Niezwykłe akty prawdziwej miłości

Random Acts of Heroic Love
978-83-7508-063-6
proza obca, powieść
niebieska

Dramatyczny obraz dwójki mężczyzn, których przy życiu trzyma wspomnienie miłości. Ta pełna głębokich emocji lektura to doskonały debiut niezwykle utalentowanego pisarza ! Rok 1992. Leo Deakin budzi się w nieznanym mu szpitalu, gdzieś w Ameryce Południowej. Jego dziewczyna, Eleni, nie żyje, a on nie potrafi się z tym faktem pogodzić. Obarczając się bezustannie winą za wypadek, wpada w spiralę...

Rok 1992. Leo Deakin budzi się w nieznanym mu szpitalu, gdzieś w Ameryce Południowej. Jego dziewczyna, Eleni, nie żyje, a on nie potrafi się z tym faktem pogodzić. Obarczając się bezustannie winą za wypadek, wpada w spiralę rozpaczy i beznadziei. Czy Leo ma jeszcze szansę odkryć coś, co na zawsze zmieni jego życie?

Rok 1917: Moritz Daniecki jest galicyjskim zbiegiem z syberyjskiego obozu jeńców wojennych. Od jego miasteczka i ukochanej dzieli go siedem tysięcy kilometrów. Może i Wielka Wojna dobiegła końca, ale Moritz musi jeszcze stawić czoła wycieńczającej wyprawie przez targany wojną domową kontynent. Czy kiedy w końcu dotrze w rodzinne strony, żeby prosić o rękę ukochanej, ona wciąż będzie na niego czekać?

Dwa mistrzowsko ze sobą splecione wątki, dwie fascynujące historie miłosne, dwie opowieści o bólu i stracie, jedna niezapomniana podróż w głąb ludzkich emocji.

Łokieć_Pana_D | 2016-07-01

Autor ma wizję i jest wrażliwy. Coś ważnego ciśnie mu się na usta. To znaczy na pióro. Coś nie do wyrażenia. Próbuje to oddać ale wprowadza chaos.
Mocny początek. Dosłowny. Stawia w pozycji "rozpacz i bezsilność". Jak w chwili każdego przełomu w życiu, w który wierzyć nie chcemy, a jednak się zdarza. Ktoś odchodzi, ktoś jeszcze chwilowo zostaje. Szuka na śmierć innego spojrzenia. Leku na "zostałem sam".
Dziewczyna - wspomnienie i dziewczyna - marzenie. Obie mają początek fizyczny. W realu, ktoś dziś by powiedział. Obie żyją w wyobraźni mężczyzny, którego czarem uczucia zmieniły.
Być może literacki zamiar przerósł wykonanie. Książki jednak nie zapomnę. Wybaczam jej niedoskonałość. Jest jak pustka, ta która zostaje bliskim po stracie.

kajsa | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Co może łączyć żołnierza I wojny światowej ze współczesnym młodym człowiekiem...wbrew pozorom wiele.
Pierwsze,co przychodzi do głowy to więzy krwi...być może,ale w tej książce tych dwóch mężczyzn połączyło wspomnienie utraconej miłości.W jednym przypadku całkowicie i bez nadziei,bo ukochana zginęła ,w drugim zaś w wyniku okoliczności wojennych,gdzie cały czas bohater wierzy,że ukochana jest gdzieś i czeka na jego powrót.
Książka nie jest łatwa w odbiorze.Na pewno nie zalicza się do łzawych romansów.Wiele fragmentów jest drastycznych i brutalnych poprzez bardzo naturalistyczne opisy wojny,ale też współczesne sceny ukazujące szpital w Ekwadorze.
Jednakże jest w niej też wiele magii i piękna przez zespolenie losów Leo i Moritza, ich bólu,cierpienia.Wzrusza,zaskakuje i pobudza do refleksji.Jest "przewodnikiem" dla osób,które utraciły kogoś ukochanego,jak radzić sobie z żałobą i wrócić po traumie do życia.

Polecam.

andzia12 | 2015-09-13
Przeczytana: 12 września 2015

Niezwykła ksiazka o dwóch mężczyznach i ich miłosci do kobiet. Dzielą ich czasy w jakich żyja, ale każdy z nich przezywa głebokie i piękne uczucie do swojej ukochanej.
"Niezwykłe akty prawdziwej miłości" to również obraz brutalnej rzeczywistości, jaka była podczas wojny światowej.
Książka nie jest łątwa odbiorze, ale skłania do refleksji. Ma swoją głębię.
Polecam!

Agussiek | 2010-07-25
Przeczytana: 08 lipca 2010

Już dawno żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia.
Jestem absolutnie oczarowana!
Przyznaję, że okładka mnie nie zachwyciła, a i tytuł z lekka trąci tanim romansidłem. Ale zaryzykowałam i zabrałam tę książkę z biblioteki. I warto było.
W powieści Scheinmanna poznajemy losy dwudziestopięcioletniego Leo, który podczas podróży po Ameryce Południowej traci swoją dziewczynę. Eleni ginie w wypadku autobusowym w Ekwadorze. Winą za jej śmierć Leo obwinia siebie. Wraca do domu, do rodziców, a ból i tęsknota za ukochaną oraz olbrzymie wyrzuty sumienia doprowadzają go na skraj szaleństwa.
Moritz jest polskim Żydem, który podczas I Wojny Światowej zostaje wcielony w szeregi Armii Austro-Węgierskiej. Zanim opuści dom rodzinny przysięga dozgonną miłość Lotte, dziewczynie, z którą jedynie kilka razy rozmawiał. Jako jeniec wojenny Moritz zostaje zesłany na Syberię, niedaleko mongolskiej granicy. Powodowany chęcią powrotu do ukochanej podejmuje próbę ucieczki z obozu. Pieszo pokonuje...

magda | 2012-05-09

„Jakie proste i kruche jest życie - niczym delikatne tchnienie powietrza.”

Dwóch mężczyzn, dwie niezwykłe historie, które w pewnym momencie autor splata ze sobą, tworząc pełną emocji opowieść nie tylko o wielkiej miłości, ale przede wszystkim o stracie, bólu, tęsknocie za ukochaną osobą i niegasnącej nadziei .

Rok 1917. Moritz Daniecki jest galicyjskim zbiegiem z obozu jeńców wojennych na Syberii. Zanim został wcielony do armii i wyruszył na wojnę, obiecał dozgonną miłość Lotte, dziewczynie z którą rozmawiał zaledwie kilka razy. Teraz od rodzinnego domu i ukochanej dzieli go prawie siedem tysięcy kilometrów i Moritz decyduje się na wyczerpującą wyprawę przez ogarnięty wojną domową kontynent. Przy życiu trzyma go jedynie miłość i nadzieja, że po latach w końcu zobaczy swoją Lotte.

Ponad siedemdziesiąt lat później, Leo Dankin podczas podróży po Ameryce Południowej traci swoją dziewczynę Eleni, która ginie w wypadku autobusowym. Leo obwinia się za jej śmierć i nie potrafi...

Marta | 2012-03-10
Na półkach: Od An., Przeczytane

Poruszająca opowieść, na którą składają się dwie historie.
W pierwszej bohaterem jest dwudziestoparoletni Leo, który traci swoją ukochaną w wypadku autobusowym. Chłopak obwinia się za jej śmierć i nie potrafi sobie poradzić z jej odejściem.

Bohaterem drugiej historii jest Moritz - żołnierz, który zostaje zesłany na Syberię. Przysięga dozgonną miłość Lotte i po ucieczce z obozu pokonuje ponad sześć tysięcy kilometrów pieszo, bo wrócić do ukochanej.

Tytuł absolutnie nie pasuje do fabuły. Jest to książka o miłości, ale nie takiej, z jaką się kojarzy. Sama myślałam, że to ckliwy romans i zdziwiłam się już po pierwszych paru zdaniach.
To książka o wielkim poświęceniu, bólu i tęsknocie. Niektóre momenty są bardzo drastyczne i poruszające. Wstrząsnęła mną scena kiedy Leo stoi przed ciałem Eleni, próbuje ją reanimować mimo tego, że zginęła na miejscu. A także sekcja zwłok, kiedy krzyczy na pracowników zakładu pogrzebowego że ją rozebrali bez jego pozwolenia. Aż ściska w gardle.....

Ghia | 2011-08-21
Przeczytana: sierpień 2011

Książka trochę długa, ale i droga jaką musiał pokonać bohater do swojej młodzieńczej miłości też była długa i trudna. Z tego co wyczytałam w Epilogu to autor opierał się na faktach. Jego dziadek, Mosze Szeinmann urodził się w Ulanowie w 1989 r. Walczył w szeregach armii Austro-Węgier w I wojnie światowej. Został pojmany przez Rosjan i wysłany do obozu jenieckiego na Syberii. Chcąc za wszelką cenę zobaczyć się z ukochaną uciekł z obozu i poszedł pieszo do domu. Podróż zabrała mu 3 lata. To dobry kawałek historii oraz książka o miłości prawdziwej, a właściwie o dwóch miłościach, o miłości Leo do Eleni i miłości wędrującego żołnierza. Jest tam tez trochę o życiu mrówek, o fizyce kwantowej i o trudach frontu wschodniego. O tym ze jeśli człowiek kocha naprawdę to jest w stanie wszystko znieść, przeżyć i poświęcić. Jeśli ta historia wydarzyła się naprawdę gratuluje odwagi, bo dziś mam wrażenie, ze takiego świata i mężczyzn już nie ma.

Tomek | 2011-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Nieraz się zastanawiam, czy nie przesadzam z literaturą typowo kobiecą. Ale, czy powieść ta jest tylko kobieca? Im więcej o tym myślę, tym bardziej dochodzę do winsoku, że nie zmarnowałem czasu. Przecież mężczyzna też kocha, a książka ta o miłości przeogromnej właśnie opowiada. Miłości takiej zaś towarzyszy przeważnie poświęcenie, oddanie i potrzeba bliskości kochanych osób. Jednak uczuciu temu towarzyszyć też może cierpienie i ból. Łezka w oku może się zakręcić.

Natalia | 2013-06-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Dwie niezwykle wzruszające historie miłosne.
Cierpienie, ból, strata
Odwaga, siła i wytrwałość.
Czy prawdziwa miłość trwa wiecznie?
Czy miłość jest silniejsza niż śmierć?
Czy człowiek jest w stanie zapomnieć?
Niesamowita książka, opisująca losy dwóch mężczyzn, które będziecie śledzić z zapartym tchem.
Polecam!

Nie podobała mi się... Obydwie historie są rzeczywiście ciekawe i sprawnie opowiedziane. Język miejscami utyka, ale może to kwestia tłumaczenia. Zniechęcił mnie natomiast sposób, w jaki autor starał się wpleść w fabułę rozważania o "naturze" miłości. Treści te (z dziedziny filozofii i fizyki) zupełnie mnie nie przekonują, brzmią według mnie sztucznie. Zasugerowałam się pozytywnymi recenzjami i kupiłam tę książkę, ufając, że za tytułem kryje się coś głębszego i oryginalnego. Niestety, niczego takiego nie znalazłam.