Katarzyna Wielka. Nienasycona żądza życia i władzy

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Przebiegła w polityce, zwycięska na polu bitwy, bezwzględna w działaniu. Sprawczyni rozbiorów Polski, ostoja absolutyzmu, tępicielka wszelkiej myśli wolnościowej, której imię brzmi złowrogo w uszach Polaków. Przyjaciółka filozofów, mecenas sztuki. Kobieta rozwiązła, nienasycona kochanka. Te wszystkie postaci to jedna i ta sama osoba: cesarzowa Rosji Katarzyna II.

EnfantTerrible | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013.
Przeczytana: 02 lutego 2013

Przystępna lektura, jeśli ktoś zamierza spędzić spokojne, samotne popołudnie z książką na kolanach. Tym przystępniejsza, gdy chcemy, jak to się powszechnie mówi, "złapać bakcyla"; wiadomo, że dziełko ma ledwie trochę wspólnego z prawdziwą literaturą fachową. Dobre na usystematyzowanie posiadanych już informacji tudzież skonfrontowanie ich z rzeczywistością. Jeszcze lepsze na poznanie historii kobiety, którą bez przeszkód można by określić " żywą ambicją, co chodzi na dwóch nogach". Metoda pisania nie ociera się nawet o szczyty wniesień stylistycznych, ale nie musi, dlatego jest prosta, gładka, całkiem estetyczna. Czy polecam? Zależy komu.

lensyash | 2017-01-19
Przeczytana: 2008 rok