Wiersze zebrane. Tom trzeci. O Bogu, wieczności i ptakach

Okładka książki Wiersze zebrane. Tom trzeci. O Bogu, wieczności i ptakach Emily Dickinson
Okładka książki Wiersze zebrane. Tom trzeci. O Bogu, wieczności i ptakach
Emily Dickinson Wydawnictwo: Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Instytut Literatury Cykl: Wiersze zebrane. Collected Poems. Emily Dickinson (tom 3) poezja
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
poezja
Cykl:
Wiersze zebrane. Collected Poems. Emily Dickinson (tom 3)
Tytuł oryginału:
Collected Poems
Wydawnictwo:
Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Instytut Literatury
Data wydania:
2021-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-01
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364346477
Tłumacz:
Janusz Solarz
Średnia ocen

9,2 9,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Buzz Words Elizabeth Bishop, Edward Estlin Cummings, Emily Dickinson, John Donne, Robert Frost, Ted Hughes, Victor Hugo, Issa Kobayashi, Pablo Neruda, Mary Oliver, Christina Rossetti, William Wordsworth, Chuan Xi, Kevin Young
Ocena 8,9
Buzz Words Elizabeth Bishop, E...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,2 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
747
701

Na półkach: ,

Jej zachwyt nad wszelkim Bytem nieustannie mnie zadziwia. Jak można pragnąć tak niewiele a otrzymawszy przy tym tak wiele, zachować niekłamaną skromność? Mam tu na myśli dystans do świata, godny człowieka przekonanego o potędze Wieczności. Ponieważ Emily Dickinson wystarczająco dużo życia poświęciła zaglądaniu pod podszewkę spraw zbyt odległych od codzienności, żebym mógł teraz napisać o niej jako o poetce rzeczy powszednich. Bowiem w swej poezji substancje niematerialne analizowała niczym naukowiec pochylony nad mikroskopowym szkiełkiem. Wiatr i deszcz mogą być banalne ale muzyka wygrywana przez nie w gałęziach drzew wymaga już czegoś więcej. Domaga się nie tyle zrozumienia, ile zadziwienia nad skomplikowaniem rzeczy nieuchwytnych dla ludzkiego rozumu. I właśnie orędowniczką niedookreśloności nazwałbym amerykańską poetkę. Twórczynią, dla której celem stało się tłumaczenie ludziom wytwornych szmerów natury.

Ta poezja sięga tam, gdzie kończy się czas a Wieczność omiata spojrzeniem błahe ludzkie sprawy. Przeciera szlaki tajemnicy, odkrywa jej sens i w miejscu wręcz medytacyjnym podpisuje pełen wiary czek. Jednak nie jest to tradycyjna pobożność. W alegorycznych przypowieściach porusza się w społecznie akceptowanych ramach XIX wieku. Jako kobieta ceniąca domowe ciepło i posłuszna patriarchalnym normom, nie dopuszcza na pierwszy rzut oka zbyt wielu odstępstw. Jednak to tylko wzorcowa kurtuazja. Pod poetycką poprawnością tli się ogień. Od brzasku słońca do jego zachodu wszystkie zmysły zajęte są poszukiwaniem dróg do Nieśmiertelności. Nierzeczywiste światy Emily Dickinson zbijają z tropu. Tu chodzi o Czas. O jego ogromną pojemność w której zmieści się niebo i ziemia. Ziemska powłoka jej ciąży ale kiedy Dickinson opisuje wdzięczący się letni dzień, to wcale nie jest pewne czy niebo można traktować priorytetowo.

Na rangę popularyzatorki ptasich elegii trzeba zasłużyć a chyba tylko Emily Dickinson potrafiła tak łatwo zdobyć serca naszych skrzydlatych braci. Dokonała tego koncertowo, wespół z głównym artystą jej ogrodu. A mowa o rudziku, żonglerze melodii, zwiastującym w Amherst wyższe potrzeby duchowe. Ten ptak oddala żale a przygarnia szczęście. W jego postaci Dickinson przemyca sekrety Nieśmiertelności, z nim czytuje Biuletyn Codzienności i jego głosem okrasza poezję pogodzoną z losem. Nie ukrywa, że będąc obmywaną przez rzekę godzin, idzie z Czasem wcale nie pod prąd. Wręcz przeciwnie, ze spokojem poddaje się przemijaniu, mając za swoją rozrywkę obmyślanie miar wielkości. Ponadto dba o swoje sumienie, wiedząc że na jego wyrzuty nie znajdzie nigdy lekarstwa.

Studiowanie niedawno wydanych trzech tomów poezji amerykańskiej poetki określiłbym jako podróż przez życie. To poetycki poradnik drogi poprzez ziemski raj, Emily Dickinson niekoniecznie musiała szukać wyimaginowanego Elizjum. Tutaj gdzie żyła, niczego nie żądała ale też niczego jej nie odmówiono. Wiedziała jak trudne są do zdobycia szczyty, dlatego nie szukała dojścia na granie po omacku. Wolała się dobrze przygotować i sumiennie wykonywać to, od czego zależało przetrząsanie światów wyobraźni. Miała czas i możliwości na osiągnięcie swoich celów a talent i cierpliwość w pewnym sensie doprowadziły ją do Nieśmiertelności. Czego przejawem jest to, że mogę teraz czytać jej wszystkie wiersze i nie martwić się o odległość do dzielącej mnie od niej Wieczności. Bo przy poezji Emily Dickinson wszelkie miary tracą swoje pierwotne znaczenie.

Jej zachwyt nad wszelkim Bytem nieustannie mnie zadziwia. Jak można pragnąć tak niewiele a otrzymawszy przy tym tak wiele, zachować niekłamaną skromność? Mam tu na myśli dystans do świata, godny człowieka przekonanego o potędze Wieczności. Ponieważ Emily Dickinson wystarczająco dużo życia poświęciła zaglądaniu pod podszewkę spraw zbyt odległych od codzienności, żebym mógł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
186
84

Na półkach:

Rozmowa z tłumaczem, Januszem Solarzem, w ramach cyklu autor movie MBP im. A. Asnyka w Kaliszu

Rozmowa z tłumaczem, Januszem Solarzem, w ramach cyklu autor movie MBP im. A. Asnyka w Kaliszu

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    5
  • Poezja
    2
  • 📃 Poezja
    1
  • 024.08.01 Literatura Powszechna w Latach 1837-1914 - USA i Nowa Zelandia (Liryka)
    1
  • Do kupienia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • W Nowym Napisie
    1
  • Emily Dickinson
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiersze zebrane. Tom trzeci. O Bogu, wieczności i ptakach


Podobne książki

Przeczytaj także