Liryki najpiękniejsze

Emily Dickinson Wydawnictwo: Algo literatura piękna
Algo
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Buzz Words Elizabeth Bishop, Edward Estlin Cummings, Emily Dickinson, John Donne, Robert Frost, Ted Hughes, Victor Hugo, Issa Kobayashi, Pablo Neruda, Mary Oliver, Christina Rossetti, William Wordsworth, Chuan Xi, Kevin Young
Buzz Words Elizabeth Bishop, E...

Tomik odrobinę nierówny. Zawiera naprawdę rewelacyjne wiersze, ale jest tu też dużo nieprzystępnych utworów.

Głównym tematem, przewijającym się przez wiersze, jest przemijanie, odejście z tego świata. Te nieco melancholijne ale zdrowe utwory najbardziej przypadły mi do gustu. Nie ma w nich użalania się nad sobą, czy rozpaczy ale bardziej trzeźwa ocena konieczności odejścia z tego świata do nowego, lepszego.

Warto sięgnąć po ten wybór. Polecam.

Słówko „brain” pozostaje błędnie tłumaczone. Po polsku nie mówi się, „on (czy ona) ma mózgi”, a po angielsku owszem, „s/he's got brains”, o kimś inteligentnym, kto ma dobry iloraz, umysł. Przekład cytowany przez jatymyoni jest dość daleki od treści angielskiej:
The brain is wider than the sky,
For, put them side by side,
The one the other will include
With ease, and you beside.
Pokrótce, nie ma cala, ani Pana czy Przestrzeni do zamieszczania w tym delikatnym, jak by nie było, organie.

Jak ktoś lubi poezję, załączam link do video na YouTube, będę tę listę poematów Emily Dickinson powiększać (licencja Commons, domena publiczna).

The brain is wider than the sky,
For, put them side by side,
The one the other will include
With ease, and you...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Wieki temu czytałam poezję. Kiedyś czytałam jej wiersze w Internecie. Weszłam do biblioteki, zobaczyłam ten tomik i kupiłam za złotówkę.

Wspaniałe, zwięzłe, pełne refleksji nad życiem i śmiercią. Utwory pokazują niezwykłą mądrość i kunszt poetki. Nie ma w tej poezji zbędnych słów, wszystko jest krystalicznie czyste.Nie trzeba wielkiego życia i ludzi wokół nas, wystarczy własny pokój i :
„Mózg – rozleglejszy jest niż Niebo –
Bo zmierz je – co do cala –
Ujrzysz, że w Mózgu się pomieści
I Pan – i Przestrzeń cała – „

Piękno w czystej postaci. Czytając utwory tak zróżnicowane, zwięzłe, lecz zarazem wymowne, w których żadne ze słów nie jest pozostawione w roli czystego ozdobnika, aż trudno uwierzyć, że napisała je osoba, której przestrzeń życiową stanowiły głównie cztery ściany panieńskiego pokoju. Duch Emily Dickinson był wolny i to wystarczyło do stworzenia poezji, którą to zachwycają się kolejne pokolenia czytelników.

Zwięzłość nie do podrobienia..., chyba że podrabia Stanisław Barańczak!

Zwięzłość nie do podrobienia..., chyba że podrabia Stanisław Barańczak!

Jej wiersze mają to co ja w poezji lubię najbardziej czyli egzystencjalne refleksje i rozważania na temat przeznaczenia,cierpienia i miłości. "...skoro nie mogłam mieć Wszystkiego - nie dbałam o brak mniejszych Rzeczy..." cytat jednego z bardziej znanych wierszy poetki i bardzo charakteryzujący jej osobowość.

Bardzo ładne wydanie, bardzo ładne wiersze.
Tako rzekłam.
Brakowało mi kilku perełek, osobiście chętnie parę wierszy bym zamieniła na lepsze, ale narzekać nie można.

Bardzo ładne wydanie, bardzo ładne wiersze.
Tako rzekłam.

• Poezja