Cudnów 1660

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
wojna, Kozacy
historyczna

Prezentacja działań wojennych pod Cudnowem, trwających od 27 września do 3 listopada 1660 r., podczas wojny polsko-rosyjskiej w latach 1654-1667. W wyniku kapitulacji Kozaków pod Cudnowem podpisano z nimi ugodę (tzw. cudnowską).

Zwycięstwo w bitwie pod Cudnowem to wydarzenie o którym powinien wiedzieć każdy fan historii Polski. W 1660 na polach Cudnowa i Słobodyszcz 30 000 armia koronna, wspierana przez kilkanaście tysięcy Kozaków i Tatarów, osaczyła 50 000 armię moskiewską. Kiedy głównodowodzący polskimi siłami hetmani Potocki i Lubomirski dowiedzieli się o przybyciu 40 000 armii kozackiej, podzielili swoje siły i osaczyli obie armie, zmuszając je do kapitulacji. O tym niezwykłym wyczynie skoncentrowana jest książka R. Romańskiego. Autor nie rozdrabnia się zbytnio w kontekst polityczny, od razu rzucając czytelnika w wir walki. Tekst ten jest jasny, ciekawy i bogato uzupełniony tekstami źródłowymi. Brakuje w nim jednak dobrego opisu walczących armii. Wprawdzie czytanie po raz kolejny o uzbrojeniu i taktyce armii koronnej nie miałoby sensu, ale dokładne rozpisanie składu pułków, najlepiej w formie aneksu, jest już standardem w pozycjach tego typu. Jeszcze większym niedopatrzeniem jest brak opisu, choćby...

herion1660 | 2016-12-10
John | 2015-08-13