Następna rzecz na liście

Okładka książki Następna rzecz na liście Jill Smolinski
Okładka książki Następna rzecz na liście
Jill Smolinski Wydawnictwo: Videograf II Seria: Bestselery New York Timesa literatura piękna
Bestselery New York Timesa
Videograf II
2009-01-01
2009-01-01

Po przeczytaniu tej książki sama napisałam taką listę rzeczy do zrobienia więc mam do tej publikacji jakiś sentyment. Poza tym to całkiem miła,lekka w odbiorze historyjka w amerykańskim stylu.

Nasza główna bohaterka postanawia napisać jeszcze jeden szczery, przepełniony tęsknotą i uczuciami list do Petera. Po przeczytaniu jego Lara Jean i Peter zaczynają chodzić na prawdę, to już nie jest żadna umowa, ona naprawdę zakochała się w Peterze. Para daję sobie szanse, wszystko jest w porządku, tak mogłoby się wydawać. W ich związku robi się tłoczno. Do naszej bohaterki odzywa się kolejny adresat listów, razem z nim powracają uczucia Lary Jean.

"Ludzie pojawiają się w twoim życiu i znikają. Przez chwilę są twoim światłem, wszystkim. A potem któregoś dnia przestają nim być. Nie da się przewidzieć, jak długo będziesz ich mieć koło siebie" s369

Czy Lara Jean i Peter przetrwają kryzys? Czy przetrwa ich miłość? A może Lara Jean kocha dwóch chłopców jednocześnie? Czy jedna dziewczyna może zakochać się w dwóch chłopcach naraz?

Autorka skupiła się na głównej bohaterce, pomocy w domu spokojnej starości, uczuciach i wyborach jakie ma przed sobą, ryzyku które musi podejmować.

"Wiem teraz, że nie chce kochać ani być kochana na pół gwizdka. Chcę mieć wszystko, więc muszę też wszystko zaryzykować."s.372

Wahałam się w ocenie tej książki, nie wiedząc, czy kliknąć na "taka sobie" czy "przeciętna". Finalnie stwierdziłam, że to niesprawiedliwe - zaniżać ocenę tylko dlatego, że nie polubiłam głównej bohaterki.

Nie ze swojej winy June doprowadza do śmierci młodej kobiety i, targana wyrzutami sumienia, postanawia dokończyć jej listę. Na owej liście są zarówno punkty stosunkowo proste (np. umówić się na randkę w ciemno),jak i bardzo wymagające (np. zmienić czyjeś życie). Podczas wypełniania planu bohaterka przeżywa przeróżne przygody i poznaje wielu ludzi.

Opisałam fabułę dość płytko, ale i cała książka jest dla mnie dość płytka. Porusza ważne tematy (w tym ciąża nastolatki, adopcja, śmierć bliskiej osoby, trudne relacje rodzinne),ale jakoś tak powierzchownie, po łebkach. Ma wzruszać, a nie wzrusza, ma bawić, a nie bawi. Przynajmniej mnie. Zapewne gapowatość bohaterki ma sprawiać, że łatwo można się z nią utożsamiać, ale mnie nie przypadła do gustu. A może ja po prostu nie lubię takich ludzi i stąd ta niska ocena? Nie wiem. W każdym razie "Następna rzecz na liście" to dla mnie takie sobie czytadełko, kolejne z cyklu "szara mysz/życiowa niezdara spotyka przystojniaka". Coś tam przeżywa, ale właściwie jej życie niewiele się zmienia, mimo że ponoć odmieniło się diametralnie.

Za tydzień zapomnę, o czym była ta książka.

Pozytywna, kobieca powieść :) Czyta się szybko i lekko, typ bohaterów, których da się lubić :)

Bardzo wzruszająca powieść romantyczna z główną postacią 34-letnią June Parker, sprawczyni wypadku drogowego, w którym zginęła jej przypadkowa pasażerka Marrisa. June w jakiś czas po pogrzebie weszła w posiadanie listy sporządzonej przez Marrisę z dwudziestoma wyjątkowymi postanowieniami, które chciała zrealizować przed swoimi 25. urodzinami, ale nie zdążyła - były wykreślone tylko dwa, w tym pozbycie się pięćdziesięciu kilogramów nadwagi. June - dla uczczenia pamięci zmarłej dziewczyny - postanowiła dokonać tego za nią. I realizacji tych zadań poświęcona jest powieść, którą bardzo polecam.
Myślę, że ta lektura nie będzie dla czytelników czasem straconym, a może nawet stanowić inspirację do stworzenia swojej własnej listy spraw do załatwienia, mniej lub bardziej ważnych, ale dla danej osoby bardzo istotnych.

Książka napisana dowcipnym językiem,miejscami niestety wulgarnym , troszkę jakby dla żartu, a właściwie to traktuje o sprawach poważnych, jak śmierć, odpowiedzialność, wdzięczność, macierzyństwo,adopcja, miłość. Bohaterka, June ma 34 lata, ale często myśli i zachowuje się jak nastolatka co jest chwilami irytujące. W geście zadośćuczynienia wypełnia listę zadań osoby, która zginęła w wypadku samochodowym. Lista zawiera 20 nieco dziwacznych punktów do wykonania przed jej 25 urodzinami. Akcja toczy się wartko, dialogi - pełne żartów i wzajemnych uszczypliwości czynią lekturę lekką i zabawną. W książce nie brak zabawnych sytuacji i perypetii bohaterki na gruncie zawodowym, rodzinnym i uczuciowym. Chwilami poważna, głównie jednak rozrywkowa pozycja na wakacje!

Wzruszająca, ciepła, pokazuje co naprawdę jest ważne w życiu

Wzruszająca, ciepła, pokazuje co naprawdę jest ważne w życiu

Książka bardzo przypomina mi dzienniki Bridget Jones.
Bardzo lekka, zabawna i przyjemna w odbiorze.
Zakończenie mocno mnie zaskoczyło :)
Polecam!

Książka bardzo przypomina mi dzienniki Bridget Jones.
Bardzo lekka, zabawna i przyjemna w odbiorze.
Zakończenie mocno mnie zaskoczyło :)
Polecam!

Czy nie robimy postanowień Noworocznych, nie układamy sobie listy rzeczy które chcemy zrobić do końca roku do 30,40,50... urodzin? Rzucić palenie, schudnąć,nauczyć się nowego języka...jedne z wielu naszych postanowień.Marrisa młoda dziewczyna zrobiła swoją listę 20 rzeczy które ma spełnić do 25 roku życia,niestety ginie w wypadku.June,główna bohaterka,która była kierowcą z poczuciem winy postanawia dokończyć zadania za dziewczynę. W miarę wypełniania listy odmienia swoje życie, poznaje swoje pragnienia i na nowo odkrywa samą siebie.

Bardzo wzruszająca, romantyczna, a miejscami zabawna książka.
Historia opowiada o June Parker,kobiety niezadowolonej z życia swojego.
Pewnego dnia poznaje Marisse i odwozi ją do domu, znajoma jej ginie..a ona znajduje w jej portfelu 20 rzeczy,które chciała zrobić przed 25 urodzinami.
Ona chce zrealizować tę listę Marissy odmienić swoje dotychczasowe życie.
Ciepła, uczuciowa i bardzo dobra książka przeczytałam ją z przyjemnością dobrze ją odebrałam, dobra akcja, wspaniale napisana.
Przecudna,świetna powieść bardzo mi się podobała, fajnie się czytało!!!

Bardzo wzruszająca, romantyczna, a miejscami zabawna książka.
Historia opowiada o June Parker,kobiety niezadowolonej z życia swojego.
Ona chce zrealizować tę listę Marissy odmienić swoje dotychczasowe życie.
Ciepła, uczuciowa...