Moja pierwsza biała klientka

6 (16 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Ma première cliente blanche

almos | 2018-03-13
Przeczytana: 08 lutego 2018

Kryminał noir dziejący się w USA w latach 70. i poruszający problem segregacji rasowej. Niestety, tło społeczne, obyczajowe czy psychologiczne właściwie w książce nie istnieje. Także styl nie powala. Ale nie ma się czemu dziwić: autorem jest Francuz produkujący kilka kryminałów rocznie, który nie znał Ameryki. Niezła literatura rozrywkowa, ale nic ponadto.

Sięgnąłem po ten kryminał w podróży, jako przerywnik między bardziej poważnymi dziełami. Opisuje Nemours typową historię prywatnego detektywa w USA, który usiłuje rozwikłać sprawę morderstwa balansując między interesami klienta i policją. Wyróżnia książkę to, że ów detektyw jest czarny, czyli, jak to się teraz mówi, jest Afroamerykaninem, rodzi to różne napięcia, bo akurat sprawa dotyczy białych klientów, ofiara również jest biała.

Często czarne kryminały charakteryzują się inwencją językową, wystarczy wspomnieć Raymonda Chandlera, pioniera gatunku, i jego sławne czandleryzmy, inny klasyk, Ross MacDonald też miał swój...

szymsi | 2016-07-25
Przeczytana: 20 lipca 2016

Całkiem niezla,lekka lektura o ciekawej problematyce

Janina | 2018-11-21
Na półkach: Przeczytane, 1975-1989