Dobroć nieznajomych

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Kindness of Strangers
Tomasz Wilusz
Ag2S

Z pozoru normalna rodzina skrywa za zamkniętymi drzwiami mroczny sekret, który zmieni życie wszystkich jej znajomych… Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce...

Sarah Laden, młoda wdowa wychowująca dwóch synów, robi wszystko, aby jej rodzina, wbrew wszelkim przeciwnościom, trzymała się razem. Gdy wskutek wstrząsającego odkrycia rozpada się rodzina jej najlepszej przyjaciółki, Sarah znajduje w swoim i bez tego burzliwym życiu miejsce dla jeszcze jednego chłopca, ciężko doświadczonego przez los.
Jordan, cichy, wyobcowany szkolny kolega syna Sarah, Danny’ego, przeżył straszliwy koszmar. Sarah zgadza się wziąć go pod opiekę, nieświadoma, że decyzja ta zmusi ją to do zakwestionowania wszystkiego, w co od dawna wierzyła. Gdy łączące ich kruche więzy zaczynają pękać, Ladenowie muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie i swoich relacjach i odkryć moc miłości, niezbędną, by przebaczyć i zaleczyć rany.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Nina | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 18 marca 2017

Ciężko mi ocenić tę książkę. Emocje, jakie wzbudza są skrajne. Od tych ciepłych, kiedy mamy do czynienia z miłością rodzinną, do tych, które prawie zmuszają cię do rzucenia książką, kiedy chce ci się płakać, wymiotować, zabić kogoś za to, co się stało z Jordanem. I za to, co się dzieje z milionami innych dzieci, a my nie możemy im pomóc, bo nie mamy o niczym pojęcia. Seria "Kobiety to czytają" to nie książki, które ja nazywam babskimi czytadłami, chociaż pewnie kilka takich się wśród nich znajdzie. To książki, które w większości poruszają ważne, społeczne problemy i zmuszają czytelnika do zastanowienia się, do zadania sobie kilku pytań, do zatrzymania się na chwilę. W tym przypadku mamy do czynienia z pedofilią i kazirodztwem. Brzmi strasznie? Tak jest, zapewniam. Szczególnie, że jest to historia przedstawiona przede wszystkim oczami dziecka, dziecka molestowanego.
Warto przeczytać, warto otworzyć oczy.

Przebudzona | 2017-03-28
Przeczytana: 28 marca 2017

Sama do końca nie wiem czemu się skusiłam na ten tytuł, gdy szukałam sobie książek na prezent. Może to OKŁADKA, może sam TYTUŁ (chciałam się przekonać co kryje się za tą dobrocią), ALE nie przypuszczałam co w niej znajdę i że dane mi będzie zmierzyć się z tak BOLESNYM tematem jakim jest PEDOFILIA I KAZIRODZTWO - ciarki same przechodzą pisząc te słowa.

Jestem samo co po tej ciężkiej dla DUSZY lekturze (co u mnie jest rzadkością pisanie tak wcześnie opinii, ALE chyba muszę jakoś wyrzucić z siebie te "przygniatające" emocje) i... czy źle to zabrzmi jak powiem, że mi się podobała? Bo tak było, ALE chodzi o to jak pisarka rozwinęła historię, komu dała głos w swojej powieści i za sam styl, który był wciągający. A także za to, że trzeba o TYM mówić, a nie zamiatać pod dywan!

Przeczytałam już parę książek o molestowaniu seksualnym - pani Glass, która przyjmuje pod swój dach dzieci, które wycierpiały w swoim życiu tak wiele, a także jedną po angielsku, gdzie już dorosła kobieta...

Madi | 2017-05-15
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Wypożyczając tę książkę nie spodziewałam się aż takiej dawki emocji.
Książka okazała się MOCNA i WSTRZĄSAJĄCA-opisuje trudne tematy jakimi są pedofilia i kazirodztwo.
Nie jest więc łatwą lekturą,tym bardziej jeszcze ,że autorka opisała wszystko w bardzo realistyczny sposób,nie szczędząc nam szczegółów.
Przedstawiła całą historię w kilku narracjach, by lepiej wczuć się w rolę bohaterów i poznać ich psychikę.
Z jednej strony poznajemy cierpienia i zniszczoną psychikę Jordana-molestowanego chłopca,z drugiej strony mamy Sarah-najlepszą przyjaciółkę jego mamy,która przez cały czas zmaga się z poczuciem zdrady przez przyjaciółkę,długo nie może uwierzyć w jej winę,cały czas walczy ze sobą.
Na końcu mamy dwóch braci Dannyego i Natea ,którzy borykają się z poczuciem winy,że mając choć niejasne sygnały nic z nimi nie zrobili.
Jest to na prawdę BARDZO CIEKAWA i DOBRA lektura.

eR_ | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 lutego 2017

"Kobiety to czytają", to seria książek, jak twierdzi wydawca- o których aż chce się rozmawiać. Jako, że nigdy nie wierzyłem w takie uogólnienia, także ja postanowiłem sięgnąć, po niektóre tytuły z tej serii. Opowieści te to nie ckliwe romanse, czy pozbawione sensu powieścidła, ale powieści, które po przeczytaniu, zostawiają jakiś ślad w pamięci i sprawiają po prostu satysfakcję, gdy już je odłożymy na półkę.

"Dobroć nieznajomych", to kolejny tytuł z tego cyklu, który wziąłem na warsztat czytelniczy.
Sarah, to młoda wdowa, wychowująca dwóch synów. Wiedzie spokojne, uporządkowane życie naznaczone tragedią. Ze wszystkich sił stara się zapewnić swoim pociechom w miarę normalny, pełen ciepła dom. Pewnego dnia, powodowana impulsem postanawia przyjąć pod swój dach jeszcze jedną osobę.

Jordan, to przyjaciel jednego z synów Sarah. Cichy i spokojny, naznaczony traumatycznym zdarzeniem, sprawia swoim zachowaniem, na tyle dobre wrażenie, że kobieta przyjmuje go do swojego domu i zgadza się...

Anka | 2017-03-21
Przeczytana: 20 marca 2017

Duża dawka emocji. Książka, która na wiele spraw otworzyła mi oczy i na długo pozostanie w mojej pamięci.

venicet5 | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 marca 2017

Wow!Emocjonalny roller coaster. Bardzo wciągająca historia,choć tak wstrząsająca,że aż nieprawdopodobna.Autorka zgrabnie obrazuje relacje międzyludzkie. Pomysł by głos oddać kilku narratorom- znakomity. Oby więcej takich książek.POLECAM!

Puchatka | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, 2017

Paskudna prawda wyszła na jaw. Początkowe niedowierzanie szybko ustępuje miejsca złości, gniewowi i wyrzutom sumienia. Nikt nie brał pod uwagę tego, że w spokojnej, przyjaznej rodzinom dzielnicy, mogą dziać się TAKIE rzeczy... Jak to możliwe? Oni? Nie ma mowy! To, co było dotąd ukryte za zamkniętymi drzwiami, stało głównym tematem rozmów, powodem niepokoju, punktem zwrotnym w życiu wielu rodzin. Niektórych rzeczy nie można tak po prostu wyjaśnić, a zwłaszcza dziecku, część z nich w ogóle nie powinna zaprzątać młodego, jeszcze niedojrzałego, umysłu. Problem polega jedna na tym, że wielu spraw nie można przemilczeć, szczególnie tych, które dotykają nas bezpośrednio...

Sarah przyjmuje pod swój dach syna przyjaciółki, nie podejrzewając jednak, w jaki sposób ta decyzja wpłynie na jej relacje z synami oraz na ich psychikę. To nie będzie łatwa przeprawa... Kobieta musi zmierzyć się ze swoim wyobrażeniem o przyjaźni i miłości, otoczyć ochroną swoje dzieci, zapewnić bezpieczeństwo...

Sol | 2017-02-25

"Dobroć nieznajomych" to chyba najmocniejsza książka, jaką dane mi było kiedykolwiek czytać. Jestem nią naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczona i nie mogę przestać myśleć o historii w niej zawartej. Autorka zmierzyła się z naprawdę mocnym, kontrowersyjnym i okropnym tematem, jakim jest pedofilia. A co najlepsze? Poradziła sobie z tym rewelacyjnie!

Przyznać muszę, że nie zapoznałam się z opisem tej książki, przed jej lekturą. Wystarczył mi znaczek - Kobiety to czytają oraz fakt, że książkę wydało wydawnictwo Prószyński i s-ka - jeszcze się nie zawiodłam na lekturach, które widnieją pod tymi szyldami. Dlatego też byłam przygotowana na dobrą i emocjonującą lekturę, ale nie na aż tak mocną tematycznie. Jestem bardzo, ale to bardzo usatysfakcjonowana historią, jaką stworzyła Katrina Kittle. Pomimo dominującego i nieprzyjemnego tematu, książkę czytało mi się rewelacyjnie. Czasem trzeba przeczytać coś takiego, chociaż pełno okrucieństwa w realnym świecie. Dlaczego? Dlatego, że autorka...

jossie | 2017-03-29
Przeczytana: 27 marca 2017

Książka pełna emocji, zaskoczenia.
Nawet po opisie po okładce nie wiemy z czym nam się przyjdzie zmierzyć w środku.
A przede wszystkim będziemy musieli stawić czoła Jordanowi i jego historii.
Historii, przez którą można zwątpić w ludzi, miłość, rodziców, we wszystkich co nas otacza.
Ale wiarę może nam przywrócić właśnie dobroć nieznajomych.
Dobroć, empatia i ich wiara w świat.
Powieść, tak jak większość z "Kobiety to czytają", mówi prostymi słowami poruszając ciężkie tematy, o których nawet nie wiemy, że dzieją się wśród nas.

Ania Kantorczyk | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Czasem zło przybiera postać dobra...

Patronaty tygodnia

Jak co poniedziałek, polecamy nowości wydawnicze, które ukazały się pod naszym patronatem. W tym tygodniu w zestawieniu znalazły się powieści: „Śpij spokojnie” Rachel Abbott, „Księga snów” Niny George, „Właśnie dziś, właśnie teraz” Karoliny Wilczyńskiej i „Dobroć nieznajomych” Katriny Kittle.