Szczęściara

Albatros
2004-05-01
2004-05-01
Małgorzata Grabowska

Anthony Broadwater skazany za gwałt na Sebold został oczyszczony z zarzutów i otrzymał (marne) odszkodowanie.

Polecam.

Polecam.

Poruszająca książka oparta na faktach. Pewien rodzaj rozliczenia się z własną przeszłością, od której trudno uciec. Mimo, że w pewnym sensie wygrywa, okazuje się być bardzo silna. A jednak pewnych rzeczy i zdarzeń nie da się na trwałe wymazać z pamięci i choćby się tego bardzo nie chciało, rzutują na całe przyszłe życie.
Bardzo polecam, choć nie czyta się tego dla relaksu ...

Bardzo polecam, choć nie czyta się tego dla relaksu ...

Mocna, poruszająca, wzruszająca i przygnębiająca historia. Jest w niej wszystko co konieczne by zrozumieć dramat zgwałconych kobiet. Co istotne oparta na prawdziwym życiu. Jedna z najsmutniejszych jakie przeczytałam, ale naprawdę warta uwagi.

Przeczytana wiele lat temu, jeszcze, gdy byłam nastolatką. Książka o trudnej tematyce, która utkwiła mi w pamięci do dziś. Polecam!

No wiec tak, 10/10. I to będzie pierwsza książka w życiu, gdzie nie biorę pod uwagę wszystkiego.Przyczyna jest bardzo prosta,to nie jest jakaś tam opowiastka, fikcja,bazgrołki dla sławy,rozrywki i pieniędzy. Tu nie ma miejsca na usmieszki i ironię. Bez znaczenia jest okładka i format.Tu jest jedno, walka od początku do końca. Jestem wstrząsnieta i pełna Podziwu.Obowiazkowa pozycja dla tych co im się wydaje, że czas leczy rany,ale zapominają jak długotrwały to proces. Dla tych którzy sądzą, że trzymanie ofiar gwałtu za rękę , i mówienie im " Wiem jak ci ciężko ",pomaga im.Mozna wymieniać w nieskończoność. Faktem jest, że Sebold jest głosem kobiet które nie są w stanie uporać się z traumą,jest nadzieją dla tych kobiet, które chcą żyć w miarę normalnie. Świadomie piszę"w miarę normalnie", szczerze wątpię, że istnieje kobieta która jest w stanie zamknąć całkowicie ten rozdział swojego życia.

Wzruszająca książka opowiadająca tym jak, jedno wydarzenie może zmienić nasze życie. Nawet wiele lat później kładzie się cieniem na jego przebieg. Sam tytuł jest już ironiczny. Tytułowa szczęsciara to kobieta, która została brutalnie zgwałcona, ale powiedzieli jej ze ma szczęście bo żyje, przecież sprawca mogę ją zabić... Bohaterka w pierwszej sobie opowiada tym co ją spotkało i jak próbowała poukładać życie na nowo. Coś w niej jest chwyta za ♥

Książkę przeczytałam w 2 dni (urlop)

Niesamowita pozycja, ale jakże ciężka do przeczytania, ba do napisania dla kobiety (która to przeżyła).
Nidy nie sądziłam że tak to wygląda. Było tak wiele poruszonych spraw z wnętrza poszkodowanej, że tak naprawdę otoczenie się nie liczy, tylko jej myśli i cało, jej uczucia, gdzie osoby z zewnątrz czasem potrafią zawieść. Autorka wykazała się niezwykłą siłą. !!!! Ciężko jest mi coś konkretnego napisać w tej opinii.. to trzeba przeczytać. POLECAM dla kobiet o mocnym charakterze. (ale to moje odczucia, nie trzeba się z tym zgadzać).

Książkę przeczytałam w 2 dni (urlop)

Podobała mi się. Autorka opisuje swoją historię, a robi to po 17 latach, o ile dobrze liczę, więc jest to dla niej na pewno sposób na "rozliczenie się" z przeszłością. Jak dla mnie ten minony czas wpływa też na wiarygodność i wartość tej opowieści. Z dystansu ławiej jest się zmierzyć z tym co było i "nie naginać" rzeczywistości. Choć tego ostatniego, wydaje mi się, że autorka mogła nie dochować w pełni, spisując swoją historię. Mam tu na myśli wątek Lily i żale, które nie wypływają na powierzchnię - są tu moim zdaniem niedopowiedzenia. Ale widzę to tak, że albo jest to sposób autorki na poradzenie sobie z kolejną tragedią, stąd niedopuszczenie nawet do siebie prawdy albo po prostu tak chciała przedstawić czytelnikowi tą historię. Co by się za tym nie kryło, miłośnikom biografii jak najbardziej polecam.

• 2011
  • Literatura amerykańska