Cecora 1620

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
Cecora, bitwa, mocarstwa
historia

Książka omawia przyczyny, przebieg oraz skutki bitwy pod Cecorą w 1620 roku. Autor opisuje kontekst historyczny zmagań mocarstw na Bałkanach oraz punkty zapalne pomiędzy Polską, Turcją i Austrią.

Koval | 2013-03-20
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2013

Klęska wojsk koronnych pod wodzą hetmana Żołkiewskiego pod Cecorą uważa się za jedną z największych tragedii w dziejach oręża polskiego. Polski wódz poległ, a po jego dziesięciotysięcznej armii pozostało tylko wspomnienie. Dzieje fatalnej wyprawy mołdawskiej przedstawia Kacper Śledziński w książce „Cecora 1620”.

Wcześniej sterany służbą dla kraju siedemdziesięcioletni Żółkiewski znalazł się w ogniu krytyki opinii publicznej, która oskarżała go o nieudolność w walkach z Tatarami. Byli i tacy, którzy zarzucali mu tchórzostwo. Nic dziwnego, że hetman chciał zamknąć oszczercom usta orężnym triumfem. Okazja nadarzyła się w 1620 roku, kiedy Rzeczpospolita postanowiła interweniować przeciwko Turkom w Mołdawii. Hetman podążył z wojskiem pod Cecorę, gdzie zamknął się w warownym obozie. Z pomocą zbrojną hospodara Grazzianiego chciał zmusić wroga do zawarcia korzystnego pokoju. Niestety, Mołdawianie zdradzili, a w polskich szeregach wybuchły kłótnie. Hetman znalazł się w krytycznym...

rybka | 2016-01-08

Znakomita publikacja.