83-04-03475-1
biografia, Szkocja,

Tragiczna biografia władczyni, która z rozkazu Elżbiety I spędziła 19 lat w więzieniu, nim skończyła życie na szafocie. Postać Marii Stuart wywoływała nie tylko emocje współczesnych, ale także inspirowała poetów i dramatopisarzy. Dramat namiętności, jaki rozgrywał się wokół tej prawdziwej – jak pisze autorka – femme fatale, pociągającej mężczyzn ku zgubie, wystarczyłby nie na jedną, lecz na kilka, i to bujnych legend.

elyria | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Biografia Marii Stuart napisana przez Marię Bogucką to bardzo ciekawa lektura. Autorka wspaniale opisała życie królowej Szkocji od początku do końca. Nie jest bezkrytyczna, wymienia wady i zalety Marii Stuart, dając w ten sposób obiektywny opis jej życia. Choć jak wiadomo przy biografiach trudno zachować pełny obiektywizm. Bardzo szczegółowo przytacza daty i miejsca wydarzeń. Autorka biografii oddaje klimat epoki, w której przyszło żyć Marii. Książka zawiera również ciekawe ilustracje, które z pewnością dodają atrakcyjności książce.
Polecam miłośnikom historii i biografii.

Więcej na moim blogu: http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/2014/09/maria-bogucka-maria-stuart_51.html

Dzieckokwiatu | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Najbardziej podoba mi się to, że Bogucka nie snuje baśni. Coś jest plotką - zaznacza to, coś domysłem - mówi to, coś nie jest pewne - pisze to. Obiektywizm jest dość trudny przy biografiach, ale tu widać chociaż starania ku temu kierunkowi widać.
Polecam zdecydowanie.

wszkil | 2016-12-06