Mickiewicz. Opowieść biograficzna

2004-01-01
2004-01-01
83-85576-12-6
Mickiewicz duchowa przemiana

Przeczytałam biografię w 98%, ponieważ musiałam oddać ją do biblioteki, jednak uważam, że po pochłonięciu jej niemal do końca, mogę wyrazić opinię ;)
Biografia autorstwa Sudolskiego jest całkiem niezłą pozycją, jednak w moim odczuciu - stronniczą. Widać, że badacz lubił poetę, bowiem w książce można znaleźć mnóstwo jego subiektywnych opinii. Mickiewicz jest tutaj zatem mocno "wygładzony" przez co często przysypiałam notując najważniejsze wątki. Myślę jednak, że pomimo tych wad warto po nią sięgnąć, ponieważ jest to obszerne i szczegółowe kalendarium z życia poety, które można potraktować jako całkiem niezły wstęp do badania życia naszego wieszcza.

Książka Sudolskiego to niezwykle obszerne kompendium biograficzne. Autor napisał takie prace o wszystkich trzech naszych Wieszczach, ale o ile tom poświęcony Słowackiemu ma stron ponad 300, Krasińskiemu ponad 500, to biografia Mickiewicza... przeszło 900. Nic dziwnego, że praca jest bardzo szczegółowa i znajduje się w niej mnóstwo informacji o życiu poety oraz ludzi z nim związanych. Tak samo jak w innych opowieściach biograficznych Sudolskiego akcent położony jest na vita, nie na scripta. W książce nie ma rozległych analiz mickiewiczowskiej twórczości, a jeśli danym utworom poświęca Autor więcej miejsca, to przez wzgląd na ich znaczenie dla żywota poety. Także jego mniej znanych aspektów, jak romanse młodości, stosunki rodzinne, czy problemy finansowe we Francji. Całość podzielona jest na dwie zasadnicze części "Gustaw i Konrad" oraz "Pielgrzym i prorok". Myślę, że dla poznania biografii Mickiewicza jest to opracowanie podstawowe, znakomicie napisane i warte przeczytania przez wzgląd na ogromną rolę Wieszcza w naszej kulturze.

Tomasz Babnis

• Biografie