Potop '39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców

Okładka książki Potop '39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców Kacper Śledziński
Okładka książki Potop '39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców
Kacper Śledziński Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2019-08-05
2019-08-05
historia II wojna światowa kampania wrześniowa

Bardzo ciekawa konwencja książki – opis kampanii wrześniowej w skali mikro, to znaczy przez pryzmat osób w niej uczestniczących, przede wszystkim na poziomie polowym. Wrzesień 39 ciągle budzi spory, wywołuje sprzeczne emocje, niestety ku szkodzie odwadze i poświęceniu polskich żołnierzy. Kacper Śledziński próbuje przywrócić należne im miejsce i oddać honor. Z uwagi na rozpiętość tematu autor koncentruje się na wybranych odcinkach frontu i analizuje kampanię we fragmentach. Przez to tracimy z oczu całość kampanii. Myślę, że to ciekawe podejście nie do końca udało się autorowi. W czasie lektury miałem wrażenie lekkiego chaosu w treści, niemniej jednak pozwoliło mi to obcować z kampanią na poziomie taktycznym (a mniej strategicznym). Fajne podejście choć mam wrażenie, że zabrakło szerszej panoramy.

literówki i błędy proste w sumie: zamiast Piechoty jest Pancerna, zamiast niemiecka, polska. Subiektywny wybór pól walki, skupienie się na kilku postaciach i kilku bitwach. W sumie nie wiadomo, czemu ta Bzura to taka klęska. Co się stało z Wybrzeżem? więcej pytań i braków, niż odpowiedzi, ale koniec końców czyta się nieźle, styl ok.

Dobrze napisane, opisy wybranych przez Autora bitew i wydarzeń z września 1939. Nie wyczerpują one nawet częściowo tematu, raczej prezentują "wierzchołek góry lodowej". W mojej opinii nie prezentują szerszego spojrzenia na ten czas i wydarzenia.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Kolejna ulubiona pozycja od Pana Śledzińskiego. Ważne historyczną, wydarzenia opisane przystępnym językiem. Polecam!

• Historyczne
  • II Wojna Światowa