Małże na kolację

Wydawnictwo: Sic!

Małże na kolację to gorzka satyra na patriarchalną rodzinę, w której pierwsze skrzypce gra ojciec tyran. Żona i dzieci muszą podporządkować się jego konserwatywnym wyobrażeniom o życiu i prawdziwej , przyzwoitej rodzinie. Przez lata żadne z nich się nie buntuje. Jednak pewnego dnia ojciec nie wraca na czas z podróży służbowej, tytułowe małże, które miały uświetnić kolację przygotowaną na jego powrót, stygną na stole, a matka i dwoje dorastających dzieci popijają wino i po raz pierwszy uświadamiają sobie, że gdyby ojciec nie wrócił, każde z nich mogłoby żyć zgodnie z własnymi marzeniami. Kameralna powieść jest monologiem osiemnastoletniej córki, która stopniowo odsłania przed czytelnikiem obrazy horroru, jaki każdego dnia odbywa się w jej domu. Zderzenie żywego, zabawnego sposobu opowiadania z wcielaną przez ojca totalną wizją życia daje wstrząsający efekt.Birgit Vanderbeke (ur. 1956 w Niemczech Wschodnich) zadebiutowała w 1990 r. Małżami na kolację , za które otrzymała prestiżową nagrodę im. Ingeborg Bachmann. Od tej pory nieomal co roku publikuje opowiadania i powieści, cieszące się zainteresowaniem czytelników i krytyki literackiej, m.in. Gut genug (1993), Schmeckt sKochen ohne Tabu (2004), Sweet Sixteen (2005). Otrzymała kilka nagród i wyróżnień, m.in. Kranichsteiner Literaturpreis (1997) i Solothurner Literaturpreis za całokształt twórczości (1999) oraz nagrodę im. Hansa Fallady (2002). Mieszka we Francji.

GreyShadow | 2010-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2010

Książka ta wspaniale przedstawia postać despotycznego, konserwatywnego ojca, który każdego członka rodziny unieruchamia w wymyślonym przez siebie schemacie prawidłowo przeżytego życia. Wiem, że tacy panowie istnieją naprawdę, dlatego też moje rozwścieczenie podczas lektury było dodatkowo pogłębione. Nie traktujcie tego jednak jako wady! Przecież nie od dziś wiadomo, że książka ma poruszać... niekoniecznie w radosny sposób.

Emi | 2016-08-31
klauweg | 2016-02-15