Rasputin, demon w szatach mnicha

Okładka książki Rasputin, demon w szatach mnicha Norbert von Frankenstein
Okładka książki Rasputin, demon w szatach mnicha
Norbert von Frankenstein Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Niezwykli, Nieprzeciętni, Niezapomniani powieść historyczna
powieść historyczna
2001-01-01
837227326X
Krzysztof Jachimczak
Rasputin Rosja carska

Trudno dziś powiedzieć, kim tak naprawdę był Grigorij Rasputin: prorokiem, magiem, ludowym szamanem, rozmodlonym czarodziejem, uzdrowicielem, cudotwórcą, świętym mędrcem, mistykiem, hipnotyzerem, manipulatorem, lubieżnikiem i gwałcicielem, czy też, jak to wskazywały jego akta, wiejskim koniokradem i niepiśmiennym chłopem z Syberii, który dzięki "dzikiemu syberyjskiemu urokowi" i pewnym zdolnościom retorskim został wciągnięty w przeogromną machinę dworskich intryg, kłamstw, krętactw, plotek i podstępów ze strony rosyjskiej arystokracji. Wiele wskazuje na to, iż ten prosty chłop padł ofiarą wyścigu i rywalizacji o pieniądze i władzę wysoko postawionych petersburskich magnatów.
Nie wydaje się też błędnym stwierdzenie, iż Rasputina i jego pozycję na dworze cara Mikołaja II można zaliczyć do przyczyn zagłady ostatnich Romanowów. Grono wrogów Rasputina (także cesarzowej Aleksandry) było ogromne, a narastające plotki na temat jego związków z cesarzową dolewały oliwy do ognia. Był chroniony przez nią, lecz to nie zapobiegło planom zamachu - zlikwidowali go inni Romanowowie. Wkrótce także car i jego rodzina padli ofiarą zamachu - bestialsko zamordowani w roku 1918 przez bolszewików w Jekaterynburgu. Rosyjski carat upadł. Romanowowie padli ofiarą nie tylko rewolucji bolszewickiej, byli także ofiarami systemu sprawowania władzy, rosyjskiej arystokracji oraz Rasputina, który w znaczny sposób przyczynił się do ich zagłady.

1919

Biografia warta przeczytania. Autor oddemonizowuje postać, która zawsze budziła szalone emocje. Rasputina ukazuje jako zwykłego syberyjskiego chłopa, który stał się ofiarą rosyjskich możnowładców. Ciekawe fakty, wiele zdjęć, polecam przeczytać.

Słaba, sensacyjna biografia. Autor powiela innych biografów Rasputina pomijając przy tym wiele ważnych wątków.

Rasputin sprzeciwiał się udziału w I wojnie światowej, ostrzegał przed upadkiem monarchii i cerkwi rosyjskiej. Dlatego przez dziesięciolecia tradycja komunistyczna widziała w nim demona. Pan Frankenstein w zwięzłym opracowaniu napomina nas, i słusznie, by powstrzymać emocje i spojrzeć na Rasputina nieco bardziej wyrozumiale.

Rasputin był i jest do dzisiaj wielką zagadką Rosji. Człowiek, którego kochali i nienawidzili. Postać, która do dzisiaj stwarza wiele wątpliwości. Ta książka, bardzo ciekawie i obiektywnie opowiada o życiu mnicha, który potrafił zahipnotyzować cesarzową. Pomimo iż książka zawiera dużo faktografii, to czyta się ją bardzo przyjemnie. Dołączone są zdjęcia. Polecam!

To trzeba przeczytać..

To trzeba przeczytać..

• Biografie
  • Rosja
  • Romanowowie
  • Historia, religia, filozofia, etyka
  • Biografie/literatura faktu

Dodaj cytat z książki Rasputin, demon w szatach mnicha