Bez mojej zgody

83-7337-909-6
miłość, rodzina, choroba, śmierć
typ
papier
7,83 (5153 ocen i 644 opinie)

Opis książki

Anna została poczęta, by zostać dawczynią szpiku dla swej siostry, Kate. Nigdy nie kwestionowała tej roli, choć musi żyć tak, jakby była ciężko chora. Ma dopiero trzynaście lat, a już przeszła niezliczone zabiegi operacyjne, by jej starsza siostra miała szansę wyleczyć się z białaczki. Jak większość nastolatków, Anna zastanawia się, kim jest; inaczej jednak niż przeciętna nastolatka ma poukładane życie: istnieje właściwie wyłącznie jako dopełnienie siostry. Dlatego podejmuje decyzję, która zagrozi jej rodzinie i prawdopodobnie będzie mieć fatalne konsekwencje dla Kate.
Powieść Picoult stawia wiele ważnych pytań. Co to znaczy być dobrym rodzicem, dobrą siostrą, dobrym człowiekiem? Czy rzeczywiście można robić wszystko, by ratować życie jednego dziecka, kosztem drugiego? Czy należy podążać za głosem serca, czy raczej pozwolić kierować sobą innym?

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ania | 2013-10-05
Przeczytana: 01 listopada 2013

Oglądałam film(bardzo mi się podobał,jest to piękna,wzruszająca historia,która chwyta za serce) a książki jestem jeszcze bardziej ciekawa bo jak wiadomo książka zawsze jest lepsza od filmu.

Co do książki to zawiera o wiele więcej szczegółów niż film.
Sama opowieść wzbudza wiele emocji,aż trudno odpowiedzieć sobie na to pytanie,które pada w roztrzygającej sprawie między bohaterami książki.Zakończenie ogromnie mnie zadziwiło gdyż jest zupełnie inne niż w filmie.Wszystkim polecam!!!

Lenalee | 2010-01-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Zaledwie przed chwilą skończyłam czytać tę książkę. Na samym początku miałam dosyć mieszane uczucia odnośnie tej historii. Jest to druga książka tej autorki, którą przeczytałam. Pierwsza to "W imię miłości" i muszę stwierdzić, że ona nieco bardziej mnie zachwyciła i wryła się w pamięć. Co wcale nie znaczy, że "Bez mojej zgody" mi się nie podobała, bo jest wręcz przeciwnie. Chodzi chyba o klimat... Wywołała ona we mnie zupełnie inne emocje, niż pierwsza książka Jodi, którą przeczytałam. Było we mnie mniej kontemplacji nad tym, co się akurat dzieje w tej książce, niemniej czytałam ją z wielką przyjemnością. Okej, po prostu ją pochłonęłam. Książki Jodi czyta się tak niesamowicie szybko, że to aż niewiarygodne. Podziwiam Annę za decyzję, jaką musiała podjąć... i z jaką się męczyć. W zasadzie również Kate. I nie wiem dlaczego, ale mniej ją polubiłam. Być może dlatego, że jak dla mnie zbyt mało było jej w książce... Zbyt mało jej uczuć, przemyśleń. Zaledwie epilog. Generalnie cała...

Grażyna | 2010-02-13

Najpierw obejrzałam film, płakałam, jak już dawno na żadnym filmie.Książka jest jeszcze bardziej smutna i przejmująca, zakończenie tym bardziej.Proponuję nie czytać książki w miejscu publicznym, lepiej w zaciszu domowym.
Wszystkie postacie są wspaniałe i ich postępowanie właściwe, choć prowadzi do konfliktu, nikt nie zgadza się na nieuniknioną śmierć.Autorka przedstawia nam zmaganie się z tym problemem widziane oczami wszystkich bohaterów. Świetna książka i bardzo wszystkim polecam.

Marlena | 2014-11-21
Przeczytana: 12 listopada 2014

Sara i Brian Fitzgeraldowie są szczęśliwymi rodzicami dwójki dzieci: Kate i Jesse’go. Rodzinną sielankę przerywa wiadomość o białaczce Kate. Ani, jej rodzice ani dwa lata starszy brat, nie mogą być dawcą narządów ze względu na nie zgodność DNA. Sara decyduje się na jeszcze jedną córkę zapłodnioną in vitro, tak, by jej tkanki wykazywały zgodność z tkankami siostry. I tak rodzi się Anna, bardzo wyczekiwana, zupełnie niewymarzona. Została poczęta, by ratować starszą siostrę, istnieje tylko, jako dodatek do Kate. Ta historia ma kilkoro bohaterów. Matka, Sara, mistrzyni emocjonalnego szantażu, starająca się za wszelką cenę odsunąć w czasie moment jej śmierci. Ojciec, Brian, który nie umie wybrać pomiędzy miłością do żony a tym, co podpowiada mu głos rozsądku i sumienia, i w rezultacie ucieka w ryzykowną pracę. "Niewidzialny" syn, Jesse, systematycznie rujnujący swoje życie w nadziei zwrócenia na siebie czyjejś uwagi. I sama Anna, zaskakująco dojrzała trzynastolatka, rozdarta między...

" Bez mojej zgody " to pierwsza książka tej pisarki, którą
miałam okazje przeczytać. Mam nadzieje, że nie ostatnia.
Piękna i wzruszająca historia.
Polecam.

andzia12 | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

Niesamowita książka. Historia Anny, która swoją decyzją, że chce sama decydować o swoim zdrowiu i nie chce oddać szpiku siostrze, rozpętała burzę w rodzinie. Choć za tym kryje sie coś głebszego.
Picoult w mistrzowski sposób przedstawiła złożone relacje, ale i życie rodzinny, która boryka się z choroba Kate. Jak i również kwestię cierpienia.
Końcówka...zaskoczyła mnie. I doczytywałam ją ze łazami w oczach.
Polecam!

Kamelinium | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Jestem osobą bardzo emocjonalną. Nie umiem myśleć racjonalnie. W chwilach ekstremalnych brakuje mi logiki. Dlatego czytając "bez Mojej Zgody" mocno personifikowałam się z bohaterami. I płakałam. Płakałam nad Sarą, że musi walczyć, starać się kochać wszystkich jednakowo i nie ustaje w codziennej bitwie. Płakałam nad Anną, która czuła się odrzucona, zepchnięta na dalszy plan. Płakałam nad Jessym, Brianem i Cambellem. No I nad Kate. Płakałam nad każdym z osobna. A historia każdego z nich głęboko targała moim sercem.
Historia bezsilności, miłości i choroby. To że rodzina jest jak jeden organizm i gdy jeden organ przestaje dobrze działać, wali się wszytko. jak podczas choroby. Jak podczas raka. Kate jest chora, ale cierpią na tym wszyscy. prowadzi to do nieodwracalnych decyzji, a autorka zadaje nam pytanie: Czym jest moralność i czy ma jakieś granice?? Czy nieetyczne zachowanie Anny da się wytłumaczyć??
Książka poraża. jest pełna uczuć i emocji. Czym czym ja kieruję się w życiu....

Monika | 2013-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

To było moje drugie spotkanie z Jodi Picoult. Pierwsze - "Świadectwo prawdy" - okazało się kompletnym niewypałem. "Bez mojej zgody" to książka ciekawa, godna uwagi i warta czasu z nią spędzonego.
Były takie chwile podczas jej czytania (ogolenie przez mamę i siostrę głów na łyso na znak solidarności z Kate, chłopak Kate przytrzymujący jej pojemnik do wymiotowania po podaniu chemioterapii), które ogromnie mnie wzruszyły.
Podobało mi się również pokazanie całej sytuacji z punktu widzenia większości zaangażowanych w nią osób.

To, co zdecydowanie mi się nie podobało, to sami bohaterowie: mało wyraziści, asekuracyjni, wycofani, słabi. Pani Picoult nie chce lub nie potrafi stworzyć postaci silnych kobiet, które spotykamy w powieściach Isabel Allende. Szkoda!

Niektórzy z Czytelników ocenili zakończenie tej książki na "hollywoodzkie". Absolutnie się z tym nie zgadzam. Znam historie jeszcze bardziej niewiarygodne, które napisało samo życie.

Grażyna -> ogromnie dziękuję :)

Marre | 2014-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2014

Moje pierwsze spotkanie z książkami Jodi Picoult. I z pewnością nie ostatnie.
Anna Fitzgerald została poczęta in vitro, by uratować życie swojej siostrze, Kate, od dzieciństwa chorej na ostrą odmianę białaczki. Najpierw oddała jej swoją krew pępowinową, potem były wielokrotne przetoczenia krwi, a w końcu przeszczep szpiku kostnego. Teraz dziewczynka musi oddać siostrze swoją nerkę. Ale ona wie, że to nic nie da. Pozywa więc rodziców do sądu, aby usamodzielnić się w kwestii zabiegów medycznych. Od tej chwili rodzina będzie musiała zmierzyć się ze swoimi najbardziej skrytymi obawami i wreszcie szczerze porozmawiać.
Bez wątpienia "Bez mojej zgody" jest książką wstrząsającą. Mocno kojarzy mi się z "Poczwarką". I to nie ze względu na samą treść i trudną tematykę, ale ze względu na fakt, że kończąc ją czytać, miałam już gotową bardzo wysoką ocenę. A potem zdarzyło się COŚ, co mnie kompletnie rozwaliło, COŚ, co nie powinno było się zdarzyć. Jak w życiu. Już pogodziłam się z nieuniknioną...

Anika | 2012-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo mądra książka poruszająca niezwykle trudny temat. Długo pozostaje w pamięci. Przyznam się ,że zakończenie całkowicie mnie zaskoczyło.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Marcin Szczygielski
    43. rocznica
    urodzin
    Bo jak się ludzie kochają, z wzajemnością, to nie mają głowy do podłości i są dobrzy.
  • Richard A. Knaak
    54. rocznica
    - Bądź przeklęty!
    - Dziękuję, już jestem Pójdziemy?
  • Ian Fleming
    107. rocznica
    urodzin
    Jedyny sposób, na to, aby rzucić palenie, to przestać i już nie zaczynać. Jeżeli pani chce udawać przez tydzień czy dwa, że porzuca palenie, to ograniczenie ich nic nie da. Tyle, że zanudza się innych i ciągle o tym myśli. (...) A drugi sposób to mieć papierosy za słabe, albo za mocne
  • Małgorzata Szejnert
    79. rocznica
    urodzin
    Pozwoliła mi zadawać pytania. Sama nie zadała ani jednego. Uznała widocznie, że mam prywatny powód, by pytać. Z kolei, jako osoba, która traktowała dosyć obojętnie nocne transporty, co ją dziś zasmuca i niepokoi, miała prywatny powód, by odpowiadać.
  • Maeve Binchy
    75. rocznica
  • Krystyna Żywulska
    97. rocznica
    urodzin
    A czy kiedyś... jeśli nawet uda się wyjść na prawdziwą wolność, czy potrafię nie kojarzyć najpiękniejszego krajobrazu, najbardziej uroczych zakątków z czarnym dymem, z krwistym płomieniem, z rozpaczliwym ostatnim krzykiem palonych ludzi? Chyba nigdy już, nigdy. Ludzie będą mieli swoje sprawy, a ja b... pokaż więcej
  • Irena Krzywicka
    116. rocznica
    urodzin
    A los, wie pan, to nie jest wcale sumienny księgowy, tylko głupi, bezmyślny dureń, który wszystko mili i plącze i wszystko zawsze nie w porę załatwia. Za późno. Za późno, rozumie pan?
  • Patrick White
    103. rocznica
    urodzin
    Fizyczna miłość wydawała mu się teraz jak gdyby wesołym wyścigiem z przeszkodami, w którym ostatecznie prawie każdy zawodnik zasługuje na dyskwalifikację za mniejsze lub większe oszustwa.
  • Wojciech Karolak
    76. rocznica
  • Jarosław Stukan
    42. rocznica
    urodzin
    W człowieku bowiem piękne jest to, że wie, nawet
    jeśli ze swoją wiedzą się nie zgadza.
  • Michał Piróg
    44. rocznica
  • Miljenko Jergović
    49. rocznica
    urodzin
    (...) czuje, jak rośnie w nim strach. I to nie zwyczajny, paniczny, histeryczny ludzki strach, tylko taki, przed którym nie ma ucieczki. Zaczyna się bać, jak w dzień biblijnego potopu, i nikomu nie potrafi powiedzieć, z czego zrobiony jest jego strach. Do szału doprowadza go niezrozumienie, tępota,... pokaż więcej
  • Frank Schätzing
    58. rocznica
    urodzin
    Im bardziej kogoś lubię, tym mi głupiej mu to powiedzieć. Jeśli chodzi o ciebie, jestem prawdopodobnie największym głupcem wszech czasów.
  • Irena Jurgielewiczowa
    12. rocznica
    śmierci
    Jak komuś życie krzywo się ułożyło (...) i jest sam, to robi się trochę dziwny i nieraz głupie pomysły przychodzą mu do głowy.
  • Anne Brontë
    166. rocznica
    śmierci
    Gdy straciłem panią Graham z oczu, zdało mi się, że wraz z nią odeszła cała radość [...]
  • Stefan Wyszyński
    34. rocznica
    śmierci
    Myśl o Mnie, a Ja już będę myślał o tobie”. – „Uwolnisz się od zbędnego niepokoju, daremnych rozważań, zbędnych myśli. Ile natomiast zyskasz czasu, który możesz poświęcić wyłącznie dla Mnie i dla mojego Kościoła. Chcesz mieć więcej czasu? Myśl tylko o Mnie, a przekonasz się, ile przybędzie ci czasu”... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku