Straszne caryce

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Kto zastąpi Piotra Wielkiegoa Kto wstąpi na tron po carze reformatorze, despocie i wizjonerzea Po jego śmierci w 1725 roku całą Rosją targały niepokoje. Wielkie rody spiskowały między sobą, ludzie bliscy szczytów władzy knuli intrygi: na próżno szukano władcy, następcy w odpowiednim do rządzenia wieku, który byłby w stanie u wszystkich wzbudzić szacunek... lub nikomu by nie przeszkadzał. Do porozumienia możni doszli jedynie w kwestii osadzenia tronu kobietą. Ale Rosją nigdy wcześniej nie rządziła żadna kobieta! Trzy cesarzowe o jedna regentka trzymały wodze imperium przez trzydzieści siedem lat: Katarzyna I, Anna Iwanowa, Anna Leopoldowna, Elżbieta I. Każda z tych samowładczyń narzuciła narodowi swój gwałtowny, rozpustny sposób bycia, swoje miłostki, kaprysy, okrucieństwa i ekstrawagancję. W Strasznych carycach poznajemy losy tych mało znanych władczyń, usuniętych w cień przez sławę Piotra Wielkiego i tej, która je zastąpiła w 1761 roku, Katarzyny Wielkiej.

Balinea | 2011-02-25
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Myślę, że w oryginale książka ta musi być ciekawa – błyskotliwy styl Troyata, ciekawe czasy, kontrowersyjne postacie.
Niestety polskie tłumaczenie jest absolutnie nieudane – pełne kalek językowych, niezręczności stylistycznych.
Czytanie tej książki jest jak jazda po wyboistej drodze – gdy już zaczynasz wczuwać się w atmosferę epoki, zatapiasz w klimat XVIII-wiecznej Rosji – nagle dziwaczny przekład stawia Cię na równe nogi i burzy przyjemność czytania.
Nie polecam!

wonka | 2014-05-07
Przeczytana: 2014 rok

Wydaje się, że przedstawione zostało dużo faktów, jednak nie jestem w stanie stwierdzić czy to prawda, bo nie znam historii Rosji. Jednak ilość szczegółów, nazwisk etc nie pozwala na potraktowanie książki jak powieści. Zbyt szybko wszystko by się nam w głowie pomieszało.

Czy oni wszyscy na dworze carskim byli takimi rozpustnikami!??!

Robert | 2016-05-06

Świetnie mi się czytało.Co prawda występują literówki,jednak jeśli przymknąć na nie oko to jest to bardzo ciekawa pozycja.W bardzo przystępny sposób pokazane są losy i panowanie caryc które rzadziły Rosją po śmierci Piotra Wielkiego.Jak dla mnie naijstotniejsza wada tej książki to fakt że jest zbyt krótka-:)

szelest | 2016-09-27
Vetollie | 2016-05-25