Konrad Mazowiecki (1187/88 31 VIII 1247)

Okładka książki Konrad Mazowiecki (1187/88 31 VIII 1247) Henryk Samsonowicz
Okładka książki Konrad Mazowiecki (1187/88 31 VIII 1247)
Henryk Samsonowicz Wydawnictwo: Avalon powieść historyczna
powieść historyczna
Avalon
2008-01-01
2008-01-01
historia średniowiecze Mazowsze

Okładka książki Polska. Eseje o stuleciu Michał Kleiber, Andrzej Mencwel, Henryk Samsonowicz
Polska. Eseje ... Michał Kleiber, And...
Okładka książki Początki Warszawy. Spojrzenie po 700 latach Janusz Grabowski, Elżbieta Kowalczyk-Heyman, Kazimierz Pacuski, Henryk Rutkowski, Henryk Samsonowicz, Wiesław Sieradzan, Marek Słoń, Andrzej Sołtan
Początki Warsz... Janusz Grabowski, E...

Wbrew tytułowi, wiadomości o Konradzie Mazowieckim nie jest tu zbyt wiele. Bardziej mamy tutaj do czynienia z zarysem historycznych zdarzeń mających miejsce w czasie jego panowania. Książka krótka, do pociągu na krótszą trasę. Nic odkrywczego. Są ciekawsze publikacje w tej serii.

Nadzwyczaj krótkie opracowanie dotyczące jednego z najbardziej kontrowersyjnych książąt czasów rozbicia dzielnicowego. Chyba tylko Władysław Odonic i Bolesław II Rogatka wzbudzali więcej zastrzeżeń w historiografii. I z tego punktu widzenia dziwi tak mocne ograniczenie pola badawczego. Ba, sama dyskusyjna postać Konrada Mazowieckiego zachęca do poczynienia głębszych rozważań na temat jego osobowości i politycznych dokonań. Jakże inaczej czytało się monografię poświęconą Henrykowi I Brodatemu (profesor B. Zientara),czy biografię Mieszka III Starego (profesor St. Smolka). Tym bardziej dziwne, że XIII-wiecznych źródeł poznawczych jest o wiele więcej niż z czasów rządów pierwszych Piastów. Znacznie więcej napisano o zapomnianym księciu Bezprymie czy Kazimierzu Odnowicielu. Czyżby zatem jest to tylko artykuł czy szkic do większej rozprawy ? Jako zwięzłe wprowadzenie do zagadnienia spełnia swoją rolę. Mimo wszystko lekkie rozczarowanie, biorąc pod uwagę inne zacne tytuły z serii wydawnictwa Avalon.

Agnieszka Teterycz-Puzio, autorka innej biografii Konrada I, litościwie określiła książkę Samsonowicza "zwięzłą". Ta niewielka objętościowo książka (100 s.) stwarza wrażenie brudnopisu - szkicu, na podstawie którego miała powstać dopiero właściwa praca.
Właściwy tekst poprzedza ciekawy opis Europy tamtych czasów, ale jak wszystkie rozdziały powierzchowny, mógł być obszerniejszy.
Poza tym bardzo mało o Konradzie Mazowieckim.

"-"
- brak ilustracji
- brak map
- brak tablic genealogicznych
- mało zrozumiała "Chronologia" na końcu książki

Szczerze przyznaję, że z pozycją zapoznawałem się, bo chciałem przeczytać jakieś w miarę całościowe przedstawienie sylwetki Konrada mazowieckiego. I nieco się zawiodłem.
Henryk Samsonowicz rysuje szerokie tło (środkowo-)europejskie pierwszej połowy XIII stulecia. I stara się w jakiś sposób wpisać Konrada w ramy polityki: międzynarodowej (Polska-Europa) i międzydzielnicowej (Polska-Polska). Niestety, więcej tu ogólnej charakterystyki tych czasów niż charakterystyki samego księcia. Brakuje przede wszystkim szerszego opisu działań wewnętrznych księcia, całkiem nieźle poświadczonych przecież źródłami dokumentowymi. Trochę zagadnienie to zostaje napoczęte w ostatnim rozdziale, jednak strasznie pobieżnie. Tak to tylko Krzyżacy i walka o tron w Krakowie. A to stanowczo za mało, jak na biografię.

W porównaniu z innymi książkami z tej serii, praca o Konradzie Mazowieckim wypada słabo. Potencjał jaki istniał w opisie życia i działalności jednej z najbardziej krytycznie ocenianych postaci naszej historii, nie został wykorzystany. Co dziwi tym bardziej, że tematem zajął się jeden z wybitniejszych współczesnych polskich mediewistów.
Niestety Samsonowicz w przydługim rozdziale opisuje zmiany w Europie jakie zachodziły w XII w. i zderzenie z nimi "księcia żyjącego jeszcze poprzednią epoką". Wydaje się, że jest to rozdział absolutnie niepotrzebny w tak rozbudowanym zakresie, a poruszenie tej tematyki powinno znaleźć się w przypisie odsyłającym zainteresowanych do odpowiedniej literatury. Reszta tej krótkiej książki ( o mniej znanych książątkach pisano obszerniejsze prace) zawiera właściwie opracowanie na podstawie dostępnej literatury, w pewnych tylko miejscach znajdują się przemyślenia samego Autora. Nie została właściwie w szerszym zakresie poruszona, a jedynie szturchnięta, działalność osadnicza i miejskotwórcza, polityka wewnętrzna, stosunki z kościołem. Podobnie nie zachwycają rozdziały dotyczące tzw. polityki zagranicznej. Autor właściwie tylko ślizga się po tych tematach.
Najbardziej zasługującym na uwagę rozdziałem jest ten, który podsumowuje i ocenia osobę Konrada, którego za "haniebne i bezmyślne" sprowadzenie Krzyżaków, należy w dużym stopniu oczyścić z winy.

Niestety Samsonowicz w przydługim...

Króciutka, ale zadowalająca pozycja. Zapewnia minimum wymaganej wiedzy i niczego więcej nie trzeba oczekiwać.

Tą książką autor się nie popisał!

Tą książką autor się nie popisał!

• Średniowiecze
  • Polska
  • Avalon
  • Dynastia Piastów
  • 14 Biografie władców Polski

Dodaj cytat z książki Konrad Mazowiecki (1187/88 31 VIII 1247)