Krynica wiadomości Korespondencja J.Kremera 1834-1875

Wydawnictwo: Universitas
9788324209200
historyczna

List według Józefa Kremera miał dostarczać wiadomości z "pierwszej ręki", przestawał być okazją do prezentacji umiejętności literackich, nawet filozoficznych refleksji. Trzeba przyznać, że postawa taka zaskakuje u pisarza tej profesji, jaki i u człowieka epoki literackiej epistolomanii oraz przezwyciężania utylitarnego, praktycznego charakteru listu. korespondencja Józefa Kremera jest swoistym odreagowaniem na programową prezentację osobowości, zrywa z sentymentalno-romantyczną teorią listu-wyznania ukazującego osobowość piszącego, jego psychikę, myśli i uczucia. Przestając być manifestacją egotyzmu, list stawał się ponownie ważnym dokumentem mówiącym o życiu autora i informującym o jego epoce.Taką postawę potwierdza też dobór korespondentów, wielkość zachowanych zespołów, jak i kierunek wysyłanych informacji.Nie ma wątpliwości, iż korespondencja Józefa Kremera uległa zdziesiątkowaniu, potwierdzają to bowiem liczne wzmianki występujące w zachowanych pismach. Mimo to przeprowadzona kwerenda w zbiorach polskich pozwoliła skodyfikować dość pokaźny zespół epistolarny obejmujący ponad 100 listów samego profesora i ponad 40 listów do niego adresowanych.

źródło opisu: Matras

Sztukmistrz | 2013-09-30