Dom w Kornwalii

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rough Music
rodzina, miłość
Ag2S

Dom w Kornwalii to opowieść o rodzinie, trudnej miłości oraz zakazanych namiętnościach. Frances i John spędzają lato w Kornwalii, oczarowani surowym pięknem krajobrazu. Spokój nadmorskiej scenerii jest jednak zwodniczy. Na jaw wychodzą bolesne tajemnice. Dom na wydmie staje się sceną rodzinnego dramatu. Po latach Frances i John powrócą w to miejsce wraz z synem. Również tym razem gwałtowne...

Frances i John spędzają lato w Kornwalii, oczarowani surowym pięknem krajobrazu. Spokój nadmorskiej scenerii jest jednak zwodniczy. Na jaw wychodzą bolesne tajemnice. Dom na wydmie staje się sceną rodzinnego dramatu. Po latach Frances i John powrócą w to miejsce wraz z synem. Również tym razem gwałtowne emocje dojdą do głosu...

allison | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 24 września 2013

Początek powieści nie zapowiadał się ciekawie, jednak dość szybko akcja mnie wciągnęła, chociaż nie płynie ona brawurowo.
Zainteresowały mnie równolegle opowiadane historie - opowieść bieżąca i sprzed wielu lat. Łączą je postacie i miejsce, czyli tytułowy dom, w którym kiedyś główny bohater spędził z rodzicami wakacje. Był wówczas dzieckiem, a pobyt w Kornwalii wiele zmienił w jego życiu i w życiu dorosłych. Po latach w tym samym miejscu znów rozgrywają się rodzinne dramaty...

Opowieść płynie niespiesznie, dużo w niej emocji, nostalgii, sentymentów, ale bez ckliwości i przesadnych uniesień. Ujmujący jest obraz dzieciństwa jako okresu, w którym wszystko wydaje się nowe, świeże, niepowtarzalne.
Ciekawie pokazane są relacje między bohaterami, bardzo złożone, skomplikowane i zaskakujące.

Na uwagę zasługuje też literacki styl, dużo w nim opisów przeżyć wewnętrznych małego wrażliwego chłopca (a potem już dorosłego mężczyzny) oraz jego rodziców, zwłaszcza matki.

Polecam przede...

Powieść jest opowiadana jako historia tocząca się tu i teraz oraz z perspektywy 30 lat wstecz, w na przemian spisywanych rozdziałach. Prezentująca bohaterów dzisiejszych, którzy ponownie odwiedzają dawne miejsce. Dom, który był świadkiem pewnych przykrych wydarzeń w przeszłości rodziców i małego chłopca, znów zostaje poddany nastrojom goszczącego w nim już dorosłego Willa.

Rozliczne rodzinne problemy, trudne sytuacje życiowe, borykanie się z wyborami, jak to w życiu każdego człowieka. Do tego bardzo wolno rozgrywająca się opowieść. Dostrzegam, że to charakterystyczny, niespieszny styl autora ma swoje odbicie w fabule. Przypomina mi jego poprzednią książkę. Jedynie co, to muszę przyznać, że "Notatki z wystawy" o wiele bardziej mnie zaciekawiły swoimi wątkami, jak i bohaterami, chociaż nie koniecznie każdy zyskiwał moja sympatię przy bliższym poznaniu. Wręcz odbywało się to na granicy wahania. Tutaj z postaciami jest podobnie, jednak snuta opowieśc przeważnie mnie nużyła. Jest...

Izabela | 2010-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2010

Sięgnęłam po powieść Patrcka Gale, ponieważ zakochałam się od pierwszego wejrzenia w okładce. Samo wnętrze książki okazało się równie interesujące jak zewnętrzna powłoka.

Książka podzielona jest na rozdziały "Niebieski dom" i "Oddany morzu", które przeplatają się ze sobą, łącząc wątki z przeszłości z teraźniejszością.
W Niebieskim domu poznajemy Willa, który spędza z rodzicami Frances i Johnem wakacje w słonecznej Kornwalii. Will to zdeklarowany homoseksualista, który żyje w ukrytym związku ze swoim szwagrem Sandym.
W rozdziałach "Oddany morzu" spotykamy te same postacie ponad 30 lat wcześniej, także w Kornwalii.
Dom zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości jest światkiem wielkich uczuć, namiętności, wzburzenia, zagubienia bohaterów.

Ta książka mnie pochłonęła... Pierwsze 40 stron trochę mi się dłużyło i mimo że później Gale prowadzi czytelnika, odkrywając stopniowo karty w sposób senny, i powiedziałabym leniwy, powieść niesamowicie wciąga i powoduje, że czekamy i czekamy i za...

książek: 2085
Aneczka | 2014-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Każda rodzina skrywa własne sekrety, związane z różnymi aspektami życia. Czasem dotyczą wydarzeń z przeszłości, innym razem zaś ukrywa się bolesną teraźniejszość. Z czego wynikają podobne działania? Z pragnienia przypodobania się drugiej osobie, albo wykreowania fałszywego obrazu na potrzeby innych. Mało kto ma cywilną odwagę, aby stanąć twarzą w twarz, oko w oko z brutalną prawdą o sobie i przyznać się do błędów na forum publicznym. Czy to rzeczywiście takie trudne? Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Patrick Gale, stawiając bohaterów powieści w obliczu zakazanych namiętności.

Will to czterdziestoletni właściciel księgarni, można by rzec człowiek sukcesu próbujący odnaleźć swoje miejsce w życiu. Pozostaje w stanie kawalerskim, ku rozpaczy swej matki, nie pragnie stabilizacji ani potomstwa. Jest gejem i uważa się za mężczyznę szczęśliwego. Odczuwa odwzajemniony pociąg fizyczny do swojego szwagra, co nieco komplikuje sytuację. Obu połączyła zbyt silna chemia, powodująca, iż zakazany...

Rita | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Wzięłam tę książkę do ręki, zachęcona ciekawą okładką i tajemniczym tytułem, zupełnie nieświadoma w jaki świat przyjdzie mi wkroczyć.

Jest to opowieść o miłości, ale w raczej niestandardowym podejściu.
Autor wybrał na swoich bohaterów zwykłą rodzinę i stworzył ich tak aby ukazać czytelnikowi różne obrazy miłości, a raczej wyborów których pod jej wpływem dokonujemy.

Głównym bohaterem jest Will, patrzymy na jego świat jako małego zagubionego ośmioletniego chłopca oraz czterdziestoletniego mężczyzny, który jest homoseksualistą.
W moim odczuciu autor również bardzo ważną bohaterka uczynił mamę Willa - Frances. Przyglądamy się jej jako młodej matce, żonie poważnego i spokojnego naczelnika więzienia, pełnej zahamowań, obaw i drażliwości oraz tej samej Frances już jako dojrzałej sześćdziesięciolatce zmagającej się z problemem choroby Alzhaimera.

Dom w Kornwalii do którego Will jedzie z rodzicami na wakacje jako dziecko a wiele lat później odwiedza go z nimi znów lecz już jako...

Jula | 2011-04-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Książka wyróżnia się i przyciąga uwagę swoją piękną, urokliwą i nostalgiczną okładką. Ale sięgnęłabym po nią nawet gdyby miała okładkę nieciekawą, bo kilka miesięcy temu przeczytałam pierwszą powieść Patricka Gale "Notatki z wystawy", którą byłam zachwycona, więc zrozumiałe, że z niecierpliwością sięgnęłam po tę. I absolutnie nie zawiodłam się. Akcja książki dzieje się dwutorowo, w odstępie czasowym około 30-letnim, głównie w domu-bungalowie położonym na plaży w Kornwalii. W domu tym - który 30 lat temu nosił nazwę "Oddany morzu", a w czasach obecnych jest "Niebieskim domem" - atmosfera jest przesycona gwałtownymi uczuciami, tragediami i radościami.
Książka jest dość obszerna, bo liczy prawie 500 stron. Przez pierwsze kilkadziesiąt akcja jest niemal statyczna, niespiesznie się rozkręca i zaczyna czytelnika wciągać, aż do takiego stanu, że nie można się od niej oderwać i uwolnić.
Powieść baaardzo mi się podobała, uważam ją za ciekawą i inteligentną lekturę, poruszającą...

Maciej | 2016-08-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Genialna książka przy której nie da się nudzić, doskonałe opisy emocji i dopracowana fabuła pozwalają nam na wtrącenie tej historii do pamięci jako przeżycie z naszych własnych wspomnień. Książka zdecydowanie idealna dla wszystkich którzy mają dystans do spraw seksu czy przekleństw , oczywiście nie twierdzę iż jest ich wiele i bardzo się ciesze iż występują bo nadają jedynie wyraźniejszych emocji i pikanterii i tak już perfekcyjnemu pomysłowi i wykonaniu tej cudownej powieści. Wielkie brawa dla Patricka , mam ogromną nadzieję że inne jego powieści zostaną wydane w Polsce.

Agnieszka Stańska | 2016-02-28

Ufff, przebrnęłam
Nie uważam, ze książka jest zła, ale trochę nudna. Akcja toczy się niespiesznie, dwutorowo. Dwie historie a dotyczą bardzo podobnych spraw: dokonywanych wyborów. Jedną historię opowiada matka, jedną syn. Ja jednak obu historii nie kupuję. Rażą mnie trochę sztucznością i ogromną skrótowością tam, gdzie według mnie można było trochę historię rozwlec. Wiele wątków jest rozpoczętych i porzuconych w połowie. A na koniec następuje galopada i wszystkie sprawy autor rozwiązuje w kilka minut. Chcecie, to czytajcie. Ja nie namawiam.

Justyna | 2014-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Książka "Dom w Kornwalii" mnie nie porwała. Z notki wydawniczej wyczytałam, że będzie tam mowa o bolesnych tajemnicach i dramacie rodzinnym... Niestety był tam tylko niemal od początku przewidywalny romans żony ze szwagrem oraz może nieco bardziej szokujący romans syna z... zięciem. Czytanie powieści bardzo mi się ciągnęło i skończyłam ją z westchnieniem ulgi.

saigon | 2013-02-28

Ta książka jest zbyt ugrzeczniona, wyważona. W życiu nie widziałem żeby rodzice do małego dziecka mówili tak skompolikowanym, literackim językiem. Temat homoseksualizmu zupełnie nie pasuje do tych politycznie poprawnych rozmów bohaterów, ich nienaganności. Postaci są nierealne, trudono się z kimkolwiek tam utożsamić. Strata czasu.