Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać1
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński1
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Witold Chrzanowski
15
6,4/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
129 przeczytało książki autora
456 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Rzymska flota wojenna w czasach II wojny punickiej i I macedońskiej (218–201 p.n.e.). Organizacja i działania operacyjne
Witold Chrzanowski
5,0 z 4 ocen
10 czytelników 1 opinia
2024
Wojna Pyrrusa z Rzymem i Kartaginą 280-275 p.n.e. Mity, źródła i numizmatyka
Witold Chrzanowski
6,1 z 20 ocen
44 czytelników 4 opinie
2015
Harald Pięknowłosy (ok. 850-933) Król wikingów
Witold Chrzanowski
5,9 z 23 ocen
82 czytelników 5 opinii
2011
Ruś Kijowska w czasach pierwszych Rurykowiczów
Witold Chrzanowski
7,3 z 10 ocen
44 czytelników 0 opinii
2009
Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894
Witold Chrzanowski
6,9 z 18 ocen
42 czytelników 1 opinia
2008
Kronika Słowian.Wielkie Morawy , Kraj Wiślan i Czechy 805 - 955
Witold Chrzanowski
6,2 z 13 ocen
37 czytelników 2 opinie
2006
Henryk II Pobożny. Najazd mongolski na Polskę 1241 r.
Witold Chrzanowski
0,0 z ocen
5 czytelników 0 opinii
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojna Pyrrusa z Rzymem i Kartaginą 280-275 p.n.e. Mity, źródła i numizmatyka Witold Chrzanowski
6,1
Można zauważyć w pisarstwie W. Chrzanowskiego (przynajmniej tym poświęconym starożytności) pewną prawidłowość: kolejne pisane przezeń prace są coraz lepsze. "Pyrrus król Epiru" był słaby, "Rzym i Kartagina 280-241 p.n.e." już trochę lepsza, natomiast "Wojna Pyrrusa z Rzymem i Kartaginą 280-275 p.n.e." to już całkiem dobra praca popularnonaukowa. Zgodnie z podtytułem Autor książki spróbował zmierzyć się z mitem Pyrrusa jako wodza-specjalisty od pyrrusowych zwycięstw. Rzeczywiście solidnie oparł się na źródłach antycznych i wprowadził w narrację sporo passusów o tematyce numizmatycznej.
Treść monografii istotnie odpowiada tytułowi i Chrzanowski - w przeciwieństwie do poprzednich prac - nie poświęca już tyle miejsca nie tak bardzo dla zasadniczego tematu istotnych zagadnień, jak data założenia Kartaginy etc. Po stronie 50 nie cofa się już za rok 282 p.n.e. I bardzo słusznie. W kolejnych rozdziałach szczegółowo omawia Autor koleje wojny i - co zasługuje na pochwałę - dokładnie opisuje bitwy pod Herakleą (nad Siris) i pod Ausculum. Jest też dociekliwy w opisie działań dyplomatycznych i stara się w wypaczonych przez rzymską propagandę źródłach odnaleźć prawdę o posunięciach obu stron konfliktu. Warto zaznaczyć, że Chrzanowski - idąc chyba za Polibiuszem - postanowił obejrzeć pola bitew, o których pisze. Słuszna to praktyka (pozwala uniknąć wielu błędów w umiejscowieniu wydarzeń),choć z drugiej strony otwarte pozostaje pytanie o skalę przemian w krajobrazie, jakie dokonały się od III wieku p.n.e. W porównaniu z drobiazgowym opisem dwóch pierwszych starć Pyrrusa na ziemi italskiej pobieżnie dość opisane zostały jego kampania sycylijska przeciw Kartagińczykom oraz finalna bitwa z Rzymianami pod Benewentem. O ile jeszcze w przypadku tej pierwszej można go wytłumaczyć brakiem źródeł, to już w przypadku beneweneckiego starcia, jest to trochę dziwne. Brak też jakiejś formy epilogu.
Jak słusznie zauważył Sturnus, wielką wadą niniejszego opracowania jest cała masa drobnych błędów rzeczowych, literówek i innych tego rodzaju pomyłek. Bardzo to męczące: sprawia wrażenie, jakby nie przeprowadzono wcale korekty tekstu. Do tego Chrzanowski po swojemu nadużywa kolokwializmów, choć odniosłem wrażenie, że jest ich mniej niż w poprzednich jego książkach. Szersza jest bibliografia, poziom merytoryczny wyższy. Autor przez żart wspomniał, że może za 20 lat powstanie kolejna jego praca o Pyrrusie - jeśli tak, to powinna to już być monografia wybitna. Podobać się w "Wojnie Pyrrusa..." mogą zwłaszcza szczegółowość analiz bitew oraz próba odmitologizowania przekazów antycznych. Informacje numizmatyczne, choć nie wnoszą może bardzo wiele do naszej wiedzy o militarnych aspektach konfliktu, również należy potraktować in plus. W sumie praca dobra, miejscami bardzo dobra, chyba nawet trochę lepsza niż "Benewent 275 p.n.e." Kęcieka, choć lepiej oczywiście zapoznać się z obydwiema.
Tomasz Babnis
Rzymska flota wojenna w czasach II wojny punickiej i I macedońskiej (218–201 p.n.e.). Organizacja i działania operacyjne Witold Chrzanowski
5,0
Dość trudno czyta się tę pozycję. Autor bardzo dużo miejsca poświęca na analizę źródeł historycznych i z tego powodu książka raczej kiepsko mieści się w kategorii pozycji popularno-naukowych. Istotną wadą jest założenie Autora, że czytelnik będzie znał łacinę i grekę. Książka opatrzona jest w liczne źródłowe cytaty w oryginalnym brzmieniu bez ich przekładu, toteż trudno skonfrontować je z komentarzem i spekulacjami Autora. W tekście jest brak map do poszczególnych zdarzeń i teatrów działań. Trzy syntetyczne mapy załączone na końcu książki niewiele tutaj wnoszą.
Pozycja wydaje się być adresowana raczej dla znawców tematyki (historyków) niż zwykłego czytelnika - miłośnika historycznych tematów.