Deo gratias

Wydawnictwo: W.A.B.

Deo gratias Michela Servina, powieść nagrodzona prestiżową Prix International du Premier Roman, to inteligentna i zjadliwa satyra na wynaturzenia przedsoborowego katolicyzmu. Wyznania gorliwego sługi kościoła, a zarazem złodzieja okradającego puszki kościelne nawiązują do najlepszych wzorów francuskiej komedii obyczajowej, łącząc przy tym komizm z bogatym tłem obyczajowym i wnikliwą obserwacją godną najlepszych dokonań prozy psychologicznej. Powieść ukazała się w 1961 roku na rok przed rozpoczęciem obrad Soboru, który oczyścić miał kościół z wyszydzanych w niej zjawisk a mimo to nie straciła, niestety, na aktualności.

zachanassian | 2013-11-19

Nadzwyczaj lekko i frywolnie podążamy z pewnym jegomościem przez Paryż w poszukiwaniu Łaski oraz łask, zachowując jednocześnie najwyższą powagę, racjonalne podejście do wszelkiego działania, klarowność myśli i skupienie. Pełne żartobliwej gracji zdania padają tu tak często, jak datki od pobożnych parafian w Notre-Dame. Lektura nie zawiedzie także miłośników ujmowania świata w systematyczny porządek i optymalnego wykorzystywania zasobów wszelakich. Jednym słowem, alleluja.

Agnieszka | 2015-01-30
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Inteligentna humoreska, bardzo łatwa w czytaniu i świetnie napisana. Ale jednocześnie to lektura która mogłabym polecić na trzy godzimy podróży pociągiem. Przeczytać, uśmiechnąć się i zapomnieć.
No i nie wiem na ile polecać... Ja jeśli dostanę w swoje ręce to przeczytam chętnie jeszcze coś tego autora, teraz zostaję z wrażeniem, że niezwykła inteligencja została wyrażona w rozwlekłym skeczu.

Metyllo | 2011-06-25

Rewelacyjna,błyskotliwa,przezabawna i inteligentna książka.Polecam