Konrad Mazowiecki (1187/88 31 VIII 1247)

Wydawnictwo: Avallon
6 (11 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
historia, średniowiecze, Mazowsze
historyczna

Pierwsza połowa XIII wieku przyniosła znaczące zmiany w Polsce i całej Europie, obejmujące stosunki społeczne, polityczne i kulturalne. Czy książę mazowiecki, Konrad, sprostał wymaganiom stawianym w jego czasach?

Leszczu | 2014-11-30

Szczerze przyznaję, że z pozycją zapoznawałem się, bo chciałem przeczytać jakieś w miarę całościowe przedstawienie sylwetki Konrada mazowieckiego. I nieco się zawiodłem.
Henryk Samsonowicz rysuje szerokie tło (środkowo-)europejskie pierwszej połowy XIII stulecia. I stara się w jakiś sposób wpisać Konrada w ramy polityki: międzynarodowej (Polska-Europa) i międzydzielnicowej (Polska-Polska). Niestety, więcej tu ogólnej charakterystyki tych czasów niż charakterystyki samego księcia. Brakuje przede wszystkim szerszego opisu działań wewnętrznych księcia, całkiem nieźle poświadczonych przecież źródłami dokumentowymi. Trochę zagadnienie to zostaje napoczęte w ostatnim rozdziale, jednak strasznie pobieżnie. Tak to tylko Krzyżacy i walka o tron w Krakowie. A to stanowczo za mało, jak na biografię.

Marcin | 2013-06-10
Przeczytana: 07 czerwca 2013

W porównaniu z innymi książkami z tej serii, praca o Konradzie Mazowieckim wypada słabo. Potencjał jaki istniał w opisie życia i działalności jednej z najbardziej krytycznie ocenianych postaci naszej historii, nie został wykorzystany. Co dziwi tym bardziej, że tematem zajął się jeden z wybitniejszych współczesnych polskich mediewistów.
Niestety Samsonowicz w przydługim rozdziale opisuje zmiany w Europie jakie zachodziły w XII w. i zderzenie z nimi "księcia żyjącego jeszcze poprzednią epoką". Wydaje się, że jest to rozdział absolutnie niepotrzebny w tak rozbudowanym zakresie, a poruszenie tej tematyki powinno znaleźć się w przypisie odsyłającym zainteresowanych do odpowiedniej literatury. Reszta tej krótkiej książki ( o mniej znanych książątkach pisano obszerniejsze prace) zawiera właściwie opracowanie na podstawie dostępnej literatury, w pewnych tylko miejscach znajdują się przemyślenia samego Autora. Nie została właściwie w szerszym zakresie poruszona, a jedynie szturchnięta,...

Bauero | 2014-04-03

Tą książką autor się nie popisał!

Imachuemanch | 2013-08-12

Króciutka, ale zadowalająca pozycja. Zapewnia minimum wymaganej wiedzy i niczego więcej nie trzeba oczekiwać.

lucanin | 2016-02-09
laurent1990 | 2016-02-08