Książka Roku 2018

Pokalane poczęcia

Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Bohaterowie, których łączy wspólny wątek − poczęcie człowieka. Każda z tych historii wychodzi poza wszelkie akceptowalne społecznie schematy, a zdarzenia zaskakują ich samych. Poznajcie pacjentki różowego gabinetu na Chmielnej: Gretę, która desperacko pragnie macierzyństwa, Michalinę, która posuwa się bardzo daleko, aby mieć dziecko, Adrianę, która maksymalnie medykalizuje proces poczęcia...

Bohaterowie, których łączy wspólny wątek − poczęcie człowieka.
Poznajcie pacjentki różowego gabinetu na Chmielnej: Gretę, która desperacko pragnie macierzyństwa, Michalinę, która posuwa się bardzo daleko, aby mieć dziecko, Adrianę, która maksymalnie medykalizuje proces poczęcia córki, Beatę, tradycyjną katoliczkę, która musi zmierzyć się z niebożymi realiami, Honoratę − ofiarę − oraz Agatę, która zachodząc w ciążę, bardzo wiele ryzykuje.
Początki życia absolutnie niezgodne z wyobrażeniem ideału. Ciąże, które nie zawsze biorą się z obopólnej decyzji partnerów, nawarstwiają problemy, wiążą się z dużym ryzykiem albo obnażają dodatkowe okoliczności relacji przyszłych rodziców.
A jednak z tych historii wynika coś dobrego – nowy start, nowe możliwości, nowa perspektywa, a przede wszystkim – nowe, kiełkujące życie.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5574

Po trupach do celu po… dziecko!

Najnowsza powieść Natalii Rogińskiej to historia nie jednej, nie dwóch a kilku kobiet, które wiele dzieli a łączy jedno. W ich życiu pojawia się dziecko. W przypadku jednych bohaterek maleństwo jest niecierpliwe wyczekiwane, chciane i upragnione. Innym dziecko komplikuje życie, ciąża jest typową wpadką i kłopotem, a właściwie początkiem kłopotów.

Wszystkie panie spotykają na swej drodze nietypowego lekarza, który nie pracuje w swoim zawodzie z powołania czy z zachwytu odnośnie cudu narodzin. Doktor Ireneusz Skrobak (nazwisko nieprzypadkowe) przyjmuje pacjentki w przytulnym, a co za tym idzie prywatnym gabinecie na Chmielnej. Dyżuruje także w państwowym szpitalu i tu już ma zdecydowanie mniej cierpliwości i empatii w stosunku do swoich podopiecznych.

Greta będąca lekarką rozpaczliwie pragnie dziecka i swoim marzeniom podporządkowuje życie swoje i męża. Honorata jest ofiarą chorych wizji małżonka i jego wręcz obsesyjnej manii dużej rodziny. Beata musi zmierzyć się z grzechem ślubnego i jego nieślubnym dzieckiem, który burzy ład i porządek idealnej, katolickiej rodziny. Adriana ma wszystko jeśli chodzi o dobra materialne, ale brakuje jej kogoś do kochania. Gardząc płcią przeciwną decyduje się na samotne macierzyńsko i wykorzystanie surogatki. Agata stawia wszystko na jedną kartę, by spełnić marzenie o macierzyństwie.

Każda z kobiet jest gotowa na wszystko, by jej plany się ziściły. Każda z kobiet planuje i wyobraża sobie przyszłość, ale i los wtrąca w owe plany swoje trzy grosze. Jeśli ciekawią Was ich dzieje zapraszam do książki, która jest nad wyraz oryginalna. O macierzyństwie, ciąży, planowaniu dzieci, niepłodności napisano wiele publikacji, ale nikt nie zrobił tego tak jak Natalia Rogińska. Jej bohaterki kompletnie nie pasują do określenia słaba płeć. One są silne, dzielne, stanowcze, ofensywne i operatywne. Na swoich barkach noszą wiele, ale mają apetyt na więcej. Być może nie do końca wiedzą jak dużo może kosztować macierzyństwo, ale się nie poddają. Nie jest im łatwo, są jednak bardzo ambitnie i zachłannie nastawione do życia.

Natalia Rogińska pokazuje różne drogi prowadzące do posiadania dziecka. Ciąża bywa zwyczajnym przypadkiem, niespodzianką, spełnieniem marzeń, kosztownym procesem, balastem, jedynym celem życia. Los weryfikuje wyobrażenia naszych bohaterek, które są poddawane próbom, nauczkom i nowym doświadczeniom. Życie wymaga od nich czasem wiele. Ale jak się kobieta na coś uprze to nie ma mocnych. Autorka „Pokalanych poczęć” głęboko weszła w życie wykreowanych przez siebie postaci, ciekawie zaplątała ich losy, nie ukryła w opisach niczego, szczegółowo nakreśliła najbardziej intymne momenty z życia kobiet. Nie wahała się wejść w ich dusze z butami. Pokazała sceny, których wiele pań się wstydzi, opisała wiele spraw, o których mówi się ze spuszczonym wzrokiem i rumieńcami na twarzach. Rodzicielstwo okazuje się bardzo trudnym życiowym wyzwaniem, które potrafi zmienić i nas, i nasze życie. Książka okazała się zdecydowanie inna niż się spodziewałam. Nie było w niej dramatu, nie było słodkich obrazków, nie było też bajki. Było dużo samego życia, nieco ironii, nie zabrakło i emocji. Były momenty chwytające za serce i chwile, gdy buzowała we mnie babska solidarność. Nie brakło i momentów irytacji oraz zwyczajnej złości. Nie jest to z pewnością lektura, która jest przewidywalna, a taka która wiele razy zaskoczy. Jej mocnym atutem jest i początek i zakończenie w którym pisarka świetnie spina klamrą wszystkie przewijające się w publikacji postacie i pokazuje je na „nowej” drodze życia z której nie ma już odwrotu.

Gorąco polecam nie tylko kobietom.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Gosia | 2017-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Kilka lat temu czytałam już inną powieść Natalii Rogińskiej "Gruba". Podobała mi się średnio, ale ją zapamiętałam, a to już coś.
Tym razem inna książka i inne problemy, choć tematyka innych orientacji seksualnych znowu się przewija gdzieś w tle.
To właściwie siedem opowiadań, siedem historii różnych kobiet związanych z poczęciem i macierzyństwem. Gdzieś tam te postaci się zazębiają, przez co ma się wrażenie pewnej całości i lepiej się czyta tę książkę (przynajmniej ja tak to odebrałam).
Nieco zniesmaczył mnie tylko pierwszy rozdział dotyczący ginekologa. Zaczęłam się poważnie zastanawiać, co też myśli mój ginekolog. Rozumiem, że facet, ale żeby aż takie podejście?
Pisarka przywołała naprawdę sporo problemów. Kobiety są różne, różni je wiek, status społeczny, materialny, stan rodzinny, różne rodzaje związku z partnerem lub wręcz nawet brak tego związku, różne poziomy desperacji na drodze do poczęcia czy donoszenia i urodzenia zdrowego dziecka, odmienne podejście do wiary i religii....

Ania | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

Bardzo przyjemna,mądra,lekka książka przedstawiająca nam kilka par,małżeństw oraz singielek zmagajacych się z poczęciem dziecka. Historie napisane są w lekkim i zrozumiałym języku. Są tu pary które za wszelką cenę chcą mieć dziecko oraz kobiety które są załamane będąc w niechcianej ciąży,którą chcą usunąć. Temat poczęcia dziecka jest tu przedstawiony z wielu różnych stron,nie zawsze jest tak jak byśmy tego chcieli. Ta powieść jest ewidentnym tego przykładem w tym temacie. Warto po nią sięgnąć,jest ciekawa i szybko się ją czyta. Polecam !!!

Gosia | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, ROK 2017
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Siedem różnych historii związków partnerskich i rodzin, które zachodzą w ciążę. Łączy je wspólna przychodnia i ginekolg Ireneusz. Ciekawie się czyta, polecam.

Izabela Pycio | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

"To, co dzieje się w sercu matki, ilekroć trzyma w ramionach dziecko, które jeszcze przed kilkoma chwilami było częścią jej ciała, a odtąd stawało się namacalne wszystkimi zmysłami, to absolut."

Zaczytałam się w tej książce, tak emocjonalnie i refleksyjnie, macierzyństwo jako główny temat, ale pokazane z wielu ujęć i odsłon. Właśnie te indywidualne i odrębne perspektywy rodzicielstwa, różnorodne doświadczenia, społeczne tło, są tak niezwykle interesujące. Autorka przybliża nam sylwetki kobiet, w których wiele czytelniczek może znaleźć coś z siebie. Wspaniale oddaje rozpiętość uczuć towarzyszącą spodziewaniu się dziecka. Niektóre z pań wiadomość, że zostaną matkami zaskakuje, burzy życie zawodowe, gmatwa osobiste, usilnie zatem poszukują właściwych rozwiązań. Inne, przyjmują tę nowinę jako coś naturalnego i choć może nie do końca wyczekiwanego w danym momencie, to jednak bardzo szczęśliwego. Ale są i takie kobiety, dla których potrzeba macierzyństwa jest niezwykle silnym...

Adriana, Agata, Beata, Greta, Hanna, Honorata, Iza, Majka, Michalina, Zofia. Kobiet bardzo różni nie mal wszystko-wiek,wygląd, pochodzenie,charakter, poglądy na życie i usposobienie.Każda z kobiet w mniejszym, czy większym znaczeniu zaczyna pojawiać się temat macierzyństwa.
Pragną zostać matkami dla nich to najpiękniejszy dar Boży, samo macierzyństwo pragną tego całym sercem być mamą dla swojego dziecka, zaś inne obawiają się, paraliżuje je lęk i przeraża, że nie odnajdą się w roli matki. Łączy ich wspólna przychodnia i ginekolog Ireneusz.

Macierzyństwo to coś pięknego dla kobiety, gdy przychodzi na świat dziecko,poświęcamy naszemu dziecku dużo czasu,absorbuje nas ciągle to kochamy ponad wszystko je.Często, gdy pragniemy czegoś to się nie udaje zostać rodzicem, tak jak zaplanowaliśmy sobie. Los bywa czasami nie łaskawy dla nas w życiu szykuje różne niespodzianki.

Bardzo ciekawie napisana historia o macierzyństwach tych chcianych i nie chcianych, długo wyczekiwanych, przypadkowych...

Biblioteczka Rudej | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Bardzo fajnie napisana historia o macierzyństwie tym chcianym i wyczekiwanym, przypadkowycg ciążących i problemie bezpłodności parę,które starają się o dziecko.

Oczywiście, każdą lekturę można ocenić wysoko w notowaniach, bo w swojej kategorii może być tą wyjątkową, czy to ze względu na potraktowanie tematu, budowanie napięcia czy sylwetki bohaterów. A nawet to wszystko na raz. Jednak jakże się zdziwiłam, iż nie tylko wysokie oceny, ale i rangę jako wielce poważna lektura zdobywa książka, która jest błaha w podejściu względem opisywanej skomplikowanej rzeczywistości. Z jednej strony widać chęć oryginalnego zaprezentowania ważnych kwestii, z drugiej lekkość ich przedstawienia graniczy z lekceważeniem tego co powinno stanowić priorytet.

Lubię książki pisane z humorem, podszyte drwiną, gdzie spotykamy ironicznie podchodzących do życia bohaterów. Jednak w przypadku "Pokalanego poczęcia" ów zabieg mnie zaczął irytował. O ile pierwszy rozdział pisany z punktu ginekologa względnie dobrze sie czyta i "łapię" to jego specyficzne podejście do pacjentek (trudno mi uwierzyć by jakaś kobieta cieszyła się z takich przemyśleń swojego lekarza), to cała...

Asia | 2018-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2018

Przeczytałam jedną z opinii do tej powieści, że jest to "literatura niskich lotów". Kompletnie się nie zgadzam z ta opinią. Jest to bardzo pouczająca książka. Ukazuje nam, czym tak na prawdę jest ciąża i cały proces z nią związany. Nikt, kto nie ma dzieci i nie był w ciąży, a przede wszystkim trudnej ciąży, nie ma kompletnie żadnego prawa krytykować. Pani Natalia zrobiła na prawdę kawał dobrej roboty. Ta książka powinna trafić w ręce wszystkich tych, którzy starają się o dzieci, i tych, którzy te dzieci już mają. Nie polecam za to "Pokalanego poczęcia" kobietą, które są w ciąży, bo mogą się najzwyczajniej przestraszyć.
W książce spotykamy kilka kobiet, z różnymi historiami. Nie które kończą się happy endem, inne niestety porażką. Każda z nas znajdzie coś z w tych historiach, co utożsami z własnymi przeżyciami. Najbardziej spodobało mi się w tej powieści to, że autorka nic nie koloryzowała. Wszystko przedstawiła w takich barwach, w jakich życie się toczy. Polecam z całym...

PaniKa | 2016-03-22

Dziecko to prawdziwy cud. Wie o tym każda obecna lub przyszła matka. Nie zawsze jednak jest tak jak sobie zaplanujemy. Często gdy czegoś usilnie pragniemy i dążymy do tego za wszelką cenę, los postanawia sobie z nas zakpić. Czasem jednak gdy niczego się nie spodziewamy, życie obdarowuje nas z nawiązką.

Bohaterkami książki są kobiety które różni niemal wszystko – wiek, usposobienie, sytuacja majątkowa i życiowa, charakter oraz ideologia. Wszystkie trafiają do prywatnego gabinetu ginekologa Ireneusza Skrobaka, który ma dość ekscentryczne i nietypowe podejście do życia. Każda z pań przychodzi z innym problemem, jednak wszystkie łączy jedno – macierzyństwo. Niektóre z nich zrobią wszystko by zajść w upragnioną ciąże i urodzić dziecko, inne zaś poczują się zagubione rolą przyszłej mamy. By Znajdą się i takie które będą szukać innych, czasami dość kontrowersyjnych rozwiązań aby zajść w ciążę lub ją usunąć. Historie tych kobiet różnią się od siebie, czasami są smutne, a innym razem...

Muminka | 2016-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 listopada 2016

Na rynku wydawniczym królują ostatnio pozycje, które traktują o problemach z płodnością swoich bohaterów. W ten trend powieść Natalii Rogińskiej doskonale się wpasowuje. Jednakże chociaż tematyka jest na czasie i często podejmowana, Rogińska wyróżnia się na tle innych autorek. Mimo że wprowadza dużą liczbę bohaterów, których łączy jedynie pragnienie posiadania potomstwa, i przedstawia ich różne punkty widzenia, losy i decyzje, czytelnik się nie gubi w tych splatajacych się ze sobą wątkach i cały czas nie traci zainteresowania tymi historiami. Na początku gdy przeczytałam opis z tyłu książki, spodziewałam się o wiele obszerniejszej pozycji, zwłaszcza że nie wszystkie wątki zostały rozwiązane.
Zamiast tego mamy kilka wątków wartych zgłębienia, Z jednej stony mamy dwudziestoparolatkę w ciąży z piątym dzieckiem, z innnej lekarkę grubo po czterdziestce, która pokłada wiarę w procedurze in vitro i chcącej maksymalnie zmedykalizować proces poczęcia dziecka. Ciekawa jest też postać...