Maria Stuart

Ossolineum
1990-01-01
1990-01-01
biografia Szkocja

Czytelnicy tego bloga, znają moje słabości książkowe. Od lat zajmuję się na nim Wyspami Brytyjskimi. Przyszedł czas na biografię Marii Stuart, przeczytaną drugi raz w życiu, pierwszy raz - to był drugi rok studiów historycznych :-). Mój nick pochodzi od (nick Jardian) : Jar - Jarosław , Dian - Diana. Tak mi się umyślało. Jeszcze doczytuję książkę Stefana Zabiegalika : "Zarys Historii Szkocji".

Maria Bogucka - Autorka biografii Marii Stuart - to postać też niezwykła. Książka bardzo klimatyczna, napisana piękną polszczyzną, ujmująca w wielu aspektach narracji "tym czymś". Przeczytałem w ciągu dwóch dni. I ostatnio czytam wszystko, co w ręce wpadnie ;-) .

Maria Stuart - postać tragiczna, postać jednak też - niejednoznaczna. Trudno ją oceniać, badania historyków nad nią wciąż trwają i trwają . Postać oczywiście legendarna. Czy rzeczywiście planowała zamach na Elżbietę Pierwszą (Wielką) - czy faktycznie maczała palce w wielu aferach i intrygach? Tutaj można te aspekty roztrząsać i roztrząsać.

Nic nie zapowiadało raczej jej tragicznego losu. Urodzona w Szkocji, zimnym i niedostępnym i podzielonym kraju, musiała jako dziecko uchodzić do "boskiej" Francji. Wychowywaną ją po francusku, i w dobrobycie - ale też - bardzo ją rozpieszczano.

W końcu Maria Stuart przybywa jako młodziutka wdowa do Szkocji, którą zaczyna wstrząsać Reformacja. Nieustępliwy John Knox - kalwinista - czyni jej życie bardzo trudnym. Maria Stuart obstaje jednak przy rzymskim katolicyzmie, i trwać w tej wierze będzie aż do swojej egzekucji.

Szkocja była jej zarówno przychylna , jak i nieprzychylna. Maria Stuart była renesansową postacią, której to wcześniej niczego nie brakowało. Folgowała sobie w wielu rzeczach. Miała wsparcie, ale też i go nie miała. Nie była niestety dyplomatką, jak jej krewna - Elżbieta Angielska. Wychowanie francuskie dawało o sobie znać.

Końcem końców - krótkowzroczność w polityce i rządzeniu krajem - spowodowały, że ta, która miała rządzić - była rządzona przez innych.

Nie wiem dokładnie, jak odnieść się do Marii Stuart - narosło tyle legend i mitów, z drugiej strony , źródła obcojęzyczne pozwalają chyba nad samodzielnymi studiami nad nią.

Prawdopodobnie, gdyby nie trwała tak przy swojej wierze, - i - zgodziła się na przejście na ewangelicyzm - jej los byłby inny - ale to tylko: "gdyby". Gdybanie.

Polecam tę książkę wybitnej Autorki. Czyta się dość szybko, powtórzę się - nie czytam thrillerów z zasady ani kryminałów od dawna - ale ich elementy można odnaleźć w tym dziele :-) .

Historia bowiem to nie tylko piękne zamki i portrety, piękne księgi , Damy i Rycerze. To przede wszystkim brutalność krew, przewroty, intrygi i wiele, wiele ciemnych kart.

Życiorys tej, która nie bała się stawić czoła Elżbiecie Wielkiej. Pojedynek dwóch kobiet na szczytach władzy jak zwykle w tej serii w porządnym opakowaniu naukowo-źródłowym. Dla ciekawych.

Wybitne opracowanie historyczne, cudowny obiektywizm i przyjemny język. Taki kształt powinny mieć dzieła o tak ważnych postaciach

"Śmierć jest moim początkiem" to jej słowa, które mówią wszystko, urodzona by władać, byla królową zawsze, mimo iż już nie miała czym i kim rządzić, została nią do końca, tragiczna postać, dziewczynka zagubiona w otaczającym na świecie, szczerze oddana narodowi.

Nie jestem wielkim czytelnikiem książek historycznych, ani tym bardziej biografii, ale te pisane przez panią Bogucką czyta się po prostu świetnie. Nie jest to książka naukowa chociażby biorąc pod uwagę styl jej pisania, ale poparta jest rzetelną kwerendą, nie zawiera informacji niesprawdzonych, a jedynie te oparte na konkretnych źródłach. Każde domniemanie autorki jest wyraźnie zaznaczone, Jednocześnie przeżywa ona całą opowiadaną historię, co niemal da się wyczuć w tekście. Każdy fakt, każde ciekawe zdarzenie, czy też nieoczekiwany zbieg okoliczności jest przez autorkę podkreślony a czasem opatrzony ekspresyjnym komentarzem. Przy czym w przypadku tak zawiłych losów jak życie Marii Stuart nie sposób się od takowych powstrzymać. Tym bardziej, że książka bogata jest w liczne fragmenty listów zarówno od jak i do królowej, co pozwala poznać jej sposób myślenia, jakby "ożywia" jej postać i "fabularyzuje" biografię, którą miejscami czyta się niemal jak powieść. Bardzo polecam.

Historyczne opracowanie ze znanego cyklu biograficznego wydawnictwa „Ossolineum.” Napisana ciepłym i przystępnym językiem opowieść popularyzująca dzieje bardzo nieszczęśliwej postaci królowej Szkotów. W książce autorka nie ucieka od prywatnych wątków z życia Marii Stuart. Co więcej, zachowując niezwykły obiektywizm w swoich osądach, dobrze oddaje klimat tamtej epoki. Książka godna zauważenia.

Moim zdaniem książka ma zdecydowanie zaniżoną ocenę. Gdyby zliczyć tylko te z opiniamii byłoby pełne 7. Wziąwszy pod uwagę, że to seria popularnonaukowa, więc nie skierowana do historyków, to zawiera mnóstwo uporządkowanej wiedzy podanej przystępnym, ale nie nudnym językiem. Edydorsko też dobra, bez porównania do tych wydawanych w latach osiemdziesiątych. Żałuję, że prof. Maria Bogucka nie napisała książki o Elżbiecie I.

Losy królowej Szkocji Marii Stuart były pełne smutku, tragizmu, cierpienia i intryg. W trakcie swojego panowania musiała zmagać się z konfliktem pomiędzy protestantami, a katolikami oraz licznymi spiskami zawiązanymi w celu odebrania jej tronu. W tym czasie w sytuację wewnętrzną Szkocji często mieszała się Anglia, zaś sama Elżbieta Tudor była zainteresowania zwiększeniem swoich wpływów u północnego sąsiada i uzależnienia go od siebie.

W tej biografii Maria Bogucka przedstawia czytelnikom pełny obraz życia Marii Stuart, począwszy od jej narodzin i jej pobytu na francuskim dworze, po moment jej panowania i pobyt w angielskiej niewoli, aż do jej tragicznej śmierci. Skupia się zarówno na jej sukcesach, jak i porażkach. Sporo uwagi poświęca też jej charakterowi i relacjom z jej najbliższymi doradcami, trzema mężami i synem oraz z Elżbietą Tudor. Opisuje również w najdrobniejszych szczegółach wydarzenia, jakie działy się w Szkocji, zarówno w momencie panowania Marii Stuart, jak i po jej abdykacji. Warto przeczytać.

Krótko zwięźle i na temat. Książkę czyta się przyjemnie. Jak dla mnie w książce zbyt mało uwagi poświęcono okresowi pobytu Marii na dworze francuskim. Cała reszta ok.

Biografia Marii Stuart napisana przez Marię Bogucką to bardzo ciekawa lektura. Autorka wspaniale opisała życie królowej Szkocji od początku do końca. Nie jest bezkrytyczna, wymienia wady i zalety Marii Stuart, dając w ten sposób obiektywny opis jej życia. Choć jak wiadomo przy biografiach trudno zachować pełny obiektywizm. Bardzo szczegółowo przytacza daty i miejsca wydarzeń. Autorka biografii oddaje klimat epoki, w której przyszło żyć Marii. Książka zawiera również ciekawe ilustracje, które z pewnością dodają atrakcyjności książce.
Polecam miłośnikom historii i biografii.

Więcej na moim blogu: http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/2014/09/maria-bogucka-maria-stuart_51.html

• Biografie
  • historia