Chocim 1673

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka poświęcona polsko-tureckim działaniom wojennym w latach 1672-1676. zwycięstwo chocimskie to centralne wydarzenie opracowania. Pełna dramatycznych zwrotów wojna trwała jednak 3 lata po nim. Następujące po sobie kampanie aż kipiały od starć, potyczek, bitew, oblężeń. Autor koncentrował się na działaniach wojskowych, nie unikał jednak pobieżnego przedstawienia pozamilitarnych aspektów konflik

Wbrew tytułowi monografia niniejsza nie skupia się jedynie na bitwie pod Chocimiem, ale opisuje całą wojnę polsko-turecką lat 1672-1676. Starcie chocimskie znajduje się więc na początku, nie zaś na końcu książki, co byłoby naturalniejsze. To jednak niewielki problem. Trzeba przyznać, że w skali serii HB „Chocim 1673” nieco wyrasta ponad średnią. Kampanie kolejnych lat przedstawione są w klarowny sposób, narracja należycie podkreśla najistotniejsze wydarzenia. Myślę, że trochę za mało miejsca poświęcił Autor wewnętrznej zawierusze w Rzeczypospolitej, która w znaczący sposób wpłynęła na przebieg działań, a także udziałowi Tatarów. Zabrakło również mapki przedstawiającej cały obszar działań zbrojnych (zamieszczone zostały tylko mapki głównych bitew).

Pochwalić należy natomiast wykorzystanie rozlicznych źródeł oraz wielu opracowań. Jak zwykle w pracach o wojnach z Turcją w stopniu marginalnym ukazana została wojskowość ottomańska, co zresztą Autor z pewną skruchą przyznaje przyznaje...

Tonatio | 2012-11-20

Jak większość pozycji w Bellonie, bardzo wciągające opracowanie.

turek | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014