Elżbieta I. Walka o tron

Wydawnictwo: Amber
historyczna

Elżbieta I zyskała sławę największego władcy Anglii. Jej panowanie stało się przedmiotem niezliczonych opracowań. Ta książka jako jedna z nielicznych pokazuje, nie jaką królową była, lecz jak nią została.

venicet5 | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Zgodnie z podtytułem autor skupia się na okresie poprzedzającym wstąpienie na tron Elżbiety I.Zapoznajemy się kolejno z historią sześciu żon Henryka VIII z wyszczególnieniem Anny Boleyn-matki Królowej Elżbiety poprzez historię krótkiego panowania Edwarda VI,epizod Jane Grey, Marii Tudor po moment przejęcia tronu przez Elżbietę.Polecam!

Renegi Grene | 2015-08-17
Na półkach: Historia, Przeczytane

David Starkey
Elżbieta I. Walka o tron

Podejście autora do Elżbiety I jest mniej więcej takie, jakie można spotkać u zakochanych w Justinie Bieberze nastoletnich dziewcząt, tudzież zaangazowanych działaczy jakiejś partii politycznej. Zdecydowanie utrudnia to pisanie obiektywnej biografii, a już zupełnie uniemożliwia stworzenie porządnej książki historycznej. W rezultacie Starkeyowi udało się wypocić coś pomiędzy hagiografią a "Faktem". Owszem, pozwala swojej ukochanej idolce na posiadanie wad, ale jedynie takich, które są akceptowalne, niczym rysa na diamencie. Nadmierna oszczędność, skłonnośc do kwiecistego stylu - ot takie tam. Ani słowa nie ma o brutalnym sprawowaniu rządów i ścinaniu łbów.

Od razu rzuca się w oczy, jak bardzo autor jest stronniczy. Wyraźnie trzyma stronę Elżbiety w jej konflikcie z Marią i nawet się tego nie wstydzi. Kilkakrotnie stwierdza bez wahania, że może Ela tam komuś ścięła rączkę (o ściętych głowach mowy nie ma:P), ale za to Maria, ooo Maria była...

Grzegorz | 2012-06-27

Porywająca, jakby to nie była biografia.

DominikaH | 2016-09-14
Przeczytana: 18 września 2016