzeń życiową stanowiły głównie cztery ściany panieńskiego pokoju. Duch Emily Dickinson był wolny i to wystarczyło do stworzenia poezji, którą to zachwycają się kolejne pokolenia czytelników.

satja | 2013-03-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja

Jej wiersze mają to co ja w poezji lubię najbardziej czyli egzystencjalne refleksje i rozważania na temat przeznaczenia,cierpienia i miłości. "...skoro nie mogłam mieć Wszystkiego - nie dbałam o brak mniejszych Rzeczy..." cytat jednego z bardziej znanych wierszy poetki i bardzo charakteryzujący jej osobowość.

Mateusz | 2013-04-12

Słaby przekład Iłłakowiczówny. Emily prze-ge-nialna!

Karol | 2013-07-12

Zwięzłość nie do podrobienia..., chyba że podrabia Stanisław Barańczak!

Halina | 2014-04-08
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo ładne wydanie, bardzo ładne wiersze.
Tako rzekłam.
Brakowało mi kilku perełek, osobiście chętnie parę wierszy bym zamieniła na lepsze, ale narzekać nie można.

| 2014-01-05
Przeczytana: 2011 rok