Cecora 1620

Okładka książki Cecora 1620 Kacper Śledziński
Okładka książki Cecora 1620
Kacper Śledziński Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2007-07-06
Data 1. wyd. pol.:
2007-07-06
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311107410
Tagi:
wojskowość staropolska wojny z Turcją
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
331
303

Na półkach: ,

Klęska wojsk koronnych pod wodzą hetmana Żołkiewskiego pod Cecorą uważa się za jedną z największych tragedii w dziejach oręża polskiego. Polski wódz poległ, a po jego dziesięciotysięcznej armii pozostało tylko wspomnienie. Dzieje fatalnej wyprawy mołdawskiej przedstawia Kacper Śledziński w książce „Cecora 1620”.

Wcześniej sterany służbą dla kraju siedemdziesięcioletni Żółkiewski znalazł się w ogniu krytyki opinii publicznej, która oskarżała go o nieudolność w walkach z Tatarami. Byli i tacy, którzy zarzucali mu tchórzostwo. Nic dziwnego, że hetman chciał zamknąć oszczercom usta orężnym triumfem. Okazja nadarzyła się w 1620 roku, kiedy Rzeczpospolita postanowiła interweniować przeciwko Turkom w Mołdawii. Hetman podążył z wojskiem pod Cecorę, gdzie zamknął się w warownym obozie. Z pomocą zbrojną hospodara Grazzianiego chciał zmusić wroga do zawarcia korzystnego pokoju. Niestety, Mołdawianie zdradzili, a w polskich szeregach wybuchły kłótnie. Hetman znalazł się w krytycznym położeniu wobec nadciągającej armii turecko-tatarskiej. Nie mogąc liczyć na posiłki, zarządził odwrót pod osłoną taboru. 7 października dopełnił się ostatni akt tragedii. Tatarzy rozerwali polski tabor i wyrżnęli albo wzięli do niewoli większość żołnierzy (m. in. hetmana polnego Stanisława Koniecpolskiego). Pastwili się także nad ciałem poległego Żółkiewskiego – jego odciętą głowę jako dowód triumfu odesłano do Stambułu. Turcy postanowili pójść za ciosem i w następnym roku zaatakowali całą potęgą. Tym razem jednak Rzeczpospolita zdobyła się na wysiłek, jakiego nie pamiętano od czasów Batorego, i pod Chocimiem odparła najazd.

Klęska wojsk koronnych pod wodzą hetmana Żołkiewskiego pod Cecorą uważa się za jedną z największych tragedii w dziejach oręża polskiego. Polski wódz poległ, a po jego dziesięciotysięcznej armii pozostało tylko wspomnienie. Dzieje fatalnej wyprawy mołdawskiej przedstawia Kacper Śledziński w książce „Cecora 1620”.

Wcześniej sterany służbą dla kraju siedemdziesięcioletni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
280
26

Na półkach:

Znakomita publikacja.

Znakomita publikacja.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    59
  • Chcę przeczytać
    48
  • Posiadam
    38
  • Historia
    7
  • Historyczne Bitwy
    6
  • Nowożytność
    4
  • historia
    3
  • Historyczne bitwy
    2
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    2
  • HaBeki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cecora 1620


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne