Rasputin, demon w szatach mnicha

Tłumaczenie: Krzysztof Jachimczak
Seria: Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani
Wydawnictwo: Świat Książki
Rasputin, teufel im monchsgewand
837227326X
Rasputin, Rosja carska
historyczna
corrum

Grigorij Jefimowicz Rasputin urodził się 10 stycznia 1869 r. w małej syberyjskiej wiosce. Możliwości nauki we wsi były ograniczone; od miejscowego popa nauczył się fragmentów Biblii na pamięć, do końca życia kiepsko radził sobie z czytaniem i pisaniem. Wcześnie zapracował na opinię nicponia, gdyż trudno było nakłonić go do pracy, dużo się włóczył, uganiał za dziewczętami i pił. Od wczesnych lat młodzieńczych przejawiał dar przewidywania bądź jasnowidzenia. Zaskakiwała dwoistość osobowości Rasputina. Z jednej strony biło w oczy jego rozpustne prowadzenie się, z drugiej zdumiewała bezprzykładna pobożność. Pewnego dnia wyruszył w drogę w poszukiwaniu - jak twierdził - oświecenia i prawdy. Jak to się stało, że trafił do carskiego pałacu? Dlaczego jego imię nierozerwalnie splecione jest z dynastią Romanowów? Czy zła sława związana z jego nazwiskiem jest prawdziwa? Minęło ponad osiemdziesiąt lat od śmierci Rasputina, a świat pamięta jego imię. Powtarza się oszczerstwa i plotki, które otaczały go od chwili, gdy przybył do Sankt Petersburga. Nie był świętym ani mnichem, ani kapłanem. Nie był też demonem. Syna chłopa z Syberii, który znalazł się blisko władzy zepsuły luksus, pieniądze i uległe zwolenniczki. Nie potrafił się temu przeciwstawić. Zginął, gdyż był ofiarą, a nie sprawcą zdarzeń.

Agacha | 2016-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Biografia warta przeczytania. Autor oddemonizowuje postać, która zawsze budziła szalone emocje. Rasputina ukazuje jako zwykłego syberyjskiego chłopa, który stał się ofiarą rosyjskich możnowładców. Ciekawe fakty, wiele zdjęć, polecam przeczytać.

Claudie_Laurenne | 2012-07-03
Na półkach: Przeczytane, Moja historia
Przeczytana: 03 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rasputin był i jest do dzisiaj wielką zagadką Rosji. Człowiek, którego kochali i nienawidzili. Postać, która do dzisiaj stwarza wiele wątpliwości. Ta książka, bardzo ciekawie i obiektywnie opowiada o życiu mnicha, który potrafił zahipnotyzować cesarzową. Pomimo iż książka zawiera dużo faktografii, to czyta się ją bardzo przyjemnie. Dołączone są zdjęcia. Polecam!

MolicaKsiążkowa | 2012-11-15

Rasputin sprzeciwiał się udziału w I wojnie światowej, ostrzegał przed upadkiem monarchii i cerkwi rosyjskiej. Dlatego przez dziesięciolecia tradycja komunistyczna widziała w nim demona. Pan Frankenstein w zwięzłym opracowaniu napomina nas, i słusznie, by powstrzymać emocje i spojrzeć na Rasputina nieco bardziej wyrozumiale.

książek: 2023
Agata | 2011-11-07

Bardzo ciekawie i obiektywnie opisana historia Rasputina. Autor wchodzi w polemikę z autorami innych książek o starcu m.in. z córką Rasputina - Marią.

MarkizQueensbury | 2015-04-16

Słaba, sensacyjna biografia. Autor powiela innych biografów Rasputina pomijając przy tym wiele ważnych wątków.

krystyna kalinowska | 2012-03-22

To trzeba przeczytać..