Zgłosuj na książki roku 2017

Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa

Wydawnictwo: Znak
historia
GAME_MAN

Przy życiu trzymała ich tylko jedna nadzieja: że wrócą do kraju i wywalczą Polsce wolność. Przetrwali niewolę gułagu, przemierzyli całą Azję i z najwyższym poświęceniem brali udział w bitwach we Włoszech, w tym w tej najważniejszej - o Monte Cassino. Choć zdawali sobie sprawę z tego, że szanse na odzyskanie ojczyzny stają się coraz mniejsze, nie poddawali się. Męstwo i odwaga żołnierzy Andersa wiele razy przechylało szalę zwycięstwa na stronę aliantów.

Wyklęta armia to pisarstwo historyczne najwyższej próby. Łączy w sobie lekkość pióra i porywającą narrację z całościowym ujęciem monumentalnej historii armii Andersa. Jej losy to także losy cywili i rodzin żołnierzy, które wraz z formującymi się w ZSRR Polskimi Siłami Zbrojnymi, opuściły piekło Kołymy.

Kacper Śledziński - autor bestsellerowych Cichociemnych oraz Tankistów mierzy się z kolejną legendą polskiego udziału w II wojnie światowej. Z właściwą sobie swadą i dbałością o szczegóły przedstawia pełne gorzkiej chwały dzieje armii Andersa.

- "Czy pan sądzi - pytał generał Keightley Rudnickiego - że siedemdziesięciu Polaków da sobie radę z oddziałem wypadowym 250 strzelców alpejskich?".
Zapadła cisza...
W cieplej kwaterze sztabu 78 dywizji pułkownik Klemens Rudnicki krótko zastanawiał się nad odpowiedzią:
- "Pan generał obawia się, że jest ich za mało? Ja sądzę, że jest ich tyle ile potrzeba".
-Fragment książki

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/wykleta-armia/

źródło okładki: znak.com.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-16
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Licząca ponad 500 stron zawiła historia armii, która miała wpłynąć na powojenne losy Polski.
Jednak, jak wiecie ze szkoły - ani jej powstanie, ani zasługi na polu walki, ani haracz krwi, jaki opłaciła podczas szlaku bojowego, szczególnie podczas walk o Monte Cassino niczego w decyzjach „sojuszników” nie zmieniły. Jak wynika z lektury, decyzję o sprzedaniu Polski Stalinowi podjęto znacznie wcześniej, niż podczas konferencji teherańskiej. Churchill w zamian za alians z ZSRR już latem 1941 roku podjął decyzję, zgodną z resztą z filozofią „nieumierania za Gdańsk”, o nieformalnej zgodzie na pozostawieniu w rękach radzieckich zdobyczy terytorialnych z 1939 roku. „Czy chcecie, czy nie chcecie – umowę podpisać trzeba” powiedział premierowi Sikorskiemu Anthony Eden (od 1940 roku przez krótki czas był ministrem wojny, w tym samym roku został ministrem spraw zagranicznych, późniejszy premier (1955), uznawany na najsłabszego urzędnika Wielkiej Brytanii na tym stanowisku).
Polska naiwność,...

Majorka | 2017-06-17
Przeczytana: 12 czerwca 2017

"Odrzućmy wszystko, co nas dzieli, i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski".

Te słowa, które wypowiedział generał Władysław Anders, wydają mi się niemal myślą przewodnią "Wyklętej Armii" Kacpra Śledzińskiego. To pozycja wyjątkowa, dlatego dość trudno napisać o niej cokolwiek w formie klasycznej książkowej recenzji.
Jedyne, czego jestem pewna po tej zaskakującej i wstrząsającej lekturze to fakt, iż tak naprawdę niewiele wiedziałam o prawdziwych realiach wojny. Każdy z nas na słowo "wojna" jest w stanie wyobrazić sobie z miejsca pewne obrazy. Ale to naprawdę niewielki ułamek tego, jak było naprawdę.

"Wyklęta Armia" jest niemal świadectwem losów ludzi uwikłanych w II wojnę światową. Polaków, którzy w swoim życiu przeżywali najstraszniejsze rzeczy: dzieci, widzące śmierć swoich rodziców, wszechogarniające zniszczenie, ciągły głód i niepewność jutra. To literatura faktu na bardzo wysokim poziomie, która...

BookParadise | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Więcej na: http://www.bookparadise.pl/2017/06/wykleta-armia-odyseja-zonierzy-andersa.html

grace | 2017-06-18

Pierwsze 3 części bardzo ciekawe. Autor przejmująco opisuje losy polskiej ludności w ZSRR, ich gehennę, i uratowanie tych ludzi to niewątpliwa zasługa Sikorskiego i Andersa. Opisane szczerze polskie piekiełko, intrygi ,knowania czyli nihil novi. Cześć czwarta-opis walk we Włoszech- jakościowo odstaje od całości, po prostu jest nudna. Pochylamy się tu też nad problemem czy Polacy zdobyli Monte Cassino, czy je zajęli po wycofaniu Niemców. Ale części 1-3 warto.

Pawello | 2018-01-07

Autor jest dobrym popularyzatorem historii. Mimo znacznych rozmiarów jego książek nie powinniście się bać ;) Sensowna konstrukcja, sporo ciekawostek i dobry dobór źródeł. Jedyne czego mogę się czepnąć to nieco za szerokie tło historyczne - rozumiem intencje ale niewprawionego czytelnika może lekko znudzić.

miraga_ | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Książka zaczyna się w 1939 r. tuż przed rozpoczęciem wojny. Zanim powstanie armia Andersa szczegółowo dowiadujemy się jaki los spotkał poszczególnych żołnierzy, zwłaszcza tych z dowodzenia. Ciekawym uzupełnieniem są wplecione fragmenty książki "Droga i pamięć: przez Syberię na Antypody" K. Tomaszyka opowiadającej o losach wojennych rodziny Skwarków.

Po walkach we wrześniu 1939 roku wielu żołnierzy przeżyło ciężkie warunki gułagu. Autor nie szczędzi nam szczegółowych opisów warunków panujących w obozach, wszak wielu z nich nie było w stanie tam przeżyć. Korzysta tu także z wielu autentycznych wspomnień samych łagrowników.

Tworzenie armii na terenie ZSRR było bardzo trudne, poznajemy różne poglądy polskich dowódców i problemy nie tylko logistyczne, ale związane z utrzymaniem żołnierzy oraz ich wyposażeniem w sprzęt wojskowy.

Cała recenzja: http://miraga80.blogspot.com/2017/06/wykleta-armia-odyseja-zonierzy-andersa.html

Berfiljus | 2018-02-04
Nataliiik | 2018-01-28