Najnowsze artykuły
Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)LubimyCzytać13Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik2Artykuły
Młodzieżowe Słowo Roku 2023 wybrane. Sprawdź, czy je znaszAnna Sierant46Artykuły
Wczoraj i dziś. 70-lecie Wydawnictwa LiterackiegoEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Witold Chrzanowski

14
6,4/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
122 przeczytało książki autora
431 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Wojna Pyrrusa z Rzymem i Kartaginą 280-275 p.n.e. Mity, źródła i numizmatyka
Witold Chrzanowski
6,1 z 19 ocen
41 czytelników 4 opinie
2015
Harald Pięknowłosy (ok. 850-933) Król wikingów
Witold Chrzanowski
6,0 z 20 ocen
73 czytelników 5 opinii
2011
Ruś Kijowska w czasach pierwszych Rurykowiczów
Witold Chrzanowski
7,3 z 10 ocen
44 czytelników 0 opinii
2009
Świętopełk I Wielki król wielkomorawski ok. 844 - 894
Witold Chrzanowski
6,8 z 17 ocen
41 czytelników 1 opinia
2008
Kronika Słowian.Wielkie Morawy , Kraj Wiślan i Czechy 805 - 955
Witold Chrzanowski
6,2 z 13 ocen
35 czytelników 2 opinie
2006
Henryk II Pobożny. Najazd mongolski na Polskę 1241 r.
Witold Chrzanowski
0,0 z ocen
5 czytelników 0 opinii
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Wojna Pyrrusa z Rzymem i Kartaginą 280-275 p.n.e. Mity, źródła i numizmatyka Witold Chrzanowski 
6,1

"Wojna Pyrrusa" to na pewno bardzo dobra pozycja i jedna z ciekawszych z serii Bitwy/Taktyka, choć rzeczona taktyka, jak to już czasami bywa, nie zajmuje i w tej książce najważniejszego miejsca. Praca Pana Chrzanowskiego, opisująca zmagania Pyrrusa Rzymem i Kartaginą, z powodzeniem "odświeża" nieco zmitologizowane podejście do tematu pierwszej większej konfrontacji państwa, co autor lubi podkreślać, rzymsko-kampańskiego ze światem greckim/hellenistycznym. Podtytuł - Mity, źródła i numizmatyka, nie jest przypadkowy i spora część rozdziałów jest właśnie ciekawą analizą źródeł/numizmatów a nie jedynie literackim opisywaniem faktów. Nie brak tu krytyki tak źródeł, jak i współczesnych opracowań. Obraz Pyrrusa nie jest tu już wizerunkiem pomylonego romantycznego marzyciela, lecz wyrachowanego, łasego na sławę wielkiego wojownika "ostatniego kondotiera" Tarentu, z niemałymi ambicjami i nie bez wad. Należy jednak pamiętać iż nie jest to biografia króla i jego doświadczenia spoza Italii i Sycylii są co najwyżej sygnalizowane. W historyczne realia Italii i okolic dobrze wprowadza rozdział wstępny, opisujący skrótowo jej dzieje jeszcze od czasów kolonizacji greckiej i etruskiej. Uroku także dodaje, przynajmniej jak dla mnie, specyficzny popularnonaukowy styl pisania autora, który nie omieszkuje kilkukrotnie w tekście porównać, w mniej lub bardziej zawoalowany sposób, wydarzeń z przeszłości z rzeczywistością czasów nam współczesnych, zresztą celnie. Książka, co też zaznacza sam autor, jest pełna pytań, i nie na wszystkie udaje się, z obiektywnych przyczyn, odnaleźć pewne odpowiedzi. W bibliografii znajdujemy 49 pozycji źródłowych i 96 opracowań.
Niestety dobry tekst pracy został, moim zdaniem, technicznie "skrzywdzony" przez wydawnictwo. Przez połowę treści aż roi się od drobnych błędów drukarskich, literówek, złych odmian, zjadania krótkich wyrazów czy pojedynczych znaków. Co ciekawe w dalszych rozdziałach ilość owych mankamentów maleje, choć nie znikają one całkowicie. Moje małe "śledztwo" zwróciło uwagę na to kto odpowiada za korektę tekstu - w tym wypadku Zespół. W innych pozycjach z tej serii, jakie posiadam, odpowiedzialny był za to konkretny redaktor i nie było takich dziwnych historii, zatem może praca "zespołowa" nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem? Tak czy owak, jedna jest wróżba najlepsza, poczytać o dokonaniach Pyrrusa :)
Rzym i Kartagina 280-241 p.n.e. Witold Chrzanowski 
3,0

"Rzym i Kartagina 280-241 p.n.e." to książka stojąca o stopień wyżej niż "Pyrrus król Epiru" tegoż Autora. Wbrew tytułowi trzecim, równie ważnym jak Rzymianie i Kartagińczycy, elementem pracy są dzieje Greków (zwłaszcza sycylijskich). Sprawia to trochę wrażenie, jakby Autor chciał za wszelką cenę opowiedzieć o wszystkim, począwszy od archaicznej kolonizacji fenickiej i greckiej aż po rok 241 p.n.e. Wprawdzie dalej styl narracji jest nazbyt kolokwialny, a błędów (zwłaszcza w łacinie) jest bardzo dużo, ale jest już trochę więcej szczegółów, są przypisy i całość wygląda nieco poważniej. Są ilustracje i mapki, lista bibliograficzna. Obszerny rozdział poświęcony został działaniom Pyrrusa, a według mnie trochę zbyt pobieżnie została opisana I wojna punicka. Inna rzecz, że w ogóle mało o niej wiadomo, że to trudny temat etc. Ogólnie rzecz biorąc książka Chrzanowskiego trochę zawodzi, ale już bliżej jej do sensownej popularnej monografii.
Tomasz Babnis