Freud by płakał

Seria: Europejki
Wydawnictwo: Czarne
838975553X
powieść ukraińska, Ukraina

"Freud by płakał" Ireny Karpy to lekka, zgrabna, wyzywająca (w normie), łamiąca stereotypy, nowoczesna, uniwersalna, ironiczna, wartka ukraińska proza. Proza, która może nam wiele powiedzieć o współczesnej, mało znanej, a przecież w tej chwili szczególnie oddalającej się Ukrainie. "Irena Karpa to fenomen. Romanistka z dyplomem o Houellebecqu, podróżniczka, której w paszporcie wciąż brakuje...

"Irena Karpa to fenomen. Romanistka z dyplomem o Houellebecqu, podróżniczka, której w paszporcie wciąż brakuje miejsca na stemple z krajów rozwijających się, pisarka-performerka, wokalistka stylizująca swoje teledyski na obrazy René Magritte'a. Irena Karpa to fenomen, a Marla Friksen to porte-parole Autorki".
Agnieszka Drotkiewicz

źródło opisu: Czarne, 2006

źródło okładki: www.czarne.com.pl

neuromance | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Nierówna książka. Początkowo nieznośnie egzaltowana, pop-punkowa i miałka jak sama bohaterka. Jednak po połowie nastąpił przełom: historia pobytu Marli w Himalajach staje się osobną opowieścią. Mniej płytką, okraszoną sardonicznym poczuciem humoru i zdecydowanie ciekawszą niż bełkotliwe wynurzenia alter-ego autorki na początku lektury. W zasadzie umieszczenie tej pozycji w serii "Europejki" ma sens: niewiele tu samej Ukrainy, Marla jest obywatelką świata. Tylko szkoda tak ładnej okładki na treść pełną rażących ortów, literówek i innego niechlujstwa korektora.

Główna bohaterka przypomina mi trochę bardziej aktywną i częściej przemieszczającą się Marlę Singer z "Fight Club" Palahniuka. Niemniej jednak jej wizje świata (widziane przez pryzmat właśnie zażytych narkotyków) średnio do mnie przemawiają.
Chaotyczne tot, pełne drobnych błędów (jeden z poprzednik czytelników nie wytrzymał i bazgrolił po książce ołówkiem, miałam sporo uciechy) i ciągłego szukania nie wiadomo po co jakiejś egzotyki, bo życie na Ukrainie nie jest wcale takie ciekawe. Warto było przeczytać jedynie dla kilku cytatów.
Nie powiem, by to spotkanie z literaturą ukraińską było dla mnie czymś ciekawym.

prokrastynacja | 2015-11-09

Książka, która zostawia mieszane uczucia.
Za dużo metafizyki? Za dużo filozofii? Za dużo ukraińskich realiów niezrozumiałych dla Polaków?
Na pewno przynudzająca.
Metafizyki nie zauważyłam, motywów filozoficznych tyle ile w tytule, a ukraińskie realie jakieś mocno banalne.

Anet_Anet | 2013-02-15

DZIWNA. podobnie jak bohaterka...

nuna21 | 2016-07-27
trufla | 2016-06-22