Grunwald 1410

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia

...zataczając łuk, odwód zakonu znalazł się w pobliżu niewielkiej grupy jeźdźców towarzyszących rycerzowi okrytemu wspaniałą zbroją i siedzącemu na pięknym cisawym koniu. Był to sam król Władysław Jagiełło, podążający wraz z eskortą w ślad za ruchem własnych wojsk, które w walce oddaliły się już dość znacznie od Doliny Wielkiego Strumienia i przesuwały stopniowo w stronę krzyżackiego obozu. Tak oto, wbrew wszelkim założeniom, najwyższy władca i naczelny wódz państw Unii nagle znalazł się w strefie bezpośredniego zagrożenia, w najbardziej w danej chwili newralgicznym punkcie toczonej bitwy.

źródło opisu: Bellona, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zoltar | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

"Moi" ludzie, czyli Ślązacy, brali również udział w tej bitwie, jednakże po stronie Zakonu (Ślązacy zazwyczaj wspierają tą stronę konfliktu, która koniec końców przegrywa i nie, nie miałem dziadka w Wehrmachcie). Żeby było śmieszniej, protoplasta rodu mojej żony, Zyndram z Maszkowic, BRAŁ UDZIAŁ w tej bitwie. Jakże tu nie interesować się tym starciem?!

Grunwald 1410 przekonał mnie zarówno rzetelnym podejściem do prawdy historycznej jak i dużą ilością ciekawych informacji o strategii, taktyce, i uzbrojeniu obu stron konfliktu.

Dla laika jest to bardzo dobre wprowadzenie w wojskowość późnego średniowiecza. Polecam!

byrcyn11 | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Niby wszystko wiemy - wygrali Polacy ;) Ale jak zwykle "diabeł tkwi w szczegółach". Oczywiście autor nie miał za dużo twardych danych i opierał się w dużej mierze na zapiskach Jana Długosza, którego ojciec walczył w tej bitwie.
Dowiemy się jak ważna była przedwojenna dyplomacja, od niej zależało poparcie, lub neutralność innych państw, a przede wszystkim wsparcie ochotników, lub najemników. Bywało, że skaptowani już najemnicy, po przybyciu wysłanników drugiej strony - "zmieniali barwy".
Najważniejszą decyzją Jagiełły było dążenie do stoczenia jednej walnej bitwy (wojska polsko-litewsko-ruskie miały liczebną przewagę) w dogodnym miejscu i tak się stało. Kluczowym momentem w samej bitwie była ucieczka wojsk litewskich (jest spór czy był to celowy/taktyczny odwrót, czy nie zdzierżyli; - raczej jednak to drugie), bowiem Krzyżacy w pogoni rozpierzchli się tracąc szyk i impet, wracający zaś później Litwini, będąc bardziej zwrotnymi, zdziesiątkowali rozproszonych rycerzy zakonu, -...

Misza | 2017-03-16

Całe szczęście że autor nie zdecydował się na typowe dla tej serii rozwleczone na pół książki wprowadzenie w temat i rozpoczęcie narracji od dziejów Zakonu oraz streszczenie wszystkich konfliktów polsko-krzyżackich. Dzięki temu otrzymujemy konkretną pozycję skupiającą się na samej wojskowości obu stron oraz kampanii grunwaldzkiej. Można było jedynie pokusić się jeszcze o szersze przedstawienie oblężenia Malborka.

Axsiu | 2016-04-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Grunwald, to hasło ważne dla każdego prawdziwego Polaka. Na szczęście, książka o bitwie na Polach Grunwaldzkich jest jednym z najlepszych HBeków z jakimi miałem do czynienia. A. Nadolski klarownie opisuje genezę, przebieg i skutki Wielkiej Wojny, a także znaczenie kluczowej bitwy dla obydwu zwycięskich narodów. Autor stara się ponadto doszukać przyczyn kompleksu Litwinów wobec Polaków już w 1410 r.

Ogromną zaletą pracy jest oparcie na źródłach których wprawdzie nie jest dużo ale autor stara się wycisnąć z nich najciekawsze rzeczy takie jak np. historia Erazma von Reitstensteina. Nadolski stawia również pytania i zmusza do zastanowienia - czy ucieczka większości wojsk litewskich była zaplanowana? Szkoda tylko, że nie wspomniał o dziejącej się wówczas na przeciwnym skraju Polski bitwie pod Bardiowem, ani o Koronowie.

"Grunwald 1410" jest obowiązkową lekturą dla każdego Polaka, godną wielkiej bitwy którą opisuje.

Prawie doskonała książka. Świetnie opisany przebieg konfliktu (ale nie od chwili powstania Zakonu, co w ,,Historycznych bitwach" jest nagminną praktyką), opis armii i tła politycznego. Co ważne, książka obala szereg mitów, jak ten o wilczych dołach wykopanych przez Krzyżaków, o wadze rycerskiego wyposażenia, prymitywnej rycerskiej taktyce, a także o masach chłopskich na polu grunwaldzkiej bitwy. Niestety, nie opisano w niej pozostałych bitew kampanii (tak, wiem, że jest książka o bitwie pod Koronowem, ale warto byłoby chociaż o niej wspomnieć), trochę za mało było też ilustracji i cytatów ze źródeł.

Vistrick | 2011-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2011

Książka Andrzeja Nadolskiego to świetne źródło informacji na temat Bitwy pod Grunwaldem. Autor opisuje nie tylko przebieg walk ale także sytuacje przed bitwą, uzbrojenie wojsk Krzyżackich, Polskich i Litewskich oraz wydarzenia po Bitwie pod Grunwaldem. Nie rozpisuje się jednak i nie zanudza czytelnika, a w moim przypadku laika. Polecam każdemu Grunwald 1410 każdemu kto szybko chce się zapoznać z tą tematyką.

Pierwsza książka z serii "Historyczne Bitwy", jaką przeczytałem. Dostałem ją na moje ósme urodziny. Never forget. Monografia do wybitnych nie należy: wszystko niby jest tak, jak trzeba, ale nie porywa. Sam temat jednak wymusza podwyższenie oceny (nota bene: ta książka wygrała w głosowaniu czytelników na najlepszą z serii HB, chyba po prostu najwięcej osób ją przeczytało). A do tego jeszcze aspekt wspomnieniowy!

Tomasz Babnis

derflinger | 2018-10-03