Dobroć nieznajomych

Okładka książki Dobroć nieznajomych Katrina Kittle Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dobroć nieznajomych
Katrina Kittle Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Kobiety to czytają! literatura obyczajowa, romans
Kobiety to czytają!
The Kindness of Strangers
Prószyński i S-ka
2017-02-02
2017-02-02
Tomasz Wilusz
literatura amerykańska powieść obyczajowa przemoc seksualna strach trauma wykorzystywanie seksualne

Tragedia ukryta za fasadą idealnej rodziny

Dobrze napisana książka o przemocy seksualnej w rodzinie. Postacie również dobrze wykreowane pod względem psychicznym. Książkę czyta się szybko mimo ciężkiego tematu.

Wstrząsająca historia napisana z wielką delikatnością i empatią. Nie pamiętam już kiedy książka tego gatunku zrobiłaby na mnie, aż takie wrażenie. Choć temat jest naprawdę trudny to historię czyta się bardzo szybko, a całość niesamowicie wciąga. Bardzo podoba mi się pomysł przedstawienia punktu widzenia najważniejszych bohaterów. Moim zdaniem to pozycja dla każdego. Warto ją poznać.

Dobroć nieznajomych to bardzo dobra książka o przemocy seksualnej wobec dzieci, zmusiła mnie ona do wielu refleksji, a czytanie jej zajęło mi jedynie dwa dni. Polecam rodzicom, nauczycielom, pedagogom lecz zdecydowanie nie większości młodzieży.

Wstrząsająca powieść której nawet na chwilę nie umiałam odłożyć.

Wstrząsająca powieść której nawet na chwilę nie umiałam odłożyć.

Tytuł trochę sentymentalny i pretensjonalny, ale przecież najważniejsza jest treść. Dobrze pokazany ważny problem społeczny. Polecam.

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Molestowanie dzieci

Molestowanie dzieci

Kupiłam tą książkę kilka lat temu bo gdzieś mi mignęło, że dobra, że warto. Poza tym zachęta pod hasłem 'Kobiety to czytają' i rzucająca się w oczy tytułowa 'DOBROĆ...' napisana sporą, czerwoną czcionką robią swoje. Piękna, optymistyczna kolorowa okładka, myślisz sobie 'będzie słodko'...
Buuum! Nic bardziej mylnego. Poruszane są tematy trudne nawet bardzo trudne. Ciężko było mi je znieść, momentami wątpiłam czy dotrwam do końca. Targały mną silne emocje, chciało mi się krzyczeć, oczy pozostawały szeroko otwarte, nie mogłam zrozumieć, nie chciałam zrozumieć... Jednocześnie powieść jest tak świetnie napisana, że nie sposób przestać. Podobało mi się tu chyba wszystko zwłaszcza niesamowicie budowane napięcie i to jak punkt widzenia bohaterów uzupełniał historię. Dawno nie miałam w ręku tego typu powieści i to tak świetnej.
Skłania do refleksji ale też sprawia ból, pozostaje w głowie i w sercu - warto przeczytać!
P.S. Najgorsze jest to, że takie rzeczy się zdarzają... Być może tuż obok ciebie? Nasuwa się pytanie... Czy jesteś pewien, że znasz swoich sąsiadów?

Rewelacja. Wstrząsająca, ale rewelacja. Nie mogłam się oderwać, choć lektura bardzo bolała.
Świetna konstrukcja. Retrospekcje, dawkowanie szczegółów, rozdziały pisane z punktu widzenia danego bohatera - niby nic nowego, niby znany chwyt, ale tutaj budujący napięcie.
Polecam tę książkę rodzicom, pedagogom, psychologom (zwłaszcza szkolnym) i nauczycielom. Przed młodzieżą na pewno bym to schowała.

"Dobroć nieznajomych" to opowieść, która masakrycznie wciąga - nie mogłam się od niej oderwać - ale serwuje też solidny szok. Pedofilia to wstrząsający temat; ale co jeśli dziecko molestowane jest w miejscu, gdzie powinno czuć się najbezpieczniej?

Owdowiała Sara Laden wychowuje dwóch nastoletnich synów, Nate'a i Danny'ego. Pozbierała się po śmierci męża dzięki wsparciu przyjaciółki. Pewnego dnia Sara jest świadkiem próby samobójczej syna tej przyjaciółki, Jordana. W szpitalu okazuje się, że kruchy, zamknięty w sobie 11-latek skrywa porażającą tajemnicę.
Rodzice Jordana to zamożni, szanowani ludzie. Okazuje się jednak, że za tą idealną fasadą kryje się ohydny proceder, na celowniku którego był nie tylko ich własny syn, ale i inne dzieci. W tym również synowie zaszokowanej Sary. Sara musi teraz zweryfikować swą "przyjaźń" z matką Jordana, ale także zdecydować, czy i jak temu chłopcu dopomóc.

Książka przesączona jest całą gamą emocji, dużo w niej bólu, cierpienia, rozdrapywania ran. Bohaterowie stają przed niejednym trudnym wyborem. Autorka przedstawiła tę historię z trzech punktów widzenia - Sary i Nate'a, dla których Jordan staje się bardzo ważny, i wyjątkowej perspektywy samego Jordana. Daje to głęboki wgląd w sprawę, której nie da się zakończyć przymknięciem winnych, bo takie przeżycia zostawiają w psychice ofiar niezatarte ślady na lata, czasem na resztę życia.

Wprost w głowie się nie mieści, że coś w podobie do przypadku Jordana zdarza się naprawdę i to nierzadko. Co mnie jednak równie mocno w tej książce uderzyło, to przywiązanie tego chłopca do matki, ukazujące, że więź dziecka z rodzicem może być ponad cierpienia, jakie ten rodzic jest w stanie mu zadać. To też było autentycznie porażające.

Ta lektura porusza do głębi. I wręcz przeszywa smutkiem. Ale jakby na przekór powiedzeniu, że "dobroć nie popłaca", dzięki Sarze i jej synom przebija przez ten dojmujący smutek niezwykłe ciepło i nadzieja.

Katrina Kittle Dobroć nieznajomych Zobacz więcej