Beresteczko 1651

Beresteczko 1651
bitwy, wojna, militaria, historia
historia
Getos

"Przez moment wydawało się, że atakujący z ogromnym impetem pod wodzą Murata Tatarzy zmiotą wszystko na swojej drodze. Tak jednak się nie stało. Po polskiej stronie najpierw odezwały się armaty, po chwili zawtórowały im salwy muszkietów dragonii i piechoty. Pod tym deszczem ołowiu i żelaza masa tatarska drgnęła, zachwiała się i skłębiła. Mało odporny na ogień broni palnej "Tatarzyn" był wstrząśnięty i zaskoczony..."

źródło opisu: www.bellona.pl

Artur Schodziński | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Z tego co udało mi się przeczytać o panu Romualdzie Romańskim, dowiedziałem się, że jego pasją jest historia Kozaczyzny. Ta książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że to prawda. Autor rozpoczyna od przedstawienia przyczyn konfliktu między Rzeczpospolitą a Kozaczyzną. Bardzo wnikliwie, rzeczowo i obrazowo przedstawia tytułową bitwę oraz jej tło historyczne. Wyjaśnia wiele pojęć, które mogą być trudne, podaje bardzo dużo detali i ciekawostek. Nie tylko mówi, ile było wozów taborowych, ale także jak one wyglądały i co zawierały. Z wielkim kunsztem ukazuje ówczesne realia, a nawet opisuje krajobrazy. Tak prowadzona narracja sprawia, że książkę czyta się z wielką ciekawością. Jak dla mnie - wzorcowa książka o bitwie, oby inni pisali o bitwach w podobny sposób.

Axsiu | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Wiktoria berestecka, od której mija właśnie 365 lat, należy do wcale pokaźnej listy wspaniałych zwycięstw polskiego oręża, wymazanych z pamięci Polaków. Mająca miejsce w dniach 28-30 czerwca 1651 r. na polach pod Beresteczkiem zakończyła fatalną passę wojska polskiego od 1648 r. i pokazała że z połączonymi wojskami kozacko-tatarskimi da się odnieść wspaniały sukces. Na szczególne wyrazy uznania zasługuję tu przede wszystkim król Jan Kazimierz Waza, który wykazał się zwykłą dla siebie odwagą oraz prawdziwym talentem operacyjnym i taktycznym, a także najbardziej aktywny książę Jeremi Wiśniowiecki.

Sama książka jest napisana bardzo dobrze od opisu tła kampanii po ugodę białocerkiewską. Romuald Romański mógł trochę szczegółowiej przedstawić następstwa bitwy, lecz najważniejsze że ukazał bezpodstawność pretensji niektórych do Jana Kazimierza o marną kontynuację kampanii.

Trampon | 2016-11-02
Przeczytana: 30 września 2016

Mój powrót do serii Bellony opisującej poszczególne bitwy.
Beresteczko 1651 - jedna z wielu z kategorii niewykorzystanych zwycięstw. Wygrywaliśmy bitwy ale przegrywaliśmy wojny. Sama książka bez zarzutu (z perspektywy laika, może historyk specjalizujący się w epoce do czegoś mógłby się przyczepić). Bardzo ciekawy opis zabiegów dyplomatycznych obu stron poprzedzających kampanię i samą bitwę, przedstawienie taktyki i możliwości poszczególnych formacji. Dla mnie dodatkowym smaczkiem było rozpoznanie części postaci znanych z gry Veto.

krynston | 2015-01-05

Jak we wszystkich książkach z tej serii znajdziemy tu kompletny opis starcia, wraz z omówieniem sytuacji politycznej oraz strategicznej, która doprowadziła do bitwy, która zakończyła powstanie kozackie Chmielnickiego.

HomemadeDynamite | 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, Historia