Brzemienna madonna

Seria: Biblioteka Babel
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die schwangere Madonna
powieść austriacka

Motta powieści Henischa jedno z Novalisa, drugie z Jimiego Hendrixa pozwalają się domyślać, że będziemy mieć do czynienia z zestawieniem, czy nawet przeciwstawieniem, wartości świata przeszłego i teraźniejszego. Tak też się dzieje. Henisch przedstawia historię z pogranicza popkultury i tematyki biblijnej, pełną odniesień kulturowych, symboli. Wszystko ubiera w płaszczyk nowoczesnej powieści drogi. Oto dwoje bohaterów Józef i Maria (imiona znaczące). On, mężczyzna pod pięćdziesiątkę, utraciwszy sens życia, pragnie ze sobą skończyć. Kradnie stojący na parkingu samochód i rusza przed siebie. Ona, osiemnastoletnia uczennica, przerażona faktem, że jest w ciąży ze swoim nauczycielem religii, który jej unika, czekając na niego w jego własnym samochodzie, usypia. Józef kradnie samochód, w którym śpi Maria. Tak zaczyna się ich pięciotygodniowa wyprawa przez zimowe (sic!) Włochy. Brzemienna Madonna to nieomal kryminalna historia (a przy okazji dokładny przewodnik po Włoszech sezonu nieturystycznego), trzymająca bezustannie w napięciu, opowiedziana z ogromnym ciepłem, subtelnością, pełna autoironii i niebłahego poczucia humoru.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Malina2707 | 2013-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Po opisie od wydawcy można by się spodziewać rewelacyjnego czytadła, które pochłania czytelnika bez pamięci. Obietnice zimowych Włoch, niecodziennego poczucia humoru i napięcia prowadzącego przez całą książkę jakoś się nie do końca spełniają. Włochy zimą rzeczywiście są, ale opisy nie przykuwają większej uwagi. Humor też jest, ale delikatny, nie zrywamy boków ze śmiechu. Napięcie? Nie. Zdecydowanie nie trzyma nas "Brzemienna Madonna" w napięciu. Ale mimo to warto przeczytać tę książkę. Po prostu z ciekawości, bo historia opisywana przez Hernisch's jest przede wszystkim niecodzienna. Czyta się ja dość lekko i szybko. Dlatego jeśli macie chwile wolnego czasu spokojnie możecie ją poświęcić lekturze "Brzemiennej Madonny".

Dominika Gaweł | 2013-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2013

Czułem się uskrzydlony i prawie jak na rauszu - ale przyczyną tego nie mógł być przecież kieliszek prosecco, na który pozwoliliśmy sobie w niewielkim barze, ani też sama radosna myśl o alkoholu - widziałem przed sobą perspektywę takiej wolności, jakiej do tej pory jeszcze nie zaznałem.

Kabalistyczne szyfry, kuriozalne hieroglify.

Madzior | 2014-09-07

Nic specjalnego. Przyznam, że książka w pewnym momencie tak mnie znudziła, że ciężko było mi do niej wrócić. Na pewno nie jest to pozycja, którą warto polecać. Nie dziwi mnie więc fakt, iż egzemplarze licznie zalegają na wyprzedażowych półkach.

| 2015-02-10

Jeździłam z nimi tym samochodem. Mieszkałam z nimi na tej wyspie. Robiłam Marii własne zdjęcia swoją własną wyobraźnią. I było fajnie!

majkabally | 2012-09-10
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

nudnawe.
miała być opowieść o podróży do Włoch, ale Włoch mało. język prosty, zbyt prosty. zmęczyłam się.

ouLIPOgram | 2012-09-15

Pierdółka. Relaks między Joyce'm a Magris'em.

Magdalena | 2016-05-07
monia | 2015-11-27