Dom Augusty

Katarzyna Tubylewicz
Slumpvandring
8374142030
literatura szwedzka

Augusta, Alice i Angelica to przedstawicielki różnych pokoleń tej samej rodziny. Łączą je nie tylko więzy krwi, lecz także wspólne losy a dwie z nich to matki nieślubnych dzieci, trzecia jest niechcianą córką. Nieświadomie wszystkie popełniają błędy swoich poprzedniczek. Przekazywany z pokolenia na pokolenie dom Augusty, w którym szukają schronienia, staje się świadkiem rozpaczy, radości, poszukiwania prawdziwego uczucia oraz walki o niezależność i samodzielność. To powieść, w której poezja przeplata się z tragedią, a rzeczywistość z magią. Wielowątkowa i wielopłaszczyznowa historia, bogata w emocje, wydarzenia i postaci, barwnie i potoczyście opowiedziana, przywodzi na myśl przekazywane ustnie legendy, których literackim odpowiednikiem jest twórczość Selmy Lagerlöf.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

• Niemiec. Wszystkie ucieczki Zygfryda
  • Furia mać
  • Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
  • Grzech nasz codzienny
  • Alicja w krainie czasów
  • Zadziwiająca historia samotnego listonosza

Dwóch panów z branży
Katarzyna Czajka

6,81 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
allison | 2015-01-12
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Było to moje trzecie spotkanie z prozą pani Axelsson, także bardzo udane i na pewno na długo zapadające w pamięć.

"Dom Augusty" wstrząsnął mną do głębi. Z jednej strony z niecierpliwością odwracałam strony, gdyż chciałam poznać historie bohaterek, z drugiej - robiłam to z obawami o ich losy.
Perypetie kobiet są niezwykle poruszające. To, że poznajemy je szczątkowo i niechronologicznie, jeszcze bardziej wzmaga napięcie podczas lektury i sprawia, że trudno się od niej oderwać.

Ta powieść to dla mnie niezwykła historia o powtarzalności ludzkich losów, o bolesnej samotności i zmaganiu się z życiowymi przeciwnościami, o tajemnicach z przeszłości i dramatycznej teraźniejszości.

Wielki plus należy się autorce za sugestywność opisów. Jej bohaterki marzną w sensie fizycznym i psychicznym, i to zimno wyzierające ze stron książki udziela się czytelnikowi, przemienia się w niepokój, oczekiwanie, obawę przed kolejnymi zdarzeniami.

Niezwykła jest i fabuła, i forma powieści. Podobnie...

kajsa | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

"Jest tak wiele rzeczy,których o sobie nie wiemy.Których może nawet wcale nie musimy wiedzieć."

Augusta,Alicja i Andżelika-łączą je nie tylko imiona rozpoczynające się na tę samą literę.Są ze sobą spokrewnione,ich losy splata pewien wspólny tragiczny rys.Wszystkie trzy,mimo że najstarsza od wielu lat nie żyje a najmłodsza z nich jest siedemnastolatką ,mają za sobą traumatyczne doświadczenia,tajemnice,które głęboko skrywają i ogromną potrzebę niezależności,poznania siebie,budowania po swojemu własnego życia.
Tytułowy dom Augusty dla Alicji i Andżeliki staje się miejscem poznania prawdy o sobie oraz ucieczki przed ludzką obojętnością,odrzuceniem i brakiem miłości.

Majgull Axelsson stworzyła przejmujący,bardzo naturalistyczny obraz kobiet o trudnym życiorysie."Dom Augusty" to książka o samotności,walce o siebie i ze sobą,ale przede wszystkim opis braku relacji międzyludzkich,bliskości i zrozumienia.

książek: 2076
beata | 2016-05-14
Przeczytana: 14 maja 2016

„Jest tak wiele rzeczy, których o sobie nie wiemy. Których może nawet wcale nie musimy wiedzieć.”

Kolejne spotkanie z prozą Majgull Axelsson. Kolejne, i dla mnie niezmiennie, poruszające i niepozwalające zapomnieć o sobie podczas czynności „międzyczytaniowych”. Motyw nieszczęśliwych kobiet, motyw swoistego „dziedziczenia” braku odczuwania szczęścia znany z wcześniej czytanych przeze mnie pozycji Axelsson, pojawił się i tutaj. Inne życie bohaterek, inne opowieści, a niemożność radości życia taka sama…

„Przez całe ich wspólne życie nosiła w sobie lodowaty smutek, ale nigdy nie miała odwagi mu o tym powiedzieć.”

„Dom Augusty” to opowieść o przekazywaniu z pokolenia na pokolenie negatywnych wzorców emocjonalnych, to ilustracja prawdy, że więź biologiczna między matką i dzieckiem nie stanowi gwarancji miłości, to historie walki dzieci o uczucie rodziców, to opowieść o ogromnej samotności wśród osób, które powinny być najbliższymi... A przede wszystkim to opowieść o życiu pozornym, o...

BagatElka | 2015-09-05
Przeczytana: 05 września 2015

"Dom Augusty" to jedna z tych książek od,których nie sposób się oderwać.
Autorka ma niezwykły talent do tworzenia niezapomnianych opowieści,które wręcz hipnotyzują czytelnika.
Chwilami emocje aż dławią,utrudniają oddychanie ale każde kolejne słowo i zdanie połyka się z ogromną przyjemnością.
Nie polecam jednak "Domu Augusty" każdemu gdyż to w gruncie rzeczy bardzo smutna historia ,która na długo zostaje i gdzieś tam ,podskórnie trwa,szarpie i przypomina o sobie.

Wicca | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Po raz kolejny zawiało chłodem z dalekiej Północy i to bynajmniej nie dzięki niżowi nawiedzającemu nasz kraj a serii "z miotłą", która została zainicjowana w 2005 roku i poświęcona jest twórczości kobiet....i to nie byle jakich kobiet. Znajduje tu swoje miejsce literatura wysokiej próby, powieści ważne, często szokujące, niepozbawione ironii, gwarantujące doskonałą lekturę. Książki, które poza ciekawą fabułą mówią coś istotnego o nas i naszych czasach. Wśród tych powieści znajduje się kolejna książka szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson po którą sięgnęłam z wielkim niepokojem a zarazem wielkimi nadziejami.

W DOMU AUGUSTY autorka opisała losy trzech kobiet i ich życiowe doświadczenia.Wydaje się, że poza więzami krwi te kobiety niewiele mają ze sobą wspólnego: Augusta - prosta kobieta, dla której awansem społecznym była posada służącej w górniczej osadzie, Alicja-wykształcona „pani profesor”, organizatorka wystaw sztuki, której życie jest odbiciem wcześniejszego życia Augusty oraz...

Lilian | 2015-06-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Piękna książka. Bardzo smutna , bardzo melancholijna, bardzo poruszająca, ale piękna … pełna brudu fabryki, uczucia samotności, chłodu Szwecji, ale piękna ...
Uwielbiam książki , które od pierwszych stron wprowadzają mnie w świat wykreowany przez autorkę, w pełni przenoszą mnie w klimat powieści , jednocześnie intrygując, zaciekawiając i absorbując.
Po każdej przeczytanej stronie chce się więcej, i ten nieodparty wewnętrzny przymus , żeby ciągle czytać i czytać i …
czytać, żeby dowiedzieć się jakie tajemnice skrywa Alicja,
czytać, żeby poznać historię Augusty,
czytać, żeby przekonać się jak Andżelika ułoży swoje życie…

Bo wszystko jest napisane prostym , zrozumiałym a jednocześnie pięknym językiem. Można znaleźć tu mnóstwo „złotych myśli” oraz życiowych prawd .
Ta książka, jak rzadko która bardzo mocno mnie wzruszała …

talia44 | 2013-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2013

Dom Augusty to pierwsza ksiazka pani Majgull Axelsson którą przeczytałam i na pewno nie ostatnia.
Nie jest to lektura lekka.Na poczatku trzeba czytać bardzo uważnie,żeby się nie pogubić w chronologii wydarzeń i w powiązaniach rodzinnych miedzy postaciami.
Jest to saga o kobietach "samotnych" kobietach,które w swoim życiu powielają nieświadomie błedy swoich poprzedniczek.Nie starcza im siły by te samotnośc przerwać i pokonać.
To bardzo dobra ksiazka,która polecam.

Karolina | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

„Radość jest matką smutku. Miłość matką nienawiści.
Na dnie czystej prawdy kulą się najbrudniejsze kłamstwa.
Wszystko zawiera w sobie swoje przeciwieństwo.” (str. 297)

Uwielbiam Majgull Axelson, jest dla mnie najwspanialszą współczesną pisarką. Jej proza porusza najskrytsze struny mojej duszy. Łączy wspaniałą, pełną głębi treść z piękną formą. Obcowanie z prozą Axelson stanowi nie tylko ucztę literacką, ale także, albo przede wszystkim niezwykłe doznania emocjonalne. Niczym antyczna tragedia wywołuje katharsis.

„Dom Augusty” nie jest wyjątkiem. To piękna, pełna bólu historia kilku kobiet,rozgrywająca się na tle małomiasteczkowej społeczności. Na przemian z powieścią czytałam tom opowiadań Alice Munro. Pod względem klimatu, obie książki są bardzo podobne, w pewnym momencie opisywane w utworach prowincjonale miasteczka zlały się w jedną całość, wspólnie tworząc realia smutnej, ponurej, szarej rzeczywistości.

„Dom Augusty” to wspaniała powieść, zapadająca głęboko w pamięć,...

moribound | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 maja 2014

Urzekająca, poruszająca i przejmująco smutna. Historia o rodzinie opowiedziana w boleśnie odarty z rodzinnego ciepła sposób. Opowieść o kobietach przepełnionych samotnością.

| 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Wspaniała książka,gdzie przeplatają się losy kobiet nieszczęśliwych,niekochanych,odrzuconych.Zanurzenie się w tą opowieść powoduje czasem smutek,ale napełnia też nadzieją.Piękna proza autorki sprawia,że trudno się oderwać od tej historii.

Uwikłani

Treść książki ma swój pień, od którego odchodzą liczne gałęzie, taką scenę, na której rozgrywają się wszystkie akty (no prawie wszystkie). Jest to restauracja u Minny, gdzie niby przypadkowych ludzi zastaje ogromna ulewa, skazując ich na wzajemne towarzystwo.