Ufam panu mecenasie

Tłumaczenie: Stanisław Gogłuska
Wydawnictwo: KAW
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
La Tête de l'emploi

Fragment: -Proszę bardzo, zróbmy wspólnie przegląd wszystkich faktów, które pana oskarżają: odkrycie zwłok, zeznania Jamesa Montgarnier i Ginette Gaubert, twierdzących, że stary Montgarnier trzymał w domu poważną sumę pieniędzy, które znikły; świadectwo pani Minjeon, które dowodzi, że znajdował siępan w tej okolicy w porze, kiedy popełniono zbrodnię; wreszcie zakrwawiona szmata w bagażniku...

Fragment:
-Proszę bardzo, zróbmy wspólnie przegląd wszystkich faktów, które pana oskarżają: odkrycie zwłok, zeznania Jamesa Montgarnier i Ginette Gaubert, twierdzących, że stary Montgarnier trzymał w domu poważną sumę pieniędzy, które znikły; świadectwo pani Minjeon, które dowodzi, że znajdował siępan w tej okolicy w porze, kiedy popełniono zbrodnię; wreszcie zakrwawiona szmata w bagażniku pańskiego samochodu.

źródło opisu: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1976

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mało widać mnie z kryminałem w dłoni. Wiem. Nawet moja mama była ciężko zdumiona, jak zobaczyła, że czytam... kryminał. Ale, trafiło się. To jedna z książek, jakie dostałam "w spadku od sąsiada", kiedy ten robił u siebie remont. Z okładką jasno wskazującą na tematykę, w wydaniu iście "kieszonkowym", z rozkosznie żółtymi stronami i charakterystycznym zapachem. Nic, tylko z radochą siąść do czytania! Co i zrobiłam...

"Ufam panu, mecenasie" to prosta historia młodego mecenasa, któremu powierzono (z urzędu) z góry przegraną sprawę: obrona młodego marokańczyka, podejrzanego o bardzo brutalne morderstwo. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ dzieje się w latach 60-tych ubiegłego stulecia, czasach hippisów, wolnej miłości... czasy, kiedy na inny kolor skóry spoglądało się znacznie bardziej podejrzliwie niż teraz. Stąd też poczucie nieufności i wyobcowania. Oraz wyraźna początkowa niechęć mecenasa względem swego... klienta. Ale, im dalej w las tym więcej drzew. Pojawiają...

Ewelina Mikołajczyk | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Młody mecenas i sprawa , której nie może wygrać. Podwójne morderstwo.
Czy oskarżony siedzący przed nim w więziennej celi mógł być do tego zdolny? Dlaczego ciągle zaprzecza o swojej winie?
Herve Rigault nie ma prostego zadania. Nowicjusz rzucony na szerokie wody musi poradzić sobie z mało współpracującym klientem, nieprzychylnym sędziom i obciążającymi dowodami.

Książkę czytało się szybko. Akcja nie miała zawrotnych zwrotów, ale nie była też nudna i powolna. Stopniowo posuwała się do przodu. Prosty język nie wprowadza niepotrzebnego zamieszania. Skupiamy się wyłącznie na rozwiązaniu zagadki morderstwa. Mogłabym ją śmiało polecić osobie pragnącej zabić wieczorną nudę.

Maryś Bien | 2017-08-06