Blenheim-Höchstädt 1704

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
bitwy, wojna, militaria, historia
historyczna

W poniższej pracy autor stara się wykazać, dlaczego bitwa pod Blenheim/Höchstädt, stoczona 13 sierpnia 1704 r., słabo znana w Polsce, powinna znaleźć bardziej znaczące miejsce w polskiej historiografii. Starcie to doczekało się niezwykle bogatej literatury pisały o nim całe pokolenia zachodnioeuropejskich historyków.

,,Blenheim..." to jedna z lepszych pozycji w tej bardzo nierównej serii. Książka zawiera obszerny, ale nie przesadny wstęp, obejmujący przebieg wojny o sukcesję hiszpańską do 1704, przy czym działania na froncie wiedeńskim i nadreńskim zostały opisane o wiele dokładniej. Przedstawiono również strukturę armii francuskiej i jej przeciwników - a że przeciwko wojskom ,,Króla Słońce" walczyła ogromna koalicja, opisane zostały wszystkie ważniejsze armie Europy zachodniej. Sama kampania przedstawiona została w bardzo szczegółowy i interesujący sposób, a przebieg starć uzupełniono mapami. Świetna książka, którą dodatkowo bardzo lekko się czyta. Polecam, zwłaszcza że jest dobrym wprowadzeniem do XVIII wiecznej wojskowości zachodniej Europy.

Slawinio | 2016-12-09
Szajen | 2016-11-12