Najnowsze artykuły
Artykuły
Uwaga, akcja recenzencka! Weź udział i wygraj książkę „Lucky“LubimyCzytać1Artykuły
Parlament Europejski wprowadza rezolucję na rzecz rozwoju czytelnictwaLubimyCzytać6Artykuły
W tym strasznym czasie pokój nie może trwać długoDominika0Artykuły
2500 zakazanych książek. Szczegóły wojny kulturowej w USAKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Damian Orłowski

1
7,4/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
51 przeczytało książki autora
43 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Chocim 1673 Damian Orłowski 
7,4

Zwięzły i klarowny opis wojny polsko-tureckiej w latach 1673-76, oczywiście z polskiej perspektywy. Umiejętnie przedstawiony zamęt na Ukrainie, Podolu i w księstwach naddunajskich, fatalna sytuacja w armii Rzeczpospolitej i zmieniające się konstelacje polityczne. Jak na tak skromne objętościowo opracowanie temat potraktowany naprawdę nieźle. Może brakuje trochę więcej informacji na temat strony tureckiej oraz kontekstu dyplomatycznego działań militarnych, ale taki jest charakter tej serii. Warto, bardzo dobry HB.
Chocim 1673 Damian Orłowski 
7,4

Wbrew tytułowi monografia niniejsza nie skupia się jedynie na bitwie pod Chocimiem, ale opisuje całą wojnę polsko-turecką lat 1672-1676. Starcie chocimskie znajduje się więc na początku, nie zaś na końcu książki, co byłoby naturalniejsze. To jednak niewielki problem. Trzeba przyznać, że w skali serii HB „Chocim 1673” nieco wyrasta ponad średnią. Kampanie kolejnych lat przedstawione są w klarowny sposób, narracja należycie podkreśla najistotniejsze wydarzenia. Myślę, że trochę za mało miejsca poświęcił Autor wewnętrznej zawierusze w Rzeczypospolitej, która w znaczący sposób wpłynęła na przebieg działań, a także udziałowi Tatarów. Zabrakło również mapki przedstawiającej cały obszar działań zbrojnych (zamieszczone zostały tylko mapki głównych bitew).
Pochwalić należy natomiast wykorzystanie rozlicznych źródeł oraz wielu opracowań. Jak zwykle w pracach o wojnach z Turcją w stopniu marginalnym ukazana została wojskowość ottomańska, co zresztą Autor z pewną skruchą przyznaje przyznaje tłumacząc się nieznajomością języka tureckiego. Absolutus sit, ale polscy badacze tej problematyki powinni wreszcie dokonać poważniejszej kwerendy literatury tureckojęzycznej, żeby nie poruszać się bez przerwy w zamkniętym kręgu dwóch-trzech prac. Mimo pewnych wad jest to ciekawa pozycja popularnonaukowa, która na dodatek przykuwa wzrok naprawdę udaną okładką przedstawiającą marznącego tureckiego żołnierza (listopadowe zimno wydatnie pomogło Polakom pod Chocimiem). Dwa lata po wydaniu pracy Damiana Orłowskiego, pojawiła się na naszym rynku dwutomowa monografia wojny lat 1672-76 pióra Marka Wagnera. Powinni po nią sięgnąć ci czytelnicy, dla których „Chocim 1673” to za mało.
Tomasz Babnis