Ballada o więzieniu w Reading

1976-01-01
1976-01-01
Adam Włodek
Ballada więzienie Reading

Ciekawe czy nurt ballad więziennych istniał od kiedy istniały więzienia? Proste, rytmiczne zwrotki, z potrójnymi rymami ułatwiają zapamiętanie i pewnie zaśpiewanie. W polskim tłumaczeniu Adama Włodka ten rytm jest nieco tracony, o czym tłumacz lojalnie informuje w posłowiu, niestety zwięzłość angielskich zwrotów jest prawie niemożliwa do zachowania.

Aż słyszę tę balladę w wykonaniu Maleńczuka z gitarą. Popek z gitarą byłby tu bardziej wiarygodny ale Oskar Wilde używał stanowczo za mało słów na "k", "ch", "dz" i "j".
Trudno docenić poezję obcojęzyczną (jest tu i wersja oryginalna) - jesteśmy przyzwyczajeni do tak innej poetyki, że poezja angielska wydaje się nieco prostacka. Ale oni najwyraźniej na coś innego zwracają uwagę.

"And the wild regrets, and the bloody sweats,
None knew so well as I:
For he who lives more lives then one
More deaths then one must die."

A Wilde żył faktyczne wieloma życiami...

Aż słyszę tę balladę w...

Genialny utwór. Jestem pełen podziwu i szacunku dla Wilde'a za to dzieło. Zgodzę się z moimi przedmówcami, że przebija przez nie głęboki humanizm i empatia. Przeczytałem obydwie wersje językowe, najpierw oryginał, i miałem obawy czy tłumaczenie będzie w stanie równie mocno mnie poruszyć. Było! Przyznaję się uczciwie, łzy mi pociekły.

To nie jest twórczość Wilde'a jaką znałem dotąd, pełna fikuśnych opisów życia towarzyskiego oraz gierek słownych. Ballada ta przepełniona jest smutkiem, żalem i cierpieniem - uczucia w niej zawarte są niemal namacalne. W tym konkretnym wydaniu znajdziemy utwór zarówno w wersji polskiej jak i oryginalnej. Polecam gorąco!

Wow. W wersji angielskiej jeszcze piękniejsza! Przeczytałam trzy razy pod rząd, cudowna.

2028

Przepiękna historia, którą czyta się z drżeniem serca. Mroczna, okrutna, tragiczna.
Genialne tłumaczenie i świetne posłowie A. Włodka.

Genialne tłumaczenie i świetne posłowie A. Włodka.

PLUSY:
+ opisana historia
+ świetne cytaty

MINUSY:
- krótka

PLUSY:
+ opisana historia
+ świetne cytaty

MINUSY:
- krótka

Jestem skłonna przyznać, że najbardziej poruszające, najdojrzalsze utwory Wilde'a - De Profundis i Ballada... - powstały właśnie po jego wyjściu z więzienia. Niezależnie od tego, co kto uważa na temat zasadności utrzymywania więzień i przywrócenia kary śmierci, ten poemat jest tak przejmujący i tak głęboko przesycony duchem humanizmu, że nie można pozostać obojętnym.

• Poezja
  • Literatura angielska