Książka Roku 2018
Gemini
Ag2S

Do szpitala w Seattle trafia niezidentyfikowana kobieta – ofiara wypadku, którego sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Lekarze walczą o jej życie, ale mijają dni i nie zjawia się nikt, kto pomógłby ustalić jej tożsamość. Czuwa nad nią Charlotte, lekarka, której nie daje spokoju los pacjentki i która stopniowo odkrywa, że łączy je więcej, niż przypuszczała. Postanawia zgłębić zagadkę przeszłości tajemniczej kobiety, co doprowadzi do nieuchronnego zderzenia jej życia zawodowego z osobistym, a ceną prawdy może się okazać jej szczęście.

Co to znaczy być lekarzem z powołania? Kto ma prawo decydować o dalszym życiu lub śmierci osoby w śpiączce? Czy da się całkiem oddzielić życie prywatne od zawodowego?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2015

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Zlaczeni-p-33252-.html

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5573

Wszyscy jesteśmy bogami swoich światów

Lekarze to osoby, na których drzemie olbrzymia odpowiedzialność. Z jednej strony zgodnie z przysięgą jaką składają mają zrobić wszystko, co w ich mocy, by ocalić i chronić ludzkie życie, a z drugiej w ich pracy pojawiają się dni, kiedy przychodzi im decydować czy ktoś wspomagany maszynami ma jeszcze żyć, ma mieć szanse na poprawę zdrowia lub cud czy ma już przejść do innego wymiaru. Lekarze wskutek takich zdarzeń dźwigają olbrzymie brzemię i czasem trudno im z tym funkcjonować. Losem swojej pacjentki bardzo przejmuje się Charlotte pracująca w szpitalu Beacon, bohaterka najnowszej powieści Carol Cassella, która właśnie trafiła do księgarń. Jeśli chcecie poznać jej historię zapraszam do lektury publikacji wydanej w ramach serii „Kobiety to czytają”. Jeśli zagłębicie się w jej fabułę czeka Was lawina emocji i naprawdę sporo doznań.

Pewnego dnia do szpitala w Seattle trafia pacjentka w bardzo ciężkim stanie. Kobieta w średnim wieku jest anonimową ofiarą wypadku samochodowego. Ktoś ją potrącił i zbiegł z miejsca zdarzenia nie udzielając pomocy. Na szczęście pomoc medyczna dotarła i przewieziono ją na operację. Niestety po zabiegu wystąpiły powikłania i stan zdrowia N.N. się pogorszył. Ofiara wypadku trafiła pod skrzydła wrażliwej lekarki, która przejęła się od samego początku jej losem. Charlotte nie wiedziała, że ta zawodowa relacja przeniesie się też na grunt prywatny. Nie miała pojęcia, że losy jej i tajemniczej pacjentki splotą się nierozerwalnie...

Bardzo lubię książki z...

Bardzo lubię książki z medycyną w tle i zapewne dlatego sięgnęłam po „Złączonych”. Spodziewałam się emocji, dostałam ich dużo więcej niż potrafiłam sobie wyobrazić. Spodziewałam się książki poruszającej trudne kwestie, zostałam zaskoczona, że na tak niewielkiej liczbie stron można zawrzeć ich taki ogrom. Przewidywałam, że się wzruszę, płakałam rzewnymi łzami, pytając dlaczego jedni mają w życiu fart, a innym nie przestaje wiać wiatr w oczy. I bardzo współczułam bezbronnej kobiecie, która leżała spokojnie na szpitalnym łóżku otoczona ludźmi w białych kitlach, którzy musieli zdecydować o jej być lub nie być. Ta książka zrobiła na mnie naprawdę olbrzymie wrażenie. Nie była łatwą lekturą, chwilami czytało mi się ciężko i mozolnie. Fragmenty smutne przeplatały się z tymi bardziej pogodnymi i w tej chwili trudno mi określić, które bardziej przyciągały mnie do lektury.

Rekomendując „Złączonych” dodam, że to książka niekonwencjonalna i naprawdę wyjątkowa. Niesztampowa i wymagająca całkowitego skupienia nad jej treścią. Akcja w niej nie rozgrywa się chronologicznie, autorka przenosi nas w dwóch przestrzeniach czasowych czym jeszcze bardziej potęguje nasze zainteresowanie. Przeczytanie „Złączonych” pozwala nam na zrozumienie specyfiki pracy lekarzy i na refleksję nad cienkością granicy między życiem a śmiercią.

Ta książka to opowieść o miłości i odpowiedzialności, o przyjaźni i potrzebie bycia samarytaninem wobec innych, których los postawił na naszej drodze. To lektura z bardzo dynamiczną i skomplikowaną, naszpikowaną tajemnicami fabułą, która przyciąga jak narkotyk. Nie wierzę, by ktoś, kto ją przeczytał pozostał wobec jej treści obojętnym.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Aleksandra | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Charlotte, bohaterka książki „Złączeni” jest lekarzem. Pewnego dnia do szpitala, w którym pracuje zostaje przywieziona pacjentka w bardzo ciężkim stanie. Jest ona ofiarą wypadku, lecz sprawca uciekł, a przy niej nie znaleziono żadnych dokumentów. Stan niezidentyfikowanej kobiety pogarsza się, a nikt nie zdołał ustalić jej tożsamości. Charlotte bardzo przejmuje się całą sprawą i postanawia działać na własną rękę.

Czytając książkę, poznajemy dwie historie - jedną z życia Charlotty, drugą z życia Raney. Dzieje się tak dlatego, że rozdziały przeznaczane są naprzemiennie, raz jednej, raz drugiej bohaterce, a w pewnym momencie pojawia się także rozdział poświęcony Ericowi, partnerowi Charlotty.

Przez to nie zdołałam zżyć się z żadnym z bohaterów, którzy owszem - mieli jakieś cechy charakterystyczne, czymś się między sobą różnili, mieli różne charaktery, jednak nie poznałam bliżej żadnego i choć ich lubiłam, to jednak nie zapamiętam ich na długo.

Zresztą samej historii też nie...

Madi | 2016-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2016, Obyczajówka
Przeczytana: 09 października 2016

Powiem tak-książka sama w sobie nie jest zła,ale jeśli miałabym oceniać ją do innych książek z serii "Kobiety to czytają ",to oceniam ją najsłabiej.
Sama historia Raney i Bo jest ciekawa lecz trochę się ciągnie i miejscami przynudza.
Po prostu ,po okładce i tytule spodziewałam się czegoś więcej z tematyki medycznej .

Ania | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Książka nie jest zła ale zachwycająca też nie jest. Przyznam że spodziewałam się po niej czegoś lepszego tym bardziej że jest z serii "Kobiety to czytają" Akcja toczy pomału bez większego napięcia. Jedyne na co czekamy tu,to w jaki sposób przydarzył się wypadek Raney. Czasami nie chciało mi się jej dalej czytać ale udało mi się dotrwać do końca.

geena | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

"Złączeni" to przejmująca historia skłaniająca do refleksji na temat tego, kto ma prawo decydować o dalszym życiu lub śmierci osoby w śpiączce i co to znaczy być lekarzem z powołania. "Złączeni" to również najnowsza powieść w klubie "Kobiety to czytają!" i jednocześnie lektura z ogromnym potencjałem. Dlaczego? Trudny przypadek medyczny, anonimowa poszkodowana którą poturbowaną znaleziono w rowie, trudne decyzje, a w tle - personel medyczny nie potrafiący oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Brzmi zachęcająco i trochę kontrowersyjnie? Oczywiście. Wymarzony temat na genialną powieść. Niestety, wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Brak tempa akcji, kreatywności i dopracowania pomysłu doprowadziły do tego, że się rozczarowałam.

Uwielbiam intrygujące tytuły książek. Uwielbiam rozwiązywać zagadkę pochodzenia tytułu. W przypadku tej książki - już sam jej tytuł sugerował, że bohaterki będzie coś łączyć, jednak gdy wreszcie okazało się co to jest... Wow. To był najlepszy moment...

elenkaa | 2015-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/08/128-zaczeni-carol-cassella-konkurs-z.html

Ostatnio, przy okazji recenzji "Wbrew sobie" Katarzyny Kołczewskiej wspomniałam, że jest to moja pierwsza książka z klubu "Kobiety to czytają", ale że już mam w planach kolejne, bo coś czuję, że ten klub to coś zdecydowanie dla mnie. I w bardzo krótkim czasie po mojej lekturze "Wbrew sobie" wydawnictwo Prószyński i S-ka uraczyło nas kolejną nowością klubu pt. "Złączeni". I jak tutaj od razu nie sięgnąć po ten dramat?

W pierwszym rozdziale poznajemy Charlotte Reese, która pracuje w szpitalu w Seattle na oddziale intensywnej terapii i akurat ma dyżur, gdy helikopterem zostaje przetransportowana ofiara wypadku, z którego sprawca zbiegł. Kobieta jest w bardzo złym stanie, jej obrażenia zagrażają życiu, nie ma przy sobie żadnego dokumentu tożsamości, a na dodatek nikt z rodziny nie zgłosił jej zaginięcia mimo nagłośnienia sprawy w mediach. Bohaterka jest...

Bardzo poruszająca historia młodej lekarki Charlotte, która pracuje w szpitalu ratuje ludzkie życie, dramatyczna i wciągająca książka.
Nie mogłam się oderwać od tej książki łapie za serce, wzrusza bardzo mocno.
Jestem zachwycona tą książką niesamowita, ciekawa jest.
Praca lekarza jest odpowiedzialna, wymaga wysiłku, poświęcenia dla pacjenta.
Pełna wzruszeń, emocji..utrzymała mnie w napięciu, naprawdę wspaniała godna przeczytania:)

PaniKa | 2015-09-04

Charlotte pracuje w szpitalu i pełni zawód lekarza. Pewnego wieczoru na oddział intensywnej terapii trafia niezidentyfikowana kobieta - ofiara wypadku samochodowego. Najprawdopodobniej została potrącona, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Kobieta jest w bardzo ciężkim stanie, co wiąże się z tym, że aby przeżyć musi być podłączona, do specjalnej aparatury podtrzymującej życie. Stan niezidentyfikowanej pacjentki jednak z dnia na dzień się pogarsza, a lekarze tak naprawdę pozostają bezsilni. Najbardziej jednak niepokojący jest fakt, że kobieta wciąż nie posiada tożsamości. Brak danych oraz osób zgłaszających zaginięcie, tylko utrudniają sprawę. Odpowiedzialność za pacjentkę spada na Charlotte i to ona musi podejmować wszystkie decyzje odnośnie dalszego leczenia niezidentyfikowanej kobiety. To sprawia, że Charlotte zaczyna szukać wyjścia z sytuacji i próbuje odkryć kim jest tajemnicza NN. Nie zdaje sobie sprawy, że rozwiązanie jest bliżej niż mogłaby przypuszczać. Musi się jednak...

Anna | 2016-02-16
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Niezwykle poruszająca historia od pierwszej do ostatniej strony. Jedna z lepszych książek, które przeczytałam, a dużo ich było. Zakończenie satysfakcjonujące, życiowe. Autorka daje czytelnikowi możliwość uruchomienia wyobraźni. Ona nie może przestać działać z chwilą zakończenia książki...do zaczytania. GORĄCO POLECAM!

Kaja93 | 2015-12-18
Przeczytana: 14 grudnia 2015

"Złączeni" to świetnie napisana powieść obyczajowa, która porusza bardzo ważny i niezwykle delikatny temat - uporczywej terapii. Młoda lekarka, która niestrudzenie walczy o ludzkie życie musi skonfrontować siłę swojego powołania z nieczułą rzeczywistością - możliwościami współczesnej medycyny. Na jej barkach spoczywa brzemię odpowiedzialności za losy młodej kobiety pogrążonej w śpiączce, której nikt nie szuka, nie opłakuje, nie współczuje.

Cassella niebywale realistycznie opisuje swoich bohaterów, pozwala im błądzić, potykać się, podnosić z upadku. Wszystkie postaci są wielowymiarowe, mienią się odcieniami szarości. Byłam zdumiona, jak bardzo łaknęłam rozwinięcia tej historii, poznania losów postaci drugo- i trzecioplanowych. Podczas lektury byłam wzruszona, rozbawiona, smutna, wściekła - często te emocje przeplatały się ze sobą, podczas gdy autorka udowadniała potęgę losu i odważnie zadawała pytania.

Gdzie leży granica między życiem i śmiercią?

Wydawać by się mogło, że...

assina | 2015-10-11
Przeczytana: 10 października 2015

Jak wiele nas łączy!
Cóż, muszę przyznać, że w paru sytuacjach książka mnie zaskoczyła. Pozytywnie, oczywiście. Dotyczy to powiązania między pogrążoną w śpiączce kobietą, którą zajmuje się Charlotte a Ericiem. Również Jake był dla mnie pewną niespodzianką ;).
Historia Raney była niezwykła. Polubiłam ją od dzieciaka - twarda z niej osóbka. I w sumie była jak z książki właśnie.
Czytając "Złączonych" miałam przed oczami co chwila obrazy tak wyraźne, że czułam się też trochę jak w kinie.
Osobiście mi się podobała, chociaż czytając pierwszy rozdział zaczęłam się martwić, że to nie będzie zbyt udana powieść. Hm...powinno więc być to dla mnie lekcją, iż nie ocenia się książki po pierwszych stronach ;D.
"Złączeni" zdecydowanie jest historią, po którą warto sięgnąć. Przypisuję jej etykietkę powieści lekkiej i idealnej na każdy dzień. Jest to naprawdę świetna przygoda, którą warto przeżyć i przekonać się jak trudno być lekarzem, jak trudno podejmować decyzje i jak niezałatwiona...