Katarzyna Wielka. Nienasycona żądza życia i władzy

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Przebiegła w polityce, zwycięska na polu bitwy, bezwzględna w działaniu. Sprawczyni rozbiorów Polski, ostoja absolutyzmu, tępicielka wszelkiej myśli wolnościowej, której imię brzmi złowrogo w uszach Polaków. Przyjaciółka filozofów, mecenas sztuki. Kobieta rozwiązła, nienasycona kochanka. Te wszystkie postaci to jedna i ta sama osoba: cesarzowa Rosji Katarzyna II.

denudatio_pulpae | 2017-11-21
Przeczytana: 2014 rok

Henri Troyat nie mógł przepuścić takiej okazji. Książki o tak kontrowersyjnej postaci, jaką była Katarzyna II, to samograj. Czytelnicy żądni pikantnych sekscesów groźnej carycy nie przepuszczą żadnej okazji :) Jeżeli mam być szczera to "Katarzyna Wielka. Nienasycona żądza życia i władzy" to jedna ze słabszych książek o Katarzynie II, z jaką miałam okazję się zapoznać. Jak już kiedyś wspominałam, nie przepadam specjalnie za biografiami rosyjskich władców tego autora, gdyż jak dla mnie są zbyt rozrywkowe.

Nudzą mnie też barwne opisy w stylu:
"Za oknem na Sankt Petersburg pada śnieg. Katarzyna leży teraz na swoim wielkim łożu pod baldachimem. Bezradni lekarze ustępują miejsca księżom. Przy umierającej rozlega się szept pacierzy. Nie otworzyła oczu. Nieświadoma całego wokół niej poruszenia, nadal głośno oddycha ze złowrogim charkotem w głębi krtani. Jej rzężenie staje się coraz głośniejsze. Słychać je nawet w przedpokoju. U jej wezgłowia szlocha spazmatycznie Płaton Zubow"....

EnfantTerrible | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013.
Przeczytana: 02 lutego 2013

Przystępna lektura, jeśli ktoś zamierza spędzić spokojne, samotne popołudnie z książką na kolanach. Tym przystępniejsza, gdy chcemy, jak to się powszechnie mówi, "złapać bakcyla"; wiadomo, że dziełko ma ledwie trochę wspólnego z prawdziwą literaturą fachową. Dobre na usystematyzowanie posiadanych już informacji tudzież skonfrontowanie ich z rzeczywistością. Jeszcze lepsze na poznanie historii kobiety, którą bez przeszkód można by określić " żywą ambicją, co chodzi na dwóch nogach". Metoda pisania nie ociera się nawet o szczyty wniesień stylistycznych, ale nie musi, dlatego jest prosta, gładka, całkiem estetyczna. Czy polecam? Zależy komu.

DorotaK | 2018-03-04
lensyash | 2017-01-19