Książka Roku 2018

Dobroć nieznajomych

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Kindness of Strangers
Ag2S

Z pozoru normalna rodzina skrywa za zamkniętymi drzwiami mroczny sekret, który zmieni życie wszystkich jej znajomych… Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce...

Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce dla jeszcze jednego chłopca, ciężko doświadczonego przez los.
Jordan, cichy, wyobcowany szkolny kolega syna Sarah, Danny’ego, przeżył straszliwy koszmar. Sarah zgadza się wziąć go pod opiekę, nieświadoma, że decyzja ta zmusi ją to do zakwestionowania wszystkiego, w co od dawna wierzyła. Gdy łączące ich kruche więzy zaczynają pękać, Ladenowie muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie i swoich relacjach i odkryć moc miłości, niezbędną, by przebaczyć i zaleczyć rany.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 494

Tragedia ukryta za fasadą idealnej rodziny

Bardzo lubię sięgać po powieści z cyklu „Kobiety to czytają”, bo wszystkie dotąd przeczytane wspominam pozytywnie. Są to książki o tematyce trudnej, poruszającej zagadnienia, o których ciężko jest mówić wprost. Bardzo często oscylują wokół motywu rodziny i bliskich relacji, stąd też lektura wzbudza wiele emocji, a także skłania do refleksji. Moją ostatnio przeczytaną powieścią z tego cyklu jest „Dobroć nieznajomych” autorstwa Katriny Kittle - książka mocna, wstrząsająca, druzgocąca. Taka, która na długo pozostaje w myślach i na zawsze pozostaje w sercu.

Na początku historii poznajemy Sarah Laden, młodą wdowę, która samotnie wychowuje dwóch synów. Nie jest jej łatwo, bo dorastającym chłopcom brakuje ojca, a ona oprócz opieki nad nimi musi jeszcze zarabiać na dom. Pewnego dnia kobieta przez przypadek spotyka Jordana Kendricka, syna swojej sąsiadki, a zarazem swojej najlepszej przyjaciółki, który próbuje popełnić samobójstwo. Sarah zawozi go do szpitala, a na miejscu okazuje się, że chłopiec ma wiele innych niepokojących objawów niż tylko przedawkowanie. W bardzo krótkim czasie wychodzi na jaw sekret rodziny chłopca, przez który jego rodzice trafiają do aresztu, a nim postanawia zająć się Sarah. Czy kobieta poradzi sobie z wychowaniem jeszcze jednego syna, który przeszedł przez koszmarną traumę? Czy sama zdoła pogodzić się z tym, że nie wiedziała, co działo się za zamkniętymi drzwiami domu jej przyjaciółki? Czy zdołają stworzyć z Jordanem szczęśliwą rodzinę?

Katrina Kittle...

Katrina Kittle napisała powieść o tematyce, która jest niezwykle ciężka i przytłaczająca, nie tylko jeśli trzeba o niej porozmawiać, ale także jeśli chodzi o czytanie, bądź słuchanie. „Dobroć nieznajomych” każdą stroną sprawia ból wrażliwemu czytelnikowi, każdym rozdziałem dokłada więcej ciężaru emocjonalnego. Poruszony został tutaj problem pedofilii, połączonej jeszcze z kazirodztwem, więc cała historia jest naprawdę wstrząsająca. Nie spodziewałam się aż tak poruszającej książki pod względem okrucieństwa i pasywności.

Autorka stworzyła doskonałe portrety psychologiczne postaci, co widać w szczególności na przykładzie postaci Jordana. Chłopiec jest zamknięty w sobie, małomówny i wyalienowany, a większość ludzi z jego otoczenia uważa go za po prostu nieśmiałego. Nikt nie domyśla się, że Jordan jest okrutnie molestowany przez najbliższe sobie osoby. Katrina Kittle fantastycznie przedstawiła punkt widzenia tego chłopca, jego przemyślenia na temat traumatycznych wydarzeń i sposoby radzenia sobie z nimi. Czytelnik może wgłębić się w psychikę takiego dziecka, zobaczyć jakie myśli determinują jego często nierozsądne działania i zrozumieć w jaki sposób podejmuje różne decyzje.

Bardzo udanym zabiegiem w tej powieści jest ukazanie historii z punktów widzenia kilku różnych postaci. Mamy więc okazję do wspomnianego już poznania i zrozumienia Jordana, jako ofiary pedofilii, ale także widzimy tę tragiczną historię oczami Sarah, która czuje się zdradzona i oszukana przez swoją najlepszą przyjaciółkę oraz poznajemy wydarzenia z punktów widzenia synów kobiety. Dla żadnego z bohaterów sytuacja nie jest łatwa, ale dla kogo by była? Na co dzień wiele słyszy się, czy też czyta, o przypadkach pedofilii w kraju i na świecie, ale jednak jest to coś, co nas nie dotyczy i na dłuższą metę nie zajmuje naszych myśli. Co innego, jeśli taka rzecz dzieje się wśród bliskich nam osób. W każdym razie warto te tematy poruszać, nie ignorować ich, nie puszczać mimo uszu, a także zwracać baczną uwagę na swoje otoczenie, bo zazwyczaj największe tragedie kryją się za doskonale zbudowaną fasadą.

„Dobroć nieznajomych” to książka, którą bardzo trudno jest mi ocenić. Jest bardzo dobrze napisana i czyta się ją sprawnie pomimo ciężkiej tematyki, postaci są wykreowane świetnie, a fabuła spójna, dynamicznie poprowadzona i boleśnie realistyczna. Niewątpliwie warto przeczytać tę powieść i samemu zmierzyć się z tą historią. Nie bójmy się podejmowania tak trudnych tematów, nie bójmy się o nich czytać i dowiadywać, bo lepiej być świadomym wszelkich zagrożeń dzisiejszego świata.

Angelika Paterak

Nina | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 18 marca 2017

Ciężko mi ocenić tę książkę. Emocje, jakie wzbudza są skrajne. Od tych ciepłych, kiedy mamy do czynienia z miłością rodzinną, do tych, które prawie zmuszają cię do rzucenia książką, kiedy chce ci się płakać, wymiotować, zabić kogoś za to, co się stało z Jordanem. I za to, co się dzieje z milionami innych dzieci, a my nie możemy im pomóc, bo nie mamy o niczym pojęcia. Seria "Kobiety to czytają" to nie książki, które ja nazywam babskimi czytadłami, chociaż pewnie kilka takich się wśród nich znajdzie. To książki, które w większości poruszają ważne, społeczne problemy i zmuszają czytelnika do zastanowienia się, do zadania sobie kilku pytań, do zatrzymania się na chwilę. W tym przypadku mamy do czynienia z pedofilią i kazirodztwem. Brzmi strasznie? Tak jest, zapewniam. Szczególnie, że jest to historia przedstawiona przede wszystkim oczami dziecka, dziecka molestowanego.
Warto przeczytać, warto otworzyć oczy.

Tatiasza Aleksiej | 2017-05-31

Książka wstrząsająca, pełna emocji, chwilami aż bolało gdy czytałam...
Kazirodztwo i pedofilia...
Historia małego chłopca, jego odczucia...
Polecam, o takich rzeczach trzeba mówić głośno.

ania | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

"Dobroć nieznajomych" porusza trudny i bolesny temat, molestowanie dzieci. Jednak napisana jest "miękko", bez zbędnego epatowania brutalnymi szczegółami. To na plus.
Szkoda, że postaci są tak jednowymiarowe, jeśli ktoś jest dobry, to jest tylko dobry i już nie posiada innych cech, natomiast ci zli są skrajnie zli i przez to, od samego początku wiadomo, że prawdopodobnie nic nas nie zaskoczy.
Ogólnie książka nawet dobra, ale jakaś taka letnia.

Izabela Pycio | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

"Dźwiękiem, jaki wydaje molestowane dziecko, często jest cisza."

Przejmująca i wzruszająca opowieść, wywołuje silne emocje, jednocześnie pozytywne i negatywne, a przy tym sugestywnie nakłania do przemyśleń. Jak wiele zła dzieje się wokół nas, którego nie jesteśmy w stanie dostrzec, nie tyle z powodu lekceważenia, nieczułości, niewrażliwości czy małej spostrzegawczości, ale z perfekcyjnego jego opakowania pozorami, przykrywkami i fałszywymi znacznikami. Kiedy prawda wychodzi na jaw ogarnia nas poczucie winy i wyrzuty sumienia, że nie zdołaliśmy właściwie odczytać sygnałów, odpowiednio zinterpretować zachowania, uchwycić gesty świadczące o chęci uzyskania pomocy przez ofiarę. Najgorzej, kiedy ból, strach i rozpacz dotykają dzieci, uwięzione w wirze cierpienia i lojalności wobec dorosłych, którym powinny bezgranicznie ufać i których pomimo nieustannej udręki wciąż nie potrafią przestać kochać. A co jeśli oprawcami stają się rodzice?

Sarah Laden i jej synowie, Danny i Nate, próbują...

Przebudzona | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Sama do końca nie wiem czemu się skusiłam na ten tytuł, gdy szukałam sobie książek na prezent. Może to OKŁADKA, może sam TYTUŁ (chciałam się przekonać co kryje się za tą dobrocią), ALE nie przypuszczałam co w niej znajdę i że dane mi będzie zmierzyć się z tak BOLESNYM tematem jakim jest PEDOFILIA I KAZIRODZTWO - ciarki same przechodzą pisząc te słowa.

Jestem samo co po tej ciężkiej dla DUSZY lekturze (co u mnie jest rzadkością pisanie tak wcześnie opinii, ALE chyba muszę jakoś wyrzucić z siebie te "przygniatające" emocje) i... czy źle to zabrzmi jak powiem, że mi się podobała? Bo tak było, ALE chodzi o to jak pisarka rozwinęła historię, komu dała głos w swojej powieści i za sam styl, który był wciągający. A także za to, że trzeba o TYM mówić, a nie zamiatać pod dywan!

Przeczytałam już parę książek o molestowaniu seksualnym - pani Glass, która przyjmuje pod swój dach dzieci, które wycierpiały w swoim życiu tak wiele, a także jedną po angielsku, gdzie już dorosła kobieta...

Madi | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Wypożyczając tę książkę nie spodziewałam się aż takiej dawki emocji.
Książka okazała się MOCNA i WSTRZĄSAJĄCA-opisuje trudne tematy jakimi są pedofilia i kazirodztwo.
Nie jest więc łatwą lekturą,tym bardziej jeszcze ,że autorka opisała wszystko w bardzo realistyczny sposób,nie szczędząc nam szczegółów.
Przedstawiła całą historię w kilku narracjach, by lepiej wczuć się w rolę bohaterów i poznać ich psychikę.
Z jednej strony poznajemy cierpienia i zniszczoną psychikę Jordana-molestowanego chłopca,z drugiej strony mamy Sarah-najlepszą przyjaciółkę jego mamy,która przez cały czas zmaga się z poczuciem zdrady przez przyjaciółkę,długo nie może uwierzyć w jej winę,cały czas walczy ze sobą.
Na końcu mamy dwóch braci Dannyego i Natea ,którzy borykają się z poczuciem winy,że mając choć niejasne sygnały nic z nimi nie zrobili.
Jest to na prawdę BARDZO CIEKAWA i DOBRA lektura.

mamaKa | 2018-05-02
Na półkach: Kundelek:), Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2018

"Dobroć nieznajomych" to z pewnością powieść, która pozostanie długo w pamięci czytelnika. Powodem jest tematyka dotycząca molestowania dzieci przez dorosłych. Szczególnie, gdy tymi dorosłymi są rodzice. Książka jest w swej konstrukcji prosta, w przekazie dramatyczna i pełna emocji. Oprócz elementów literackich zawiera cenne wskazówki, które pozwolą rozpoznać u dziecka symptomy przemocy fizycznej i psychicznej. Są one wplecione tak, by nie zrazić moralizatorstwem, ale na tyle wyraźne, że nie da się ich ominąć. Dlatego uważam, że to istotna część tej książki. Nigdy nie wiadomo komu przyda się tytułowa "dobroć nieznajomych" i w porę udzielona fachowa pomoc?

rinos | 2017-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 lipca 2017

Pedofilia, kazirodztwo. Temat trudny i wstrząsający. Książka mocna, poruszająca, jednocześnie bardzo dobrze napisana. Nie jest to bestseller, ale po takie książki warto sięgnąć. Polecam.

Norka_93 | 2017-10-03
Przeczytana: 27 września 2017

Poruszająca historia. To przerażające jak bardzo możemy pomylić się w ocenie innych ludzi.
Książkę bardzo dobrze mi się czytało. Lubię, gdy historia przedstawiana jest z różnych punktów widzenia.
Bardzo dobra książka, poruszająca, zmuszająca do refleksji, chwilami przerażająca, chwilami pocieszająca. Gorąco polecam. Książki z serii "Kobiety to czytają" nigdy nie zawodzą.

miki24gr | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Wstrząsająca powieść o pedofilii i kazirodztwie. Szok, jak bardzo dorośli mogą skrzywdzić własne dziecko... i w ogóle dzieci!!
Bardzo dobrze napisana książka, narracja prowadzona z punktu widzenia poszczególnych bohaterów pozwala wczuć się w ich psychikę. Czyta się ją bardzo szybko, chociaż mi przeszkadzał w tym nadmiar emocji.