Poetyka podrzynacza gardeł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Trzydziestoletni Nid Immarskjold Dugay mieszka w Tuluzie z rodziną i pracuje na wydziale prawa miejscowego uniwersytetu. Norweg z pochodzenia, pasjonuje się mitologią nordycką. Ta fascynacja jest tak wielka, że granica między światem realnym i legendami dalekiej Północy w życiu Nida stopniowo ulega zatarciu.

książek: 1941
Luna | 2014-10-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2014

Poetycka, mroczna opowieść. A jednak... styl nieco zbyt zdystansowany, rzeczowy - poprzez to, że główny bohater jest opisywany w trzeciej osobie. Obserwujemy go, co robi, ale nie przeżywamy tego z nim. Jest to minusem tej książki.
Ale zakończenie... ludzie, przeczytajcie zakończenie... rzadko spotykana konstrukcja pętli, wszystko widzimy nagle innymi oczami. Niesamowite. Bez tego zakończenia ta książka jest słaba, ono nagle nadaje sensu. I przeraża.

Czarno Biala | 2016-03-17

Wszystko kiedyś się skończy. Wyobraźnia ludzka to osobny byt, który żyje swoim życiem. Codziennie spotykamy potencjalnych wrogów, wobec tego czy wyobraźnia może stać się wrogiem numer jeden?

Nils Immarskjöld Dugay ma trzydzieści trzy lata. Jak na tak młody wiek jest już profesorem i nauczycielem dydaktycznym w Tuluzinie. Nils to znaczy Nid, bo tak go wszyscy nazywają posiada wrodzoną zdolność do pisania. Mitologia nordycka, to jego pasja oraz fascynacja. Tak wielka pasja doprowadza do niepokojącego zatarcia się rzeczywistości z legendami mitycznymi. Nagle w życiu Nida pojawia się Yagudin mityczny podrzynacz gardeł. Co łączy Nida i Yagudina?

Nid jak już wspomniałam jest profesorem, którego kariera jest w fazie rozwoju. Od gimnazjum zasłużył na to, aby przenieść go klasę wyżej nasz bohater okazał się iście inteligentnym chłopcem. Szczęście mu sprzyja w wieku dwudziestu dziewięciu lat jest doktorem prawa, który rok później obejmuje etat nauczyciela akademickiego. Konferencje,...

Anja | 2016-02-27
Wiedzminka | 2016-01-01