Szczęściara

Wydawnictwo: Albatros
Lucky
83-7359-099-4
Ewa

Historia brutalnego gwałtu, jakiego ofiarą padła w wieku osiemnastu lat autorka książki, Alice Sebold, będąc studentką Uniwersytetu Syracuse. Opowieść o tym, jak z trudem budowała nowe życie, jak dzięki niezwykłemu hartowi ducha, uporowi i zawziętości udało się jej przetrwać załamanie psychiczne oraz doprowadzić do ujęcia i skazania na wieloletnie więzienie sprawcy gwałtu. Skutki dramatycznych przejść trwały przeszło 10 lat. Alice przezwycięża je dzięki kontaktowi z innymi poszkodowanymi oraz opublikowaniu wyznania w "The New York Times Magazine".

Alicja | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

"Wszyscy jesteśmy więźniami,ale niektórzy z nas mają celę z oknem"
(str 268)
Bardzo emocjonalna, poruszająca, autentyczna historia gwałtu na młodej dziewczynie. Autorka z niezwykłą szczerością obnaża traumatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w jej życiu. Przeszła przez piekło gwałt, oralizm,pobicie, rozprawiczenie, otarcie się o śmierć, nikt z nas kto przez to nie przeszedł nie jest w stanie tego zrozumieć. Możemy sobie tylko wyobrażać jak to było bazując na relacji autorki, lecz nie poczujemy bólu,strachu, ani żadnych emocji, które towarzyszyły ofierze gwałtu. Lecz to tylko początek drogi, z tą świadomością trzeba żyć.Alice nie miała pojęcia, jak trudna droga jest przed nią, ile wyzwań ją czeka. Podziwiałam odporność psychiczną tej młodej dziewczyny, ciągłe rozprawy, odraczanie ich terminów, niekończące się pytania obrońcy oskarżonego, mające na celu złamanie jej, wytracenie z równowagi i popełnienie błędu w zeznaniach bez wsparcia rodziny.W jej rodzinie nie było miłości,...

Łokieć_Pana_D | 2016-04-08

Gwałt. Wyciągnięty jak jeszcze nie czytałem. Znam brutalniejsze. Nie znam prawdziwszej. Sekunda po sekundzie. Co czuje ofiara, kiedy traci siebie. Gdy się nie broni, bo strach. Gdy "grzecznie" robi, co zwyrodnialec żąda. I to poczucie winy. Teraz już wiem, że to autobiografia.
Głęboka sekcja zwłok. Tyle, że psychicznych. Autorka się nie oszczędza. Już po "tym" czyni rzeczy, którymi trudno się "chwalić". Błądzi, kipi żalem, pretensją za niezrozumienie. Palcem wskazuje upadające życie. Próbuje ogarnąć, potem wyprzeć. Mam ochotę powiedzieć "ejże, dziewczyno, broń się". Nie przed gwałcicielem. Przed nami, czytającymi. Wybiel się, zwal na traumę. Nie na siebie. A ona uparcie nie. Syndrom ofiary bez retuszu.
Wstrząsający przekaz. Nie potrafię chyba literacko ocenić samej książki. Za bardzo telepie.

| 2015-12-03
książek: 2087
Marago | 2014-02-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Najlepsza książka Alice Sebold. Wstrząsająca, przyprawiająca o dreszcze. Jest niemal gotowym scenariuszem filmowym. Podczas czytania widziałam kolejne kadry filmu. Życie pisze niewyobrażalne scenariusze. Moc książki wynika zapewne z faktu, że jest oparta na osobistych przeżyciach autorki. Jest dobrze napisana, z wartkimi dialogami i wyrazistymi opisami. Polecam.

korcia | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Tytuł tej powieści wydaje się wskazywać, iż czeka nas wesoła i optymistyczna lektura. Nic bardziej mylnego. Powieść, o której chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć, to opis najbardziej traumatycznych wydarzeń z życia autorki. Jest to powieść autobiograficzna, w której Alice Sebold obnaża się przed czytelnikami.

Kończy się rok akademicki na Syracuse University. Większość studentów bierze udział w imprezach pożegnalnych przed wyjazdem na wakacje. Alice spędza wieczór ze swoim chłopakiem, a potem w środku nocy wraca samotnie do akademika. Niestety w parku zostaje napadnięta, zaciągnięta do tunelu, który kiedyś służył jako podziemne wejście do amfiteatru, i bardzo brutalnie zgwałcona przez czarnoskórego mężczyznę. Dziewczyna w obawie o własne życie wykonuje polecenia gwałciciela. W końcu ten zabiera jej kilka dolarów i puszcza wolno.

Chociaż Alice udaje się ujść z życiem z rąk oprawcy, to jednak to jedno wydarzenie diametralnie zmieni ją i jej świat. Autorka szczegółowo opisuje to,...

| 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Na faktach, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Nikt nie lubi być do czegokolwiek zmuszany.Takie mam zdanie jeśli chodzi o wszystkich znanych mi i w miarę zdrowych ludzi.Jak więc sobie poradzić z tym,że padło się ofiarą gwałtu?Dopóki jakaś tragedia nas nie spotka,mamy o tym wyobrażenie często mgliste,możemy tylko próbować wcielić się w rolę ofiary i współczuć,w głębi ducha jednak myśląc jak to dobrze ,że to nie ja.Często nawet przez chwilę nie zastanawiamy się,jak trudno po takiej traumie wrócić do codziennego,normalnego życia.To pierwsza powieść autorki, w której próbuje uwolnić się od dręczącej ją przeszłości.Opisuje nam przez co musiała przejść,żeby pozbyć się miana"ofiary",swoją walkę o godność.Historia zawiera wiele emocji towarzyszących bohaterce,jej rodzinie,pokazuje,że trzeba nieraz zrewidować nasze dotychczasowe poglądy,ale najważniejsze,by się nie poddawać i walczyć ile ma się sił o własne człowieczeństwo.Wzruszyła mnie ta historia...

Ania | 2016-04-30
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Szczęście mierzone nieznośną miarą: "mogło być gorzej","inni mają gorzej". Szczęście mierzone możliwością ukarania winnego i zlepienia tego co zostało z dotychczasowego życia w całość, która pozwoli funkcjonować.
W świecie siły i mocnego charakteru Sebold nie boi się przyznać do swoich słabości i wad. Głośno i krytycznie opowiada o rodzinie, dorastaniu, gwałcie i procesie. Ileż trzeba mieć siły, żeby w taki sposób o sobie myśleć, a co dopiero przelać to na papier i poddać się opinii obcych.

mantra | 2010-04-27
Przeczytana: sierpień 2007

One są wśród nas. Czasami mijamy je na ulicy, w sklepie, znamy je z widzenia, są naszymi krewnymi. Nie znamy ich tajemnicy. Bo co odpowiedzieć, gdy ona powie: "Zostałam zgwałcona."? Nic, co przychodzi na myśl, nie może zrekompensować bólu, strachu, nienawiści i cierpienia wyzwolonego i utrwalonego w jednej, jakże bezbronnej kobiecie. Z resztą każde słowo brzmiałoby źle, nieodpowiednio. Nikt nie uczy jak i co odpowiedzieć na tak intymne wyznanie.

"Szczęściara" to poruszająca, autobiograficzna opowieść zgwałconej kobiety. Może trochę pomaga ubrać się w skórę człowieka z takimi doświadczeniami, otwiera oczy.

Na pewno nie można przejść obok tej pozycji obojętnie. Absolutnie polecam.

Tego typu publikacje oceniać najtrudniej. Stanowią zapewne rodzaj psychoterapii po przebytych zdarzeniach dla opowiadającego, a i tak spotykają się często z opinią "po co tak się uzewnętrzniać". W autorce drzemała taka potrzeba, a czytelnik albo po nią sięgnie albo i nie. Czymś innym jest ta treść dla mnie, ale zupełnie inny pokład emocji stanowić będzie dla tych o podobnych doświadczeniach co Alice. Co w takich książkach może czytelnika odepchnąć bądź przyciągnąć do siebie? Sposób pisania, język, to jak budowana jest warstwa emocjonalna i wiarygodność narratorki.
Oczywiście nikt sobie nie wyobraża, że całe 300 stron jest opisem samego gwałtu, ale w ogóle życia po tym zdarzeniu, jak i retrospekcje do dzieciństwa, opisanie stosunków rodzicielskich względem córek oraz pustki w małżeństwie. Brak widocznego uczucia między dorosłymi równa się brak więzi emocjonalnych między nimi a dziećmi. Narratorka jest uwikłana w te relacje, czuje się odpowiedzialna do tego stopnia, że próbuje...

Anicaf | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Wzruszająca książka. Realistyczne przedstawienie gwałtu i życia po nim z punktu widzenia ofiary. Nie byłoby nic dziwnego i zaskakującego w tej opowieści gdyby nie fakt, że Alice Sebolda była tą ofiarą. Napisała książkę przedstawiającą chwile gwałtu i wszystko co po nim nastąpiło piętnaści lat po tym wydarzeniu.
Polecam książkę, czyta się ją zaskakująco łatwo, choć porusza ważny i trudny temat.