Notatki z wystawy

Tłumaczenie: Anna Klingofer
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Notes from an Exhibition
depresja, tajemnica

Rachel Kelly miota się między pasją tworzenia a pełnymi udręki, wyniszczającymi stanami depresyjnymi. Ta utalentowana i znana malarka stanowi zagadkę dla męża i czworga dzieci. Kiedy zostaje znaleziona martwa w swojej pracowni w Kornwalii, wraz z nowymi, niezwykłymi dziełami, rodzina zaczyna poszukiwać odpowiedzi na nigdy niezadane pytania. Mąż Rachel wyrusza w podróż w przeszłość, która okaże się bardziej mroczna, niż mógłby się spodziewać. Fragmenty roztrzaskanego życia powoli wychodzą na światło dzienne i staje się jasne, że artystka pozostawiła dzieciom nie tylko talent malarski, lecz także prześladujące ją demony.Ta książka jest absolutnie doskonała.Stephen FryNiewielu pisarzom udało się uchwycić skomplikowaną dynamikę relacji rodzinnych tak, jak uczynił to Gale. Nikt tak jak on nie potrafi wczuć się w innych, zrozumieć ich i przebaczyć.Armistead MaupinInspirująca, wrażliwa, ludzka... Pod koniec lektury śmiałem się i płakałem.aDaily TelegraphaPokrzepiająca i głęboko empatyczna powieść. Proza Galeaa jest przejrzysta i jasna jak kornwalijskie niebo.aGuardiana

allison | 2015-01-17
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Powieść smutna, przytłaczająca, pełna fabularnych niespodzianek, które sprawiają, że czyta się ją z zainteresowaniem.

Poszczególne rozdziały odsłaniają powoli prawdę o przeszłości bohaterów, o których początkowo wiemy niewiele. Tajemnice sprzed lat stopniowo wychodzą na jaw, ale najciekawsze sekrety autorka zostawiła na deser.
Postacie nie są jednoznaczne, śledząc ich losy, zmieniamy o nich zdanie wraz z ujawnianymi szczegółami.
Tych ostatnich dostarczają także tytułowe notatki z wystawy, które otwierają każdy rozdział i urozmaicają budowę powieści.

Na pewno nie jest to książka lekka, łatwa i przyjemna, więc nie polecam jej jako relaks.

MountainTobacco | 2014-04-03

Notatki z wystawy to powieść bardzo szczególna... wyzwalająca w czytelniku całą gamę emocji. Patrick Gale opisał nie tylko studium choroby dwubiegunowej, ale również wyzwolone przez nią skomplikowane relacje rodzinne. Dodatkowo dochodzi element kreacji, chwile w których pogrążony we własnych myślach twórca przestaje zwracać uwagę na otoczenie... Autor ukazuje nam całą historię z wielu stron, zupełnie jakby dla nas obracał scenę życia...
Notatki z wystawy to również opowieść doskonale skomponowana, w której wędrujemy przez życie Rachel Kelly - malarki, odczytując tytułowe notatki zapisane na obrazach i szkicach. Przyznam szczerze, że początkowo miałam obawy przed sięgnięciem po tę pozycję ze względu na dość ciężką tematykę utworu, jednakże dość szybko historia całkowicie mnie pochłonęła. To jedna z najlepszych historii, jakie czytałam i dlatego gorąco ją polecam!

wiejskifilozof | 2015-05-05

Kurcze fajna okładka.Od razu zdradza fabułę :-) a fabuła jest bardzo fajna i super interesująca.
Mamy tu malarkę po przejściach.Depresja, skutecznie ją ogranicza.
Książką jest tak naprawdę o zmaganiach z tą chorobą.
Książka podobała mi się, lecz nie powiem,że jakoś byłem wybitnie zachwycony.
Może dla mnie była ona ciut za poważna i za trudna w odbiorze.
Nie wiem,czy kiedyś do niej wrócę.

Atmosfera w jakiej toczy się fabuła jest dość ciężka, przygnębiająca. Jest odzwierciedleniem charakteru i tego co doskwiera głównej bohaterce, malarce Rachel, która zmaga się z chorobą dwubiegunową. To jej nastrojowym wzlotom i upadkom podporządkowana jest cała rodzina.
Kolejne rozdziały to przeskoki w czasie, bynajmniej nie chronologicznie. Jest czas przeszły, dający wgląd w poznanie się Rachel i Anton'ego, zaraz potem daleka przyszłość i zarazem teraźniejszość, gdy ich dzieci żyją już we własnym dorosłym świecie i dalej znów zagłębianie się w przeszłość, by czytelnik mógł poznać ważniejsze wątki z życia malarki i ich bliskich. Praktycznie każdy członek rodziny dostaje tu swoje pięć minut i może zabrać głos prowadząc nas jako narrator przez tą historię. Dzięki temu poznajemy bliżej każdą z postaci i stopień zażyłości łączący członków rodziny oraz to jaki wpływ na nich miała osobowość depresyjno-maniakalna matki.
Autor przedstawia obraz rodziny podporządkowanej jednemu: nastrojom...

irka | 2014-11-29
Na półkach: Od 07.2014, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2014

Interesująca powieść psychologiczno-obyczajowa. Rachel Kelly to malarka o niebanalnym talencie, zmagająca się z depresją maniakalną i tylko sztuka jest dla niej jedyną rzeczą, pozwalającą ukoić nerwy i okiełznać niespokojną osobowość. Niełatwo mieć taką matkę, podziwianą i budzącą lęk jednocześnie, dlatego niewątpliwie stan emocjonalny jej dzieci miał wpływ na ich późniejsze życie i wybory przez nich dokonywane.
Autor po kawałku i bez chronologii szkicuje historię rodziny, nie narzuca swojej oceny a pozwala czytelnikowi samemu wyrobić punkt widzenia. Książka warta uwagi.

Monika | 2012-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2012

Przejmująca powieść ukazująca piekło choroby, rozpacz istnienia, okrucieństwo osób, które winne być najbliższe, wahania nastroju i ich oddźwięk, jakim rzucają głęboki cień na życie rodziny Rachel. Lektura wymaga jednak skupienia nad treścią i z pewnością nie należy do łatwych, naświetlając- czytelnikom, którzy być może nigdy się z nią nie zetknęli - zabójczą moc depresji, zduszającej jakikolwiek ślad radości w życiu bohaterki.Warto!!

luxluxbaby | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Kiedy sięgnęłam po książkę i zapoznałam się z opisem z tyłu, myślałam, że może to jakiś kryminał, zwłaszcza, że wcześniej nie miałam styczności z tym autorem. Zanim zabrałam się do czytania, przejrzałam opinię i sprawdziłam, że książka zalicza się do literatury pięknej, nie zniechęciłam się, bo stwierdziłam, że przyda mi się jakaś odskocznia, zwłaszcza, że ma dużo pozytywnych opinii.
Niestety momentami zasypiałam przy tej książce, kompletnie nie w moim stylu, nie zżyłam się z bohaterami i nie licząc wątku rodzinnego i depresji - dla mnie książka jest o wszystkim i o niczym. Długo ją męczyłam i cieszę się, że w końcu dobrnęłam do końca. Rozczarowało mnie również zakończenie, a właściwie jego brak.

Nemeni | 2010-12-12
Przeczytana: grudzień 2010

„Notatki z wystawy” to książka niebanalna. Już chociażby z tego powodu, że każdy rozdział zaczyna się krótką notatką w ramce opisującą obraz namalowany przez bohaterkę powieści bądź jakiś przedmiot codziennego użytku przez nią używany, przez co czytelnik ma wrażenie jakby zwiedzał muzeum bądź galerię. Niebanalna jest także główna bohaterka – malarka Rachel Kelly. Jak każdy artysta ma wrażliwą duszę, ale u niej ta wrażliwość przerodziła się w coś innego, tak jakby talent przerósł nią samą a jej obrazy i to, co widzi w swojej głowie zawładnęły do reszty jej umysłem. Cierpi na psychozę maniakalno-depresyjną. Bywają w jej życiu okresy, kiedy dzień łączy się z nocą, to, co rzeczywiste miesza się z wytworami jej imaginacji. Ale bywają też długie okresy szczęścia, kiedy jest sobą i może cieszyć się życiem i swoją rodziną. Właściwa akcja powieści rozpoczyna się od śmierci malarki w jej pracowni i potem sukcesywnie cofamy się w przeszłość, po to, aby wraz z jej rodziną odkrywać kolejne...

orchisss | 2012-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Zabawne jest w jaki sposób różne tytuły trafiają w nasze ręce. Źródeł jest całe mnóstwo - dla mnie ostatnio mocno inspirujący stał się klub dyskusyjny, w którym biorę czynny udział. Uczestnicy nadsyłają swoje propozycje na lektury i spośród nich losujemy jedną książkę. W kwietniu wybór padł na "Notatki z wystawy", książkę, której pewnie nigdy bym nie przeczytała, gdyby nie nasz klub.

Rachel to znana malarka, cierpiąca na dwubiegunową psychozę maniakalno-depresyjną. Pewnego dnia zostaje znaleziona martwa w swojej pracowni. Paradoksalnie umiera w wyniku zawału. Cofając się w czasie poznajemy jej losy, perypetie rodziny i dowiadujemy się dlaczego tak trudno żyje się z osobą o tak dominującej osobowości jaką jest zdecydowanie Rachel.

Wątków w powieści jest tak wiele, że nawet nie będę próbowała wymieniać. Jest niemal wszystko - choroba psychiczna, talent artystyczny, homoseksualizm, próby samobójcze, zdrada, toksyczna matka, trudne dzieciństwo, religijność. Nie można jednak...

hibou | 2012-05-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię
Przeczytana: 26 maja 2012

Patrick Gale to brytyjski pisarz, najmłodszy z czwórki rodzeństwa. W 1983r. skończył anglistykę w Oksfordzie. Często zmieniał miejsce zamieszkania oraz zajęcia. Był śpiewającym kelnerem, sekretarzem projektanta, ghost-writerem encyklopedii muzycznej czy wreszcie recenzentem literackim. Jego dwie pierwsze książki ukazały się w tym samym dniu. "Notatki z wystawy" to pierwsza przetłumaczona na język polski książka Patricka Gale'a.

Rachel Kelly jest malarką cierpiąca na dwubiegunową psychozę maniakalno-depresyjną. Pewnego dnia została znaleziona martwa w swojej pracowni. Po śmierci Rachel dowiadujemy się o wielu rzeczach z jej życia. Każdy rozdział poprzedzony jest notatką z wystawy. Historia przedstawiona jest z perspektywy kilku osób, które były powiązane z bohaterką.
W powieści jest dużo wątków m.in. homoseksualizm, choroba psychiczna, samobójstwo, religia, toksyczna matka, trudne dzieciństwo. Na szczęście autor nie przesadził z wątkami. Są one powoli i ogólnie przedstawiane dzięki...