Szrumszrum albo niedzielna wycieczka na ruchome piaski

Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
Wydawnictwo: Muza
SchrummSchrumm ou l'Excursion Dominicale aux Sables Mouvants
978-83-7495-253-8
scatterbrain

Książka ukazała się po raz pierwszy w roku 1966, a olśnieni krytycy prześcigali się w zachwytach, porównując Combeta do Kafki, Poe`go, L. Carrolla, Borgesa, Hellera czy Philipa K.Dicka to zabójcza wypadkowa Zamku i Procesu Kafki, Alicji w Krainie Czarów i Paragrafu 22. Jej czarny humor fascynuje! Fernard Combet zalicza się do najoryginalniejszych pisarzy naszej epoki; przywodzi na myśl bohaterów literackich, będących więźniami systemu, z którego nie sposób się wyzwolić SzrumSzrum, wycieczkowicz pierwszej klasy, zostaje znienacka wezwany na niedzielną wycieczkę na ruchome piaski; o udział w której rzekomo ubiegał się. Nie przypomina sobie, by kiedykolwiek składał podanie, nie ma jednak wyjścia: musi wsiąść do autokaru, który po niego przyjechał, a następnie poddać się skomplikowanym i niepojętym rytuałom poprzedzającym samą wyprawę. Ruchome piaski znajdują się na terenie tajemniczego królestwa o znamiennej nazwie Nieporozumienie, w którym rządzi zagadkowy Przenajświętszy Dyrektor, potomek samego Stwórcy, Nastarza. SzrumSzrum wraz z innymi wycieczkowiczami trafia do hotelu Bushido, gdzie pod strażą, poddawany rozmaitym absurdalnym represjom i swego rodzaju praniu mózgu, czeka coraz bardziej niecierpliwie (sic!) na wycieczkę, której wcale sobie nie życzył...

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/67748

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/67748

| 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

Od samego początku kafkowska atmosfera, która w trakcie tej narzuconej bohaterowi wycieczki z momentu na moment gęstnieje. Z epizodu na epizod następuje spiętrzenie absurdów. Mnożą się niezrozumiałe nakazy i zakazy, za złamanie których grożą nieokreślone sankcje.
Selekcja wycieczkowiczów na lepszych i gorszych, na kategorie oznaczone kolorowymi symbolami, przywodzi na myśl rasistowską czy nazistowską segregację.
Zachowania organizatorów wycieczki i "personelu usługowego" w miejscu czasowego pobytu wycieczkowiczów pozostają w rażącej sprzeczności z ich pozornie racjonalnymi i uprzejmymi wyjaśnieniami nt. celu wycieczki, noszącego znamienną nazwę. Oczekiwanie na wyjazd do celu zaczyna przypominać dziwaczny obóz przetrwania.
Pomimo to SzrumSzrum, doświadczony wycieczkowicz, zdaje się nie mieć poczucia osaczenia, ponieważ na własny sposób próbuje sobie uzasadniać sensowność zdarzeń, w jakich uczestniczy.

Utwór bez wątpienia oryginalny i interesujący. Jedynie sposób narracji bywa...

Lalanel | 2012-05-01
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Jedna z tych książek, które czyta się z wrażeniem, że nie ma się pojęcia o czym się czyta. Poziom absurdu jest naprawdę wysoki, postacie są jakby wyciągnięte z kapelusza, a cała historia jest tak poronionym pomysłem, że musi zainteresować, po prostu nie ma innego wyjścia xD

ukaszsie | 2012-02-21

absurdalna wycieczka, ucieleśniająca fatalistyczne demony Laplace'a.

Mariusz | 2013-09-24

Strasznie dziwna, strasznie absurdalna, strasznie ciekawa. A w połączeniu z obecną ceną w Matrasie - po prostu must have.

daren19 | 2012-04-17
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z bardziej pojechanych książek, jaką udało mi się przeczytać. Polecam

AnkaW | 2016-08-25

Jedna z najgorszych książek jakie czytałam.

baklazan | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, E-book