Oliwa 1627

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
Bałtyk, marynistyka, bitwa
historyczna

Omówienie największej bitwy morskiej stoczonej przez flotę Rzeczypospolitej szlacheckiej, w której okręty polskie pokonały eskadrę okrętów szwedzkich, blokujących redę portu gdańskiego. zwycięstwo pod Oliwą miało ogromne znaczenie moralne dla nowo powstałej floty polskiej.

Axsiu | 2016-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Oprócz bitwy na Zalewie Wiślanym jedynym znacznym zwycięstwem I RP na morzu jest słynna bitwa na redzie gdańskiej nazywanej błędnie bitwą pod Oliwą. Pomimo faktu, że strategicznie praktycznie nie wpłynęła na bieg wojny o ujście Wisły, miała olbrzymie znaczenie propagandowe i pokazała że Polacy mogą odnosić wspaniałe zwycięstwa także na morzu. Szkoda tylko, że szlachta nie doceniła spraw floty i nie chciało się jej łożyć pieniędzy na jej rozwój.

Sturnus | 2014-01-04
Na półkach: Przeczytane, Historia

Pomimo stosunkowo niewielkiej objętości pozycja jest napisana bardzo dobrym, rzeczowym językiem. Pozbawiona jest niepotrzebnych wywodów i chyba niczego istotnego nie pomija przy omawianiu tak samego starcia jak i kwestii technicznych, organizacyjnych czy politycznych mających związek z tematem. Przy okazji może rzucić ciekawe światło na najsłynniejsze polskie zwycięstwo na morzu, które to ani nie było stoczone pod Oliwą, ani nie wniosło nic szczególnego do rozwoju prowadzenia wojny na morzu na Bałtyku, ani też nie poprawiło znacząco strategicznej pozycji Rzeczpospolitej na Bałtykiem w zmaganiach ze Szwecją. Nie zmienia to jednak faktu, że zagadnienie jest ciekawe i dobrze w tej książce opracowane.

Likurg | 2013-12-15

Osoby autora nie trzeba przedstawiać. Książka wręcz obowiązkowa dla badaczy XVII wieku. Na pewno godne polecenia wszystkim historykom amatorom, znawcom epoki i pasjonatom historii :)

Mazin82 | 2012-04-01

Swietna pozycja. Moj pierwszy Habek. Jedna z najlepszych ksiazek w serii. Bogato ilustrowana. Polecam.

lazy_turtle | 2016-12-04
irman | 2016-10-15