Maria Stuart

Wydawnictwo: Ossolineum
83-04-03475-1
biografia, Szkocja,

Tragiczna biografia władczyni, która z rozkazu Elżbiety I spędziła 19 lat w więzieniu, nim skończyła życie na szafocie. Postać Marii Stuart wywoływała nie tylko emocje współczesnych, ale także inspirowała poetów i dramatopisarzy. Dramat namiętności, jaki rozgrywał się wokół tej prawdziwej – jak pisze autorka – femme fatale, pociągającej mężczyzn ku zgubie, wystarczyłby nie na jedną, lecz na kilka, i to bujnych legend.

elyria | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Biografia Marii Stuart napisana przez Marię Bogucką to bardzo ciekawa lektura. Autorka wspaniale opisała życie królowej Szkocji od początku do końca. Nie jest bezkrytyczna, wymienia wady i zalety Marii Stuart, dając w ten sposób obiektywny opis jej życia. Choć jak wiadomo przy biografiach trudno zachować pełny obiektywizm. Bardzo szczegółowo przytacza daty i miejsca wydarzeń. Autorka biografii oddaje klimat epoki, w której przyszło żyć Marii. Książka zawiera również ciekawe ilustracje, które z pewnością dodają atrakcyjności książce.
Polecam miłośnikom historii i biografii.

Więcej na moim blogu: http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/2014/09/maria-bogucka-maria-stuart_51.html

Maras | 2019-06-15
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Losy królowej Szkocji Marii Stuart były pełne smutku, tragizmu, cierpienia i intryg. W trakcie swojego panowania musiała zmagać się z konfliktem pomiędzy protestantami, a katolikami oraz licznymi spiskami zawiązanymi w celu odebrania jej tronu. W tym czasie w sytuację wewnętrzną Szkocji często mieszała się Anglia, zaś sama Elżbieta Tudor była zainteresowania zwiększeniem swoich wpływów u północnego sąsiada i uzależnienia go od siebie.

W tej biografii Maria Bogucka przedstawia czytelnikom pełny obraz życia Marii Stuart, począwszy od jej narodzin i jej pobytu na francuskim dworze, po moment jej panowania i pobyt w angielskiej niewoli, aż do jej tragicznej śmierci. Skupia się zarówno na jej sukcesach, jak i porażkach. Sporo uwagi poświęca też jej charakterowi i relacjom z jej najbliższymi doradcami, trzema mężami i synem oraz z Elżbietą Tudor. Opisuje również w najdrobniejszych szczegółach wydarzenia, jakie działy się w Szkocji, zarówno w momencie panowania Marii Stuart, jak i po...

Dzieckokwiatu | 2012-03-20
Przeczytana: 20 marca 2012

Najbardziej podoba mi się to, że Bogucka nie snuje baśni. Coś jest plotką - zaznacza to, coś domysłem - mówi to, coś nie jest pewne - pisze to. Obiektywizm jest dość trudny przy biografiach, ale tu widać chociaż starania ku temu kierunkowi widać.
Polecam zdecydowanie.

Marcin | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Krótko zwięźle i na temat. Książkę czyta się przyjemnie. Jak dla mnie w książce zbyt mało uwagi poświęcono okresowi pobytu Marii na dworze francuskim. Cała reszta ok.

Karola | 2019-05-18
Przeczytana: 15 listopada 2015