Motocyklem przez Indie

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
Ag2S

To nie jest zwykły dziennik podróży. Bo też i podróż była niezwykła. Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska na motocyklu Royal Enfield, zwanym pieszczotliwie Zielonym Osiołkiem, przejechali Indie niemal wzdłuż i wszerz. Przemierzyli Himalaje, pokonali najwyżej położone przełęcze motorowe na świecie, dotarli do trudno dostępnych klasztorów buddyjskich. Ślizgali się na oblodzonych drogach nad przepaścią, pokonywali rzeki w bród, ścigali się z wielbłądami. Uczestniczyli w tradycyjnym weselu w Ladakhu i w uroczystościach pogrzebowych w świętym mieście Mandi. Poznali życie pasterzy Changpa nad jeziorem Tso Moriri, a w szkole na wysokości 4500 metrów uczyli dzieci angielskich słówek. Pomagali w pracach polowych w wiosce ludu Brokpa. Odwiedzili także Złotą Świątynię w Amritsar i miasta-fortece na Wielkiej Pustyni Indyjskiej, aby w końcu, po przejechaniu 7100 kilometrów, zakończyć podróż na Goa.

A pomiędzy tym wszystkim były dodatkowe atrakcje w postaci… nieustannych awarii motocykla. Niemal każdy dzień kończył się wizytą w jakimś przydrożnym warsztacie albo doraźną naprawą, w której pomagali okoliczni mieszkańcy. Wszystko to sprawiło, że podróż była naprawdę wyjątkowa, a dzięki tej książce mamy okazję przeżyć ją także i my.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Motocyklem-przez-Indie/926

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Motocyklem-przez-Indie/926

Magnis | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 05 listopada 2017

Po książkę Witolda Palaka sięgnąłem ze względu na przynależenie jej do Biblioteczki Poznaj Świat, której pozycje zostają wybierane do serii po czujnym okiem Wojciecha Cejrowskiego. Drugim powodem było, że chciałem przeczytać właśnie dobrą książkę podróżniczą z relacjami z podróży i przygodami jakie spotkały autora. Padło właśnie na Motocyklem przez Indie, gdzie zabierani jesteśmy w niesamowitą podróż do tego kraju.
W książce podróżniczej najważniejsze jest nie tylko opisy przygód jakie spotykają autora, ale również obraz nieznanych kultur, tradycji, obrzędów, ludzi tam mieszkających i celnych uwag dotyczących warunków w jakich bytują ludzie. W tym przypadku w zapewnieniach miał to być dziennik podróży po Indiach i częściowo taki dostajemy, ale z drugiej strony nie brakuje przedstawienia przygód i niebezpieczeństw spotykanych po drodze. Głównym transportem jest motocykl, wielokrotnie naprawiany, służący do pokonywania drogi od jednego miasteczka do drugiego i nazwany Zielonym...

werka777 | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

„Motocyklem przez Indie” to książka wchodząca w skład zaszczytnej Biblioteki Poznaj Świat, która powstaje pod czułym okiem Wojciecha Cejrowskiego. Sięgając po publikacje tej marki zawsze spodziewam się najwyższej jakości i jeszcze nigdy nie miałam okazji się zawieść. Także i tym razem.

Relacja Witolda Palaka, odrzucająca koncepcję nieustannego przywoływania łatwych do odnalezienia w sieci faktów, skupia się w większości na osobistych przeżyciach podróżnika. To chronologicznie ułożony zbiór jego doświadczeń, przemyśleń i uwag. Ciekawie prezentując obraz kolejnych dni, autor chwilami skupia się na szczegółach, pomijając jednak to, co mogłoby nużyć. W efekcie czytelnik dostaje esencję tych najbardziej emocjonujących momentów, egzotycznych, niepowtarzalnych, w pełni oddających niezakłamany klimat tak odległego zakątka świata.

Obok treściwych opisów poszczególnych miejsc stoją dialogi. Pojawiają się przytaczane sytuacje ze spotkań z tubylcami, które jak dla mnie, w każdej książce...

Eljot | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Daję liczbę gwiazdek na dobrą, bo:
- Dorota nie jest optymistką jak pisze autor, ciągle narzeka
- Autor nie potrafi ciekawie opowiedzieć, ma tendencję do zanudzania
- ciągle się czyta o tym jak bohaterowie jadą i jadą i jadą motocyklem i ciągle im się psuje
- chciałabym więcej poczytać o Indiach, o ludziach tam mieszkających. Choć muszę przyznać, ze pod tym względem książka rozkręca się na końcu. Autor naprawdę stara się opowiedzieć o lokalsach. Chociażby świadczy o tym opis wesela, pogrzebu, czy też moment jak zostali chrzestnymi.
- brakuje mi podpisów pod zdjęciami, chciałabym wiedzieć co oglądam
- przepiękne zdjęcia, które zapierają dech w piersiach. Bez nich książka podróżnicza nie jest książką o tej tematyce. Dla mnie to absolutna konieczność. No bo jakże można opowiadać o dalekim kraju, o jego kulturze, społeczności, religii, kiedy nie widzi się tak barwnej rzeczywistości?

Już samo wydawnictwo mówi nam, że będziemy mieć do czynienia z dobrą pozycją. Nie żałuję, że...

nedved23 | 2018-04-07
Przeczytana: 14 sierpnia 2017