Bez mojej zgody

Okładka książki Bez mojej zgody Jodi Picoult
Okładka książki Bez mojej zgody
Jodi Picoult Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Bez mojej zgody (2009) literatura piękna
My sister's keeper
Michał Juszkiewicz
Ekranizacje:
Bez mojej zgody (2009)
białaczka poświęcenie szpik

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam i będę czytać w tym roku. Obowiązkowo do przeczytania przez rodziców. To moja pierwsza książka autorki i na pewno nie ostatnia. Bardzo trudny temat i bardzo mądra nastolatka. Świetny portret każdego bohatera tej powieści.

Motyw z książki był mi znany i byłem pewny, że znam zakończenie, jednak pomyliłem się i książka totalnie mnie rozwaliła.

Mało kiedy wzruszam się czytając książki, ale czytając tę książkę łzy strumieniami płynęły po policzkach. Bardzo poruszająca historia. Zarówno książka, jak i jej ekranizacja są pozycjami, które warto przeczytać i obejrzeć.

Po lekturze książki ma się wiele pytań jak samemu zachowałby się człowiek w takiej sytuacji jak rodzice Anny i Kate oraz Jeessa. Bo czy rzeczywiście życie bez jednej nerki jest ok?! Co, jeżeli przeszczep się nie uda, albo jeżeli tylko wydłuży o parę lat życie innej osobie a ta, co oddała nerkę - bo tak ją w ten czy inny sposób zmuszono jak ma dalej żyć? Czy w takiej sytuacji można niejako skazać kogoś na życie z jedną nerką i w ten sposób - jeszcze nieletniej osobie - ograniczyć z góry przyszłe wybory życiowe? Czytam: po usunięciu jednej nerki należy ograniczyć spożycie produktów i potraw zawierających duże ilości sodu i fosforu, ponieważ zdolność wydalania obu tych składników ulega pogorszeniu. Zbyt duża ilość sodu w diecie prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, obrzęków i nadciśnienia tętniczego. Potem znajduję taki kwiatek: Usunięcie jednej z nerek nie wyklucza możliwości uprawiania sportu. Oczywiście należy trochę bardziej uważać na urazy, zwłaszcza nerki, która pozostała. Potem jeszcze to: Bywa że po USG jamy brzusznej okazuje się że jedna nerka jest za mała i na F16 latać nie można.. Wirówka jest na samym końcu i większość ją ... Wreszcie wypowiedź lekarza: W przypadku choroby osoby młodej przy obecności żywego dawcy, najpierw nim stają się rodzice. Młodszy członek rodziny: siostra, brat zostaje ”odłożony na potem”, bo za 20 lat dziadek, czy rodzic będzie już za stary na oddanie narządu, a siostra i brat – nie. Musimy mieć świadomość, że nerka nie jest wieczna, może pracować przez 15-20 lat, a potem będzie potrzebny kolejne przeszczepienie. Nie ma tolerancji immunologicznej dla przeszczepionej nerki na cale życie, po pewnym czasie taką nerkę się traci, nawet przy przeszczepieniu nerki od brata, czy siostry bliźniaka. Jednak przeszczepienie w porównaniu z dializą dwukrotnie wydłuża życie. Człowiek po przeszczepieniu ma szansę żyć dłużej niż chory dializowany. Przy dializowaniu śmiertelność jest bardzo wysoka.
A zatem życie dawcy i jego dobrostan ulegają pogorszeniu... Na koniec tego przydługiego wywodu: Ze wstydem przyznam, że nie wiem jak bym postąpił. Jako dorosły - tak - oddałbym nerkę, ale nie wiem jak zachowałbym się w sytuacji rodziców z książki Picoult...

Bardzo poruszyła mnie ta historia i skłoniła do głębokiej refleksji. Rozterki dziewczynki, jej chorej siostry, „niewidzialnego” brata i zrozpaczonych rodziców to dylematy, z którymi nikt nie chciałby się zmierzyć. Dla dorosłych podjęcie trudnej decyzji, decydującej o życiu bliskiej osoby jest ogromnym ciężarem, a dla dziecka, stojącego w obliczu tragedii to podwójny cios. Czytając tę książkę z jednej strony byłam zła na rodziców, z drugiej im współczułam, a na końcu miałam już w sobie mieszankę wszystkich emocji. Zakończenie złożyło mnie totalnie a w mojej głowie pozostała myśl, że nasze życie jest tak mocno nieprzewidywalne i pisze swoje historie, na które nie będziemy nigdy gotowi.

Dawno nie zdarzyło mi się, żebym książkę przeczytała jednym tchem, dosłownie na jednym posiedzeniu ciągiem. ,,Bez mojej zgody" wciągnęło mnie niesamowicie. W historii poruszane są bardzo trudne tematy, nie mamy tu ani dobrych, ani złych - ani zwycięzców ani przegranych. Naprawdę gorąco polecam i planuję po lekturze obejrzeć film, który powstał w oparciu o tę historię!

Bardzo doceniam w książkach to, że trudno o nich zapomnieć. „Bez mojej zgody” zdecydowanie należy do grona tych książek.

Anna to dziewczynka, która w swoim życiu przeszła więcej operacji niż większość dorosłych. Nic jej jednak nie dolega. W czym więc problem? Anna utrzymuje przy życiu swoją starszą, chorą na białaczkę siostrę i choć do pewnego momentu w życiu wydaje się to akceptować, nagle zdaje sobie sprawę, że jej życie nie może polegać na tym, aby wciąż dawać. Zaczynają doskwierać jej pytania, po co żyje i dlaczego, u licha, bez swojej zgody wciąż poddaje się zabiegom, aby ratować chorą Kate.

To, co powiem najpierw, jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi mi do głowy: od książki nie da się oderwać. Jest pisana z wielu perspektyw (chyba każdej możliwej). Widzimy tu punkt widzenia obu dziewczynek, obu rodziców i pewnego adwokata, który usiłuje pojąć, co tu jest grane. Jest to historia trudna, ale napisana niesamowicie lekkim językiem, przez co chłonie się ją, niemal nie widząc ciężaru, jaki kładzie się na naszym sercu. Dostrzegamy go dopiero, gdy uzmysławiamy sobie, w jak ogromnym impasie są pozostawieni bohaterowie. Anna kocha swoją siostrę, ale ma dość ciągłego bycia dawcą. Rodzice kochają obie córki, pomimo tego, że Anna została poczęta właśnie po to, aby ich starsza córka mogła przeżyć. Adwokat musi znaleźć złoty środek pomiędzy tym, że Anna jest przecież pod opieką rodziców, którzy wciąż mogą za nią decydować, a faktem, że ona sama czuje się ubezwłasnowolniona.

Ale niech Was nie zwiedzie ten pełen mroku i dramatyzmu opis. W tej książce nic nie jest czarne lub białe. Polecam Wam po nią sięgnąć, nie odkładać i dobrnąć do nieoczywistego zakończenia.

(recenzja nie jest współpracą reklamową)

Annie wielokrotnie oddawała krew, by ratować życie Kate. Do tej pory nikt nie patrzył na nią inaczej niż na jedyny ratunek dla starszej siostry, coś w rodzaju pożytecznego lekarstwa, co zawsze musi być w pobliżu. Nastolatce jeszcze do niedawna wcale to nie przeszkadzało, w końcu jednak zaczyna się zastanawiać nad własną tożsamością. Czy naprawdę jej jedyna życiową rolą ma być utrzymywanie kogoś przy życiu? Czy nigdy nie będzie mogła zrobić czegoś tylko dla siebie, dokładnie tak, jak chce? Ostatecznie Annie podejmuje decyzję, która może skazać starszą siostrę na śmierć. Jak to wpłynie na relacje obu sióstr? Co powie rodzina? I czy trzynastolatka w końcu znajdzie szczęście ?

Trudna i wyjątkowo opisana historia dylematów moralnych. 13 letnia Anne zostala poczęta po to..aby być dawcą dla swojej chorej na białaczkę siostry. Już od urodzenia. Krwi, płytki ..szpiku.mnostwo igieł i zabiegów . I pewnego dnia mówi mam dość. I idzie do adwokata. Dlaczego?Piękna. Wzruszająca. Zadająca trudne pytania, co jest ważne: życie, jego jakość, gdzie są i czy granice, a może jeszcze coś innego.

Bez mojej zgody to historia Anny, która rodzi się dlatego, że jej chora na białaczkę siostra potrzebuje idealnie zgodnego dawcy. W pewnym momencie Anna nie chce już poddawać się kolejnym operacjom i decyduje się na pozew sądowy, dzięki któremu będzie mogła sama decydować o swoim ciele. Jest to absolutnie przewspaniała i wzruszająca pozycja. Historia o miłości rodzinnej i walce o zdrowie za wszelką cenę, nawet kosztem zdrowia innej osoby. Bardzo współczułam Annie i kibicowałam jej, żeby wreszcie odnalazła w tym wszystkim siebie. Mega intrygujący wątek z psem adwokata, byłam ekstremalnie ciekawa jak to się rozwiąże. Tylko zakończenie złamało mi serce, szlochałam po nim strasznie i nie mogłam się ogarnąć.

• Jodi Picoult