Ballada o więzieniu w Reading

The Ballad of Reading Gaol
Ballada, więzienie, Reading
poezja
Nat

"Ballada o więzieniu w Reading" to ostatni tekst Oscara Wilde'a, napisany po wyjściu z więzienia (jest również jedynym napisanym po wyjściu z więzienia). Pisany wierszem. Opowiada historię Charlesa Thomasa Wooldridge'a (byłego kawalerzysty Królewskiej Gwardii Konnej), który zabił swoją ukochaną.

Wydanie dwujęzyczne - po polsku i po angielsku.

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Jestem skłonna przyznać, że najbardziej poruszające, najdojrzalsze utwory Wilde'a - De Profundis i Ballada... - powstały właśnie po jego wyjściu z więzienia. Niezależnie od tego, co kto uważa na temat zasadności utrzymywania więzień i przywrócenia kary śmierci, ten poemat jest tak przejmujący i tak głęboko przesycony duchem humanizmu, że nie można pozostać obojętnym.

kris81CK | 2016-03-13
Przeczytana: marzec 2016

To nie jest twórczość Wilde'a jaką znałem dotąd, pełna fikuśnych opisów życia towarzyskiego oraz gry słownej autora. Ballada ta jest przepełniona jest smutkiem, żalem i cierpieniem - uczucia w niej zawarte są niemal namacalne. W tym konkretnym wydaniu znajdziemy utwór zarówno w wersji polskiej jak i oryginalnej. Polecam gorąco!

MadameShepard | 2014-02-27

Przepiękna historia, którą czyta się z drżeniem serca. Mroczna, okrutna, tragiczna.
Genialne tłumaczenie i świetne posłowie A. Włodka.

PLUSY:
+ opisana historia
+ świetne cytaty

MINUSY:
- krótka

Agata Kłodzińska | 2015-04-06
Na półkach: Eng, Przeczytane, Ulubione

Wow. W wersji angielskiej jeszcze piękniejsza! Przeczytałam trzy razy pod rząd, cudowna.

Caligari | 2016-11-25
Alex0001012 | 2016-11-02